Kowalczyk najszybsza w Estonii

Kowalczyk najszybsza w Estonii

Justyna Kowalczyk (fot. Tor Atle Kleven/Wikipedia)
Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice) wygrała w Otepaeae bieg łączony na 10 km narciarskich mistrzostw Estonii. Mistrzyni olimpijska wykorzystuje obecnie przerwę w zawodach Pucharu Świata.
Zawodniczka z Kasiny Wielkiej wygrała z łatwością. Drugą Rosjankę Irinę Chazową wyprzedziła o 57,7 s. Kowalczyk w Otepaeae przebywa od ponad tygodnia. Po dwóch pucharowych zwycięstwach (21 i 22 stycznia) pozostała w tej lubianej przez nią miejscowości i trenowała przed kolejnymi występami. - Dla Justyny nie ma lepszej formy treningu niż start w jakiś zawodach. Biegów łączonych nie  ma w sezonie zbyt wiele, więc postanowiliśmy wykorzystać okazję i wziąć udział w mistrzostwach Estonii - podkreślił trener Aleksander Wierietielny.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kowalczyk zajmuje drugie miejsce. Do  prowadzącej Marit Bjoergen traci 62 punkty. Teoretycznie może zostać liderką cyklu już 2 lutego po najbliższych zawodach w Moskwie (sprint techniką dowolną) - Norweżka zapowiedziała już bowiem, że nie wybiera się do  stolicy Rosji. Polka musiałaby jednak zająć w nich co najmniej drugie miejsce, a w tej konkurencji tak dobrego rezultatu nie udało jej się jeszcze nigdy osiągnąć.

W trzech ostatnich sezonach po Kryształową Kulę sięgała Kowalczyk, żadna narciarka nie zdobyła tego trofeum cztery razy z  rzędu. Do końca sezonu 2011/2012 pozostało jeszcze 14 biegów.