Chorzów: będą biec przez 24 godziny!
Start biegu zaplanowano na sobotnie południe. Uczestnicy będą pokonywali pętlę wokół stawu długości półtora kilometra. "Kto chce się liczyć w końcowej klasyfikacji, nie może zejść na odpoczynek" - stwierdził szykujący się do swojej dziesiątej i ostatniej w karierze mistrzowskiej imprezy dobowej 53-letni August Jakubik z Rudy Śląskiej.
Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Biegów Ultra (IAU) Dirk Strumane podkreślił, że takie biegi są coraz bardziej popularne na wszystkich kontynentach: "Trudno wyjaśnić dlaczego. Treningi są przecież mordercze, nie zdobywa się żadnych znaczących nagród czy innych bonusów". Organizatorem zawodów jest katowicka AWF im. Jerzego Kukuczki. "Z powodzeniem przeprowadziliśmy mistrzostwa Polski w biegu dobowym i pierwszy w kraju bieg 48-godzinny. Zdawaliśmy sobie sprawę, że mistrzostwa świata to o wiele większe wyzwanie logistyczne, ale też świetna promocja uczelni. Myślę, że wszystko zostało zrobione dobrze" - powiedział były rektor AWF Zbigniew Waśkiewicz. Dotychczas o medale MŚ rywalizowano trzykrotnie poza Starym Kontynentem - w Kanadzie, na Tajwanie i w Korei Południowej. Pozostałe edycje - podobnie jak obecna - łączyły MŚ i ME.
W ostatnich mistrzostwach w 2010 roku we francuskim Brive zwyciężyli Japończyk Inoue Shingo (273 km 531 m) oraz Francuzka Anne Fontaine (239 km 667 m), która wystartuje w Chorzowie. Niektórzy zawodnicy mieli kłopoty z dotarciem do Katowic w związku ze strajkiem personelu pokładowego linii lotniczych Lufthansa. Równolegle z biegiem odbywać się będzie w parku święto mięsa. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na degustację polskich przysmaków po zakończeniu biegu.
Rekordy Europy i świata należą do Greka Yiannisa Kurosa (290 km 221 m) i Niemki Sigrid Lomsky (243 km 657 m), a Polski - do Marcina Siei (Agros Żary, 247 km w 2012 roku) i Aleksandry Niwińskiej (AZS AWF Katowice, 217 km w 2011).
Dotychczas żaden Polak ani Polka nie zdobyli medalu MŚ lub ME w biegu dobowym. W 48-godzinnym jedyny - brązowy MŚ wywalczył Jakubik w 2000 roku w Brnie wynikiem 370 km 381 m.
Skład reprezentacji Polski: kobiety: Alicja Banasiak (Sprint Bielsko-Biała), Agnieszka Mizera, Aleksandra Niwińska, Dorota Szeszko (AZS AWF Katowice); mężczyźni: Ireneusz Czapiga (TS AKS Chorzów), August Jakubik (TL Ruda Śląska), Tomasz Kuliński (AZS AWF Katowice), Waldemar Pędzich (Kurp Ostrołęka), Andrzej Radzikowski, Paweł Szynal (obaj LKS Olimp Błonie), Piotr Sawicki (Ursynów Warszawa), Marcin Sieja (Agros Żary).