Sportowy ORLEN – ostatnie dni zapisów do programu dla klubów i akademii
Sportowy ORLEN – rekrutacja trwa do końca października!
Zgodnie z założeniami programu Sportowy ORLEN, wsparcie w łącznej wysokości 10 milionów złotych otrzyma przynajmniej sto klubów i akademii sportowych, które mogą wnioskować o środki w kwocie maksymalnie do 100 tysięcy złotych. Celem nadrzędnym nie jest wychowanie wielkich mistrzów, a poprawa dostępności zajęć sportowych dla najmłodszych, których częściej niż na boiskach i podwórkach można aktualnie spotkać przed komputerami. W programie premiowane są podmioty angażujące dzieci obu płci oraz dzieci z niepełnosprawnościami.
Co istotne, wychodząc naprzeciw uwagom mogącym usprawnić realizację programu i poszerzyć grono potencjalnych uczestników (zwłaszcza o kluby bez możliwości wystawiania rachunków i faktur), zaktualizowano założenia programu, dzięki czemu jest on dostępny dla mniejszych podmiotów, np. dla Uczniowskich Klubów Sportowych. Kluby i akademie mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na rozwój swojej działalności – zakup sprzętu, organizację zawodów czy obozów treningowych.
Rekrutacja do programu trwa do końca października 2024. Kto może się zgłaszać? Podstawowymi kryteriami Sportowego ORLEN-u jest prowadzenie zorganizowanej działalności nieprzerwanie od przynajmniej dwóch lat, związanej z prowadzeniem zajęć dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Ważne jest to, że z rekrutacji wyłączone są kluby jednosekcyjne prowadzące zajęcia wyłącznie piłki nożnej. ORLEN od lat współpracuje ze środowiskiem piłkarskim w Polsce, choćby za pośrednictwem takich programów, jak Piłkarska Przyszłość z ORLEN-em czy Akademia Młodych Orłów, która jest współtworzona wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej.
– Zależy nam na wykreowaniu mody na sport wśród najmłodszych. Zdajemy sobie sprawę, że to niełatwe zadanie, dlatego tak ważne jest, aby oprócz wsparcia finansowego włączyć do aktywności także rodziców i opiekunów. Kampania „Sport to szkoła życia” ma ich do tego zachęcić. Polska plasuje się w niechlubnej czołówce krajów Europy pod względem liczby zwolnień z zajęć wychowania fizycznego, co przekłada się na stan zdrowia dzieci i młodzieży. ORLEN chce to zmienić – przyznaje Lidia Kołucka, Dyrektor Wykonawcza ds. Sponsoringu ORLEN.
Złożenie wniosku jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę www.sportowyorlen.pl i wypełnić odpowiedni formularz. Warto spróbować, zwłaszcza wtedy, kiedy po stronie aspirującej do programu organizacji jest pasja do sportu i chęć rozwoju, mając na uwadze przede wszystkim dobro dzieci i młodzieży.
Anita Włodarczyk, Aleksandra Mirosław i Bartosz Kurek – ambasadorzy programu
Wspomniana kampania „Sport to szkoła życia” pokazuje, jak istotne jest wspieranie sportu, zachęcając jak największą liczbę dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej. Do promocji zostali zaangażowani mistrzowie sportu, których nie trzeba przedstawiać zarówno kibicom w Polsce, jak i na świecie.
Ambasadorką programu została złota medalistka olimpijska we wspinaczce sportowej na czas Aleksandra Mirosław, rekordzistka świata w swojej dyscyplinie. Złota medalistka igrzysk olimpijskich w Paryżu pokazuje, jak ważna jest wiara w swoje umiejętności i konsekwentna praca na treningach.
Kolejną twarzą programu jest Bartosz Kurek, kapitan siatkarskiej reprezentacji Polski, która w ostatnich latach przyniosła naszemu krajowi wiele sukcesów. Biało-Czerwoni zdobyli w Paryżu srebrne medale, a osoba Bartosza Kurka to przykład zawodnika, który w swojej dyscyplinie osiągnął praktycznie wszystko. Kurek nie zapomina skąd się wywodzi i chętnie obok największych aren sportowych, odwiedza szkolne sale gimnastyczne, będąc ogromną motywacją dla młodych adeptek i adeptów siatkówki.
Ambasadorką programu i kampanii społecznej jest również trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem (2012, 2016, 2020) – Anita Włodarczyk. Jedna z najbardziej utytułowanych lekkoatletek w historii swojej dyscypliny swoją postawą pokazuje na każdym kroku, że hasło „Sport to szkoła życia” powinno towarzyszyć wszystkim aspirującym sportowcom.
Potrzeba wykreowania mody na sport
Warto pamiętać, że inwestycja w rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży zwróci się w przyszłości wielokrotnie. Efektem tego podejścia nie muszą być koniecznie medale, ale poprawa zdolności fizycznych, parametrów zdrowotnych i kompetencji społecznych dzieci i młodzieży. W końcu sport jest najlepszą szkołą życia.