Roland Garros: Kubot w trzeciej rundzie!

Łukasz Kubot (fot. EPA/CAROLINE BLUMBERG/PAP)
Łukasz Kubot wygrał z Francuzem Florentem Serrą 7:6 (7-0), 6:2, 7:6 (7-4) w meczu drugiej rundy w wielkoszlemowym turnieju tenisowym na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w Paryżu. Polak jest sklasyfikowany na 49 miejscu w rankingu ATP World Tour, a Serra, który do imprezy przebił się przez trzy rundy eliminacji, jest obecnie 156.

Początek meczu był obiecujący, bowiem Kubot na otwarcie przełamał serwis rywala i po swoim gemie prowadził już 2:0. Rywal odrobił jednak straty, a  kolejnego "breaka" Polak zdobył na 6:5. Wydawało się, że wykorzysta zdobytą przewagę, ale nieoczekiwanie doszło do tie-breaka. W nim tenisista z Lubina nie stracił punktu, rozstrzygając losy seta po 58 minutach.

Druga partia rozpoczęła się od obustronnych przełamań. Później od  stanu 2:2 Polak zapisał na swoim koncie siedem kolejnych gemów. Dzięki tej serii po godzinie i 36 minutach rozstrzygnął jej losy wynikiem 6:2. Przy 3:0 w trzecim secie dla Kubota wydawało się, że szybki koniec meczu jest już formalnością. Wówczas jednak nastąpił zryw Francuza i  wyrównanie na 3:3. W nerwowej końcówce znowu do głosu doszedł Serra, który w dziewiątym gemie zdobył "breaka" na 5:4, ale w kolejnym stracił podanie. Później wyrównał na 6:6 doprowadzając do tie-breaka.

Francuz lepiej rozpoczął decydującą rozgrywkę, odskakując na 3:0 i  4:3. Od tego momentu cztery kolejne punkty zdobył Kubot. Polak zakończył spotkanie po dwóch godzinach i 39 minutach, przy pierwszym meczbolu.

Był to piąty pojedynek obu zawodników. Francuz dotychczas dwukrotnie okazał się lepszy na kortach ziemnych - w 2002 roku w turnieju ITF w holenderskim Alphen Aan Den Rijn 7:5, 2:6, 6:4 oraz w challengerze Pekao Szczecin Open w 2009 roku 6:1, 6:4. Natomiast Polak pokonał go w 2009 roku w  kwalifikacjach turnieju ATP Masters 1000 na dywanowej nawierzchni w  paryskiej hali Bercy 6:3, 2:6, 6:3 oraz dwa lata później w eliminacjach tej samej imprezy, ale już na twardym korcie. 30-letni Kubot awansem do trzeciej rundy przypieczętował uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej na igrzyska w Londynie, które rozpoczną się 27 lipca. Rywalizacja o medale będzie się toczyć na trawiastych kortach londyńskiego The All England Lawn Tennis and Croquet Club, trzy tygodnie po wielkoszlemowym Wimbledonie.