Żużlowiec już teraz uważany jest za faworyta. O jego wartości, bardziej niż słowa, przemawia lista tytułów, które zdobył, mimo młodego wieku. W startach w Speedway Grand Prix Zmarzlik, zawodnik ORLEN Team, ma już 6 medali, w tym dwa złote. Mimo presji faworyta, Zmarzlik, skupia się na obranym celu. Jak powiedział dla Eurosportu: „Przede wszystkim chcę dobrze jeździć, mieć radość z jazdy i taką samą radość dawać kibicom. Każdy zawodnik startujący w cyklu będzie chciał wygrywać i każdy będzie groźnym przeciwnikiem. Co z tego wyniknie, okaże się na koniec”.
Dla Bartosza Zmarzlika tor w chorwackim Goričan będzie nowością. Jeszcze nigdy nie ścigał się na tym obiekcie. Ostatnie zawody SGP odbyły się w tej miejscowości przed dekadą.
Zawody z cyklu Grand Prix 2022 rozpoczną się 30 kwietnia w Chorwacji a zakończą 5 listopada w Oceanii. Sportowcy będą rywalizować w 11 wyścigach na całym świecie. Formuła zawodów składać się będzie z 20 biegów eliminacyjnych, półfinału i finału. Zwycięstwo każdej rundy premiowane będzie 20 punktami. Za drugie miejsce 18, za trzecie 16, a za czwarte 14 punktów do klasyfikacji generalnej. Rywalizację najlepszych żużlowców świata będzie można oglądać za pośrednictwem aplikacji Player.pl.
Lista startowa turnieju obejmuje 14 zawodników. Poza Bartoszem Zmarzlikiem w cyklu GP wystartuje trzech innych Polaków (Maciej Janowski, Patryk Dudek oraz Paweł Przedpełski). W każdej rundzie pojawi się też 1 żużlowiec z dziką kartą.
A oto pełny kalendarz Speedway Grand Prix 2022:
-
30 kwietnia, Goričan (Chorwacja)
-
14 maja, Warszawa (Polska)
-
28 maja, Praga (Czechy)
-
4 czerwca, Teterow (Niemcy)
-
25 czerwca, Gorzów Wielkopolski (Polska)
-
13 sierpnia, Cardiff (Wielka Brytania)
-
27 sierpnia, Wrocław (Polska)
-
10 września, Vojens (Dania)
-
17 września, Malilla (Szwecja)
-
1 października, Toruń (Polska)
-
5 listopada, GP Oceanii
Fantastyczna kariera polskiego żużlowca
Bartosz Zmarzlik to jeden z najbardziej utalentowanych polskich żużlowców, reprezentant Polski, wychowanek i kapitan Stali Gorzów Wielkopolski. Jest dwukrotnym Indywidualnym Mistrzem Świata (2019, 2020), indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów (2015), indywidualnym Mistrzem Europy juniorów (2012), dwukrotnym drużynowym Mistrzem Świata (2016, 2017), czterokrotnym Drużynowym Mistrzem Świata Juniorów (2012, 2014, 2015, 2016) oraz dwukrotnym Drużynowym Mistrzem Europy juniorów (2013, 2014).
W 2019 został trzecim Polakiem, po Jerzym Szczakielu i Tomaszu Gollobie, który wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. W sezonie 2022 ma szansę poprawić ten wynik.
Urodził się w 1995 roku w Szczecinie, mieszka w małej miejscowości – Kinice, nieopodal Gorzowa Wielkopolskiego. „F16”, jak potocznie mówią o nim mówią kibice, licencję zdał jako 15-latek, w lidze zadebiutował wiosną 2011 roku. Od początku kariery uznany za wielki talent sportowy. Jego dotychczasowe sukcesy sprawiają, że już teraz zapisał się w historii polskiego i światowego speedwaya.