NA ŻYWO: Cracovia - Wisła Kraków

Marcin Kuś (fot. T-Mobile Ekstraklasa/x-news)
Cracovia zremisowała 1:1 z Wisłą Kraków w 186. Wielkich Derbach Krakowa. Pierwsza połowa należała do Wisły, zaś w drugiej przeważała Cracovia. W konsekwencji przy ul. Kałuży padł remis 1:1. Bramki zdobyli Michał Chrapek i Dawid Nowak.
Na ten mecz krakowscy kibice czekają z niecierpliwością. Chociaż na boisku piłkarze walczą o trzy punkty, to zwycięstwo w tym pojedynku ma szczególny charakter. Dla kibiców to sprawa o wiele ważniejsza. To walka o honor, reputację oraz dumę. Najbliższe derby mają jednak szczególny podtekst. W kwietniu 2012 roku Wisła Kraków na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu podejmowała Cracovię, która traciła wówczas 7 punktów do miejsca gwarantującego utrzymanie. „Biała Gwiazda” była jednak bezwzględna i przypieczętowała spadek „Pasów” do I ligi wygrywając 1:0.

Najbliższe Wielkie Derby Krakowa będą 186. bezpośrednim spotkaniem obu drużyn. Bilans przemawia za Wisłą, która wygrała 83 spotkania. Z kolei „Pasy” pokonały lokalnego rywala 60 razy. Bilans bramkowy to 299-232 dla Wisły. Co ciekawe, w ostatnich sześciu spotkaniach tylko raz padł remis (1:1). W pozostałych spotkaniach decydowała zaledwie jedna bramka.

Faworytem najbliższego spotkania wydaje się być Wisła. Nie dość, że bramkarz „Białej Gwiazdy” nie puścił gola od 270 minut, to będzie się go starała pokonać najbardziej nieskuteczna drużyna ligi. „Pasy” czekają na bramkę od 23 sierpnia. Z kolei Miśkiewicz od początku sezonu skapitulował tylko trzykrotnie, dzięki czemu jest najdłużej niepokonanym bramkarzem w lidze.

Cracovia będzie musiała sobie poradzić bez swoich kluczowych zawodników: Roka Strausa i Edgara Bernhardta. Kontuzjowani są również Krzysztof Szewczyk, Krzysztof Nykiel i Marian Jarabica. W dodatku niepewny jest występ Krzysztofa Danielewicza i Marcina Kusia. W dużo lepszej sytuacji jest Franciszek Smuda, który nie będzie mógł skorzystać tylko z Fabiana Burdenskiego.

Arbitrem głównym spotkania będzie Szymon Marciniak z Płocka.