Żyła wygrał kwalifikacje w Zakopanem

Piotr Żyła po skoku na odległość 131 m wygrał kwalifikacje do piątkowego konkursu Pucharu Świata w Zakopanem. W pierwszej serii konkursu wystartuje dziesięciu Polaków, w kwalifikacjach odpadł tylko Jan Ziobro.
Drugie miejsce zajął Rosjanin Denis Korniłow - 131 m, trzecie Krzysztof Miętus, a czwarte Aleksander Zniszczoł - obaj po 126 m. Na 19. pozycji został sklasyfikowany Marcin Bachleda - 118 m, tuż za nim Maciej Kot - 116,5 m. Klemens Murańka był 22. - 117,5 m, Bartłomiej Kłusek 24. - 115,5 m, Stefan Hula 25. - 119 m, Tomasz Byrt 29. - 114,5 m. Jan Ziobro skoczył 111 m i zajął 42. miejsce.

Kwalifikacje rozegrano w dość dobrych warunkach atmosferycznych, przy lekko padającym śniegu i wietrze nie przekraczającym dozwolonych norm. Prognoza pogody na piątkowe popołudnie jest optymistyczna i konkurs powinien odbyć się bez zakłóceń.

Oprócz Ziobry awansu nie wywalczyli m.in. Bułgar Władimir Zografski, który zajął 43. miejsce po lądowaniu na 105 m, Francuz Vincent Sevoie Descombes 48. - 98,5 m. Wśród dziesięciu czołowych zawodników Pucharu Świata, którzy mają zapewniony start w  konkursie bez kwalifikacji, najdalej - na 137 m wylądował Słoweniec Robert Kranjec. Po jego próbie jury obniżyło rozbieg z 10. do 9. belki.

Ze skróconego rozbiegu najdalej - do 126,5 m doleciał Norweg Anders Bardal. Zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni Austriak Gregor Schlierenzauer uzyskał 123 m, jego rodak Thomas Morgenstern tylko 111 m. Z próby zrezygnowali: Kamil Stoch, lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Austriak Andreas Kofler, Niemiec Richard Freitag oraz Czech Roman Koudelka.