Zbliża się ORLEN Tour de Pologne Amatorów. Wyścig od lat wzbudza zainteresowanie miłośników kolarstwa
ORLEN Tour de Pologne Amatorów od 2010 roku przyciąga pasjonatów kolarstwa, a w ostatnich edycjach w imprezie startowało kilka tysięcy uczestników. Wyjątkowa była edycja przed dwoma laty, kiedy to ze względu na pandemię wyścig rozegrano na trenażerach, a swoich sił spróbowali m.in. utytułowani zawodnicy wspierani przez PKN ORLEN, w tym Anita Włodarczyk, Bartosz Zmarzlik czy Robert Kubica.
Wyścig, podobnie jak to było rok temu, odbywa się pod oficjalną nazwą ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego dla upamiętnienia zmarłego w lutym 2021 roku wybitnego kolarza. – Ryszard Szurkowski od samego początku był mocno związany z naszą inicjatywą wyścigu dla amatorów. Był wspaniałym ambasadorem i prawdziwym przyjacielem tego kolarskiego święta, niejednokrotnie pojawiał się w peletonie dając przykład i motywując młodszych kolegów – tłumaczył przed rokiem Dyrektor Generalny Lang Team, Czesław Lang.
ORLEN Tour de Pologne Amatorów odbędzie się 31 lipca
Tym razem, podobnie jak przed rokiem, fani dwóch kółek wyjadą na trasę, by ścigać się o triumf w prestiżowych zawodach. Zadanie nie będzie łatwe, ponieważ uczestników czeka trasa o długości 75 kilometrów, a na niej wiele wymagających podjazdów. Amatorzy wystartują 31 lipca, czyli dzień po rozpoczęciu wyścigu profesjonalistów, co jest swego rodzaju symboliczne i ukazuje, że ORLEN Tour de Pologne Amatorów jest ważnym wydarzeniem w kolarskim kalendarzu.
Start i metę wyścigu umiejscowiono w hotelu Arłamów, skąd zawodnicy pojadą w kierunku Makowej. Następnie cyklistów czekają dwie pętle po 23,1 km przez Gruszową, Koniuszą, Aksmanicę, Kłokowice i Kalwarię Pacławską. Zdecydowanie najtrudniejszym etapem zawodów będzie blisko 10-kilometrowy podjazd pod Arłamów, którego średnie nachylenie wynosi 3.2 proc., a maksymalne 7.6 proc.
Premia specjalna na ORLEN Tour de Pologne Amatorów
Czesław Lang podkreślił, że w tym roku organizatorzy wyścigu postawili na sprawdzone miejsce. – Przygotowaliśmy piękną, wymagającą, ale bezpieczną trasę w Bieszczadach. Do pokonania będzie 75 kilometrów ze startem i metą w Hotelu Arłamów. Będzie to szansa, aby przejechać odcinkiem III etapu dla zawodowców z Kraśnika do Przemyśla. Najlepsza zawodniczka i zawodnik wygrają wyjazd do Madonna di Campiglio – zapowiedział.
Czesław Lang zdradził przy okazji, że ma "jeszcze jednego asa w rękawie". Tym asem jest dodatkowa klasyfikacja na odcinku specjalnym Hotelu Arłamów pod Kalwarię Pacławską. Najszybsza kobieta oraz najszybszy mężczyzna na wspomnianym odcinku wygrają tygodniowy pobyt we wspomnianym hotelu, gdzie zapewnione zostaną im specjalne atrakcje, w tym relaks w Strefie Basenów czy rozgrzewający seans w Świecie Saun.
"Słynny podjazd o długości 1 kilometra to świetne miejsce, aby sprawdzić swój czas na tle zawodowców i porównać 1:1 nasz wynik, dzięki odcinkowemu pomiarowi czasu. To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć jak wypadamy na tle kolarzy z najlepszych grup zawodowych na świecie" – zapowiadają organizatorzy.
Przed amatorami duże wyzwanie
Udział w ORLEN Tour de Pologne Amatorów biorą pasjonaci, dla których rower jest codziennością, a trening ważnym elementem życia. Jak wynika z wypowiedzi triumfatora wyścigu z 2021 roku, uczestnicy jeszcze przed zawodami obmyślają strategię, która pozwoli im na uzyskanie jak najlepszego czasu.
– W ORLEN Tour de Pologne Amatorów liczy się czas netto, więc wiedziałem, że startując z sektora VIP, nie mam co czekać na innych i później walczyć na końcu, bo zawsze będę na przegranej pozycji. Zaatakowałem od razu na wyjeździe z hotelu i po prostu zaryzykowałem. Nie byłem pewien, czy dojadę i czy mój czas zapewni mi zwycięstwo. Ale spróbowałem i z kilometra na kilometr wszystko dobrze się układało – ocenił Adam Adamkiewicz.
Adam Adamkiewicz zdradził też, że trasa wybrana przez organizatorów wyścigu, składająca się z wąskich i krętych dróg, sprzyja jeździe indywidualnej, a nie w większych grupach. Decydując się na samodzielne przejechanie trasy, zawodnicy mają większą szansę na szybkie pokonywanie zakrętów. – W drugiej rundzie, gdzie dublowałem zawodników, dużo łatwiej było mi wyprzedzać tych ludzi samemu niż w grupie – przyznał.
Przed rokiem w kategorii panów triumfował Adam Adamkiewicz, a wśród pań najszybsza okazała się Kamila Wójcikiewicz. Jak sama przyznała, poziom wyścigów kobiet sukcesywnie się podnosi, co jest zauważalne także podczas ORLEN Tour de Pologne Amatorów. – Z roku na rok kobiecy peleton na amatorskich wyścigach rośnie. Poziom tego peletonu również. Startuję już 4 rok z rzędu, to naprawdę nieraz walka toczy się do samej kreski – oceniła.
ORLEN Tour de Pologne Amatorów czeka na kolarzy
Tegoroczna edycja ORLEN Tour de Pologne Amatorów odbędzie się w niedzielę 31 lipca. Start wyścigu przewidziano na godz. 11:45, a nieco ponad dwie godziny później odbędzie się dekoracja pierwszych zwycięzców. Organizatorzy przewidzieli także dekorację uczestników z poszczególnych kategorii, w tym wiekowych czy klasyfikacji MP Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz najlepszych drużyn. Przed nami wiele emocji i pasjonujące święto kolarstwa, które ponownie uczyni Arłamów stolicą zmagań najlepszych cyklistów-amatorów w naszym kraju.
Dla osób, które chcą wziąć udział w tym wydarzeniu mamy dobrą informację. Wciąż trwają zapisy na wyścig, a chęć wystartowania w ORLEN Tour de Pologne Amatorów można zgłosić za pośrednictwem oficjalnej strony imprezy pod tym linkiem.