Biathlon: Polacy znów zawiedli

Tomasz Sikora (Miho/Wikipedia)
Rosjanin Andriej Makowiejew wygrał bieg na 20 km biathlonowego Pucharu Świata, który odbył się w czeskiej miejscowości Nove Mesto. Polacy zajęli odległe miejsca - Tomasz Sikora był 67.
29-letni Makowiejew odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w  zawodach PŚ. Sukces zawdzięcza przede wszystkim bezbłędnemu strzelaniu, co w tej konkurencji jest niezwykle istotne. W biegu na 20 km zawodnicy nie biegają bowiem karnych rund, a pudło na strzelnicy oznacza dodatkową minutę. W stawce 99 zawodników (tylu ukończyło zawody) Rosjanin był jedynym, który nie pomylił się ani razu na strzelnicy. Makowiejew wyprzedził lidera PŚ Norwega Emila Hegle Svendsena o 59,7 s oraz Szweda Bjoerna Ferry o 1.14,8. Dzięki zwycięstwu Rosjanin awansował na szóste miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ (299 pkt), zmniejszając stratę do Svendsena do 83 punktów.

Tomasz Sikora - mistrz świata na tym dystansie z 1995 i wicemistrz z  2004 roku - zajął 67 miejsce. Po trzech wizytach na strzelnicy polski zawodnik miał dwa pudła, za czwartym razem pomylił się dwukrotnie. Ostatecznie stracił do zwycięzcy 7.14,6. Drugi z Polaków, Łukasz Szczurek, który również czterokrotnie spudłował, był 77 ze stratą 8.22,5 do lidera.