Gol reprezentacji Polski na PGE Narodowym. Zaskakujący gest po trafieniu

Warto zaznaczyć, że na poniedziałkowy mecz trener Michał Probierz zdecydował się pozostawić na ławce rezerwowych Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski zaliczył rozstrzygające trafienie w piątkowym starciu z Litwą (1:0).
Karol Świderski z golem w meczu Polska – Litwa. Zaskakujący gest po trafieniu
W ataku pod nieobecność „Lewego” zagrał duet: Karol Świderski i Krzysztof Piątek. Ten pierwszy tworzył duet z RL9 również przeciwko Litwie, ale nie zaliczył udanego występu, podobnie jak zdecydowana większość reprezentantów Polski.
Najwyraźniej „Świder” i jego koledzy bardzo chcieli udowodnić, że zarówno oni sami, jak i drużyna narodowa, ma swoją wartość. Widać to było po cieszynce, jaką strzelec gola zaprezentował razem z towarzyszącym mu Jakubem Moderem. Nasłuchiwanie trybun PGE Narodowego, nieco prowokacyjne, czy niekoniecznie? Zostawiamy to państwa oceny.
Tak czy owak, drużyna Malty również miała swoje szanse – zanim Polacy otworzyli wynik spotkania. Zatem w pierwszych 45. minutach trudno było mówić o dominacji ze strony gospodarzy warszawskiego wielotysięcznika.
Dodajmy, że poza asystą ze strony Piątka i… błędzie defensywy do spółki z bramkarzem gości, dużo dobrego w akcji bramkowej zrobił Jan Bednarek. Pełniący funkcję kapitana drużyny stoper zainicjował całość zamieszania, dobrze odzyskując piłkę na połowie Malty.
Reprezentacja Polski walczy o udział w 10. mundialu w swojej historii
Spoglądając na dzieje piłkarskich MŚ, reprezentacja Polski dziewięciokrotnie miała okazję brać udział w najważniejszej imprezie międzynarodowej w futbolu. Mundial to bowiem święto, w które zaangażowane są wszystkie kontynenty, co dodatkowo podkreśla wagę tego niezwykłego, cyklicznego wydarzenia.
Polska zadebiutowała na piłkarskich MŚ w 1938 roku. Wówczas stanęło na jednym meczu, dokładnie 1/8 finału i szaloną porażkę z Brazylią 5:6, po dogrywce. Następnie rok 1974, mundial w RFN, z którego legendarna kadra pod batutą Kazimierza Górskiego, przywiozła medal. Polska była wówczas trzecią siłą świata. Następnie rok 1978 bez podium (miejsca 5-8) i ponownie krążek MŚ, tym razem z trenerem Antonim Piechniczkiem, w Hiszpanii (1982). Do tego jeszcze rok 1986, gdzie na MŚ w Meksyku Polacy zdołali zdobyć tylko jednego gola w turnieju, kończąc na 1/8 finału.
Kolejne MŚ z Polakami przyszły po 16. latach przerwy. Trener Jerzy Engel razem ze swoją drużyną awansował, jako pierwszy zespół ze Starego Kontynentu. Ostatecznie w Korei Południowej i Japonii, zakończyło się na dużym rozczarowaniu i wyeliminowaniu Polaków już w fazie grupowej. Ten scenariusz powtarzał się przy kolejnych dwóch mundialowych okazjach. W Niemczech (2006) i Rosji (2018).
„Grupową klątwę” udało się przełamać w Katarze. W 2022 roku zespół trenera Czesława Michniewicza zdołał zagrać jeden mecz w fazie pucharowej. Polacy przegrali jednak 1:3 z późniejszymi wicemistrzami świata, Francuzami.
Łącznie bilans Polski na turniejach rangi MŚ to 38 meczów, 17 zwycięstw, 6 remisów i 15 porażek. Jeśli mowa o dorobku goli, 49 zdobytych i 50 straconych.