"Patrzcie na gwiazdy, a nie na stopy". Paraolimpiada rozpoczęta!
W uroczystym zapaleniu znicza, w obecności 80 tys. widzów, 84-letniej Margaret Maughan towarzyszyli 24-letni triathlonista Joe Townsend, były komandos marynarki wojennej, który stracił w Afganistanie obie nogi oraz kapitan brytyjskiej drużyny piłkarskiej 32-letni David Clarke. Maughan, z zawodu nauczycielka, startowała w pięciu igrzyskach i zdobyła w łucznictwie pięć paraolimpijskich medali, w tym dwa złote. Od 1959 roku, kiedy przeżyła wypadek samochodowy, jest sparaliżowana i nie może chodzić.
Ceremonię otwarcia zainaugurował aktor teatralny i filmowy oraz scenarzysta, 73-letni Ian McKellen recytacją fragmentu "Burzy" Williama Szekspira, w którym Miranda mieszkająca samotnie na wyspie pod okiem ojca magika Prospera spotykając rozbitków nie może się im nadziwić: - To niebywałe! Tyle cudownych istot! O jakże piękny jest człowiek. Nowy, wspaniały świat, w którym są tacy ludzie...!.
Podczas defilady ponad 4000 sportowców ze 164 krajów, biało-czerwoną flagę niosła pochodząca z Gryfina 46-letnia Renata Chilewska (Start Szczecin), zdobywczyni sześciu medali paraolimpijskich (1992, 2004, 2008) w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i dyskiem. Aplauz widowni wzbudziły biało-czerwone stroje reprezentantów Polski, którzy mieli na sobie kurteczki z elementami brytyjskimi i typowo angielskie czapeczki.
Znaczna część ceremonii otwarcia poświęcona była naukowym odkryciom. Znalazły się w niej odniesienia do teorii powstania wszechświata znanej jako teoria Wielkiego Wybuchu i Wielkiego Zderzacza Hadronów, który umożliwił naukowcom potwierdzenie istnienia tzw. boskiej cząsteczki, zapewniającej materii masę. Ze specjalnym przesłaniem zwrócił się do uczestników paraolimpiady mieszkający w Cambridge 70-letni astrofizyk prof. Stephen Hawking, autor bestsellera "Krótka Historia Czasu", od 21. roku życia zmagający się z nieuleczalną chorobą - stwardnieniem rozsianym bocznym. Od 1985 roku po zapaleniu płuc i tracheotomii Hawking mówi wyłącznie przy pomocy specjalnie dla niego skonstruowanego syntezatora. - Patrzcie na gwiazdy, a nie na stopy - zachęcał Hawking, który był narratorem całej ceremonii.
Wśród artystów, którzy uświetnili swoimi występami ceremonię znalazła się m.in. niewidoma sopranistka Denise Leigh. Przed czterema laty śpiewała na paraolimpiadzie w Pekinie oraz Beverley Knight, o której głosie mówi się, że "wypełnia stadiony". Jedną z wielu atrakcji był pokaz świetlny w wykonaniu niepełnosprawnych pilotów. Entuzjastycznie powitano 11-krotną mistrzynię paraolimpijską, 43-letnią Walijkę Tanni Grey-Thompson, która w różnych dyscyplinach zdobyła łącznie 16 medali, z czego 11 złotych, głównie w wyścigach na wózkach inwalidzkich i w koszykówce. Urodzona z wrodzoną wadą kręgosłupa jest posłem do walijskiego parlamentu i prezenterką telewizyjną.
Od 30 sierpnia do 9 września w 20 dyscyplinach rywalizować będzie na obiektach igrzysk ponad 4000 sportowców. 101 Polaków wystartuje w 11 dyscyplinach.PAP, arb