Łucznicy już zaczęli olimpiadę. Rafał Dobrowolski był czternasty

Jak dotąd najcelniej strzelał Dong Hyun (fot. EPA/Neil Munns/PAP)
Łucznik Rafał Dobrowolski z wynikiem 672 pkt zajął czternaste miejsce w eliminacjach olimpijskiego turnieju łuczników. Najlepszy z rekordem świata - 699 pkt - był Dong Hyun Im z Korei Południowej. Reprezentanci tego kraju zajęli trzy czołowe pozycje w eliminacjach.

Dobrowolski był pierwszym polskim sportowcem, który wystąpił w igrzyskach olimpijskich w Londynie. Jego rezultat z kwalifikacji jest rekordem kraju. W kwalifikacjach każdy z 64 zawodników oddał 72 strzały, w 12 seriach po sześć, na dystansie 70 metrów. Ich wyniki decydują o rozstawieniu w drabince turnieju głównego.

W 1/32 finału, w poniedziałek, rywalem Polaka będzie 51. w rundzie rankingowej Brazylijczyk Xavier Daniel Rezende. Dopiero 43. pozycję w eliminacjach zajął mistrz olimpijski z Pekinu Ukrainiec Wiktor Ruban. Finał zmagań indywidualnych łuczników zaplanowano na 3 sierpnia.

Zawody łucznicze, podobnie jak turnieje piłkarskie kobiet i mężczyzn, rozpoczęły się jeszcze przed oficjalną inauguracją igrzysk. Odbywają się na obiekcie Lord's Cricket Ground, słynnym zabytkowym boisku do krykieta. Może je obserwować 6500 widzów.