Na Euro 2012 papierosa nie zapalisz

O zakazach dyskutowano we wszystkich miastach organizatorach Euro 2012
Spotkania odbyły się we wszystkich czterech polskich miastach, w których zostaną rozegrane mecze, czyli we Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Miały one na celu uświadomienie problemu palenia tytoniu podczas imprez sportowych oraz wskazywały na potrzebę tworzenia stref wolnych od dymu tytoniowego. Przedyskutowano także prawne możliwości organizowania imprez masowych, podczas których panowałby całkowity zakaz palenia, chroniący życie i zdrowie.
Już w październiku ubiegłego roku UEFA wprowadziła całkowity zakaz palenia, sprzedaży i promocji tytoniu podczas trzeciego największego na świecie wydarzenia sportowego. Zakaz ma obowiązywać na wszystkich stadionach zaangażowanych w mistrzostwa oraz w wioskach dla sportowców. Rozporządzenie będzie stosowane bez wyjątku we wszystkich miejscach w obrębie obwodu stadionów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Zakaz palenia także w strefach kibica?
Światowa Organizacja Zdrowia ma pomysł, by zastosować te zasady także w strefach kibica. Można je zrealizować poprzez wprowadzenie stuprocentowego zakazu palenia na ich terenie lub poprzez wyznaczenie specjalnych miejsc dla palaczy. Decyzja w tej sprawie należy do organów samorządowych miast – gospodarzy Euro 2012. - Chcemy chronić tę większość ludzi, która nie pali. Chodzi zarówno o zdrowie jak i bezpieczeństwo, oznaczałoby to chociażby mniej pożarów i wypadków związanych z przypadkowymi podpaleniami – argumentuje Anna Kozieł.
Ideę, by UEFA Euro 2012 było wolne od papierosów wspiera także projekt RESPECT your Health - Euroschools 2012. To oficjalny program społecznej edukacji zdrowotnej prowadzony przez UEFA EURO 2012.
Akcja ma promować zdrowy tryb życia
- Celem projektu jest promocja zdrowego stylu życia wśród młodych ludzi i ich rodzin, ze szczególnym naciskiem na zapobieganie paleniu papierosów, zachęcanie do stosowania zdrowej diety oraz angażowania się w aktywność fizyczną – powiedział podczas konferencji Jakub Kalinowski z Fundacji Volunteers for Sport, która jest koordynatorem projekt w Polsce. Ambasadorami projektu RESPECT your Health są polscy sportowcy: Leszek Blanik, Kajetan Broniewski, Mariusz Czerkawski, Dariusz Michalczewski, Sebastian Mila, Natalia Partyka, Irena Szewińska, Bogna Jóźwiak i Marcin Urbaś.
ja, PAP