Demolka w Eredivisie. Ajax wygrał 13:0, 19-latek z pięcioma bramkami na koncie

Lassina Traore Źródło: Newspix.pl / ICON SPORT
Wręcz kosmiczny mecz rozegrał się w holenderskiej Eredivisie. Ajax pokonał tam na wyjeździe VVV-Venlo 13:0. Klub z Amsterdamu pobił przy okazji dwa rekordy: swój własny z 1972 roku oraz ligowy w liczbie strzelonych bramek na wyjeździe.

W holenderskiej Eredivisie rekord bramek w jednym meczu to aż 14 (9:5 między Feyenoordem a Ajaxem z 1960 roku), a najwyższe zwycięstwo na swoim boisku odniósł Ajax z Vitesse - 12:1 w 1972 roku. Z kolei na wyjazdach to 1:10 w meczu Sittardii z SC Enschede z 1960.

W sobotę 24 października Ajax pobił ostatni z tych rekordów, a także pośrednio inny. Drużyna z Amsterdamu wyjechała do Venlo, zmierzyć się z tamtejszym VVV.

Ajax-VV 13:0. Pięć bramek Traore

W sobotę nic nie zapowiadało początkowo, że Ajax aż tak zdominuje mecz. Do pierwszej połowy prowadził już co prawda 4:0 po dwóch bramkach Lassina Traore, a po jednym golu dorzucili Jurgen Ekkelenkamp i Dusan Tadic.

W 52. meczu Christiaan Kum z VVV Venlo dostał jednak czerwoną kartkę i wtedy Ajax całkowicie zdominował boisko. Hat-tricka w 54. minucie skompletował Traore, a minutę później bramkę dołożył Antony. Drugą bramkę w 57. minucie zdobył Ekkelenkamp, a w 59. - Daley Blind. Później trafili jeszcze: dwa razy Traore (19-latek zdobył w tym meczu pięć bramek) i Klaas Jan Huntelaar, a jedną zdobył Lisandro Martinez.

Dodatkowo Ajax pobił inny, własny rekord. Wspomniana wygrana z 1972 roku nad Vitesse 12:1 była też najwyższą w historii klubu z Amsterdamu. Teraz będzie to 13:0 z VVV. Jednego rekordu Ajaxowi nie udało się pobić, klub wygrał kiedyś z Differdange 14:0, jednak było to w rozgrywkach europejskich.