Lotos Baltic Cup: Kajetanowicz wygrał wszystkie OS-y

Kajetan Kajetanowicz dowiózł zwycięstwo do końca (fot. PAP/Adam Warżawa)
Broniący tytułu Kajetan Kajetanowicz (Subaru Impreza) wygrał wszystkie odcinki specjalne odbywającego się na Pomorzu 8. Rajdu Lotos Baltic Cup, pierwszej rundy mistrzostw Polski w sezonie 2012 i został liderem tegorocznej rywalizacji.
Rozegrano jedenaście odcinków specjalnych zaliczanych do klasyfikacji generalnej. Wyniki piątkowego prologu zostały anulowane, a ostatni niedzielny OS odwołano z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych. Kajetanowicz uzyskał czas 2:03.07,1. Drugie miejsce wywalczył Tomasz Kuchar (Subaru Impreza) ze stratą 4.51,1, a trzecie Maciej Rzeźnik (Peugeot 207 S2000) - strata 8.08,3. W punktacji rajdowych samochodowych mistrzostw Polski liderem jest Kajetanowicz z dorobkiem 45 pkt. Drugie miejsce zajmuje Kuchar - 32 pkt, a trzecie Rzeźnik - 22 pkt.

Rajd rozegrano w prawdziwie zimowej scenerii, na niektórych odcinkach specjalnych bandy śnieżne sięgały metra wysokości. Nie obyło się bez "przygód", kilku czołowych kierowców wypadło z trasy i straciło szansę walki o czołowe lokaty.

Na drugim sobotnim OS-ie Linia o długości 14,9 km pecha miał Michał Bębenek (Peugeot 207 S2000), zajmujący po pierwszej próbie drugie miejsce. Auto wypadło z drogi, doszło do uszkodzenia tyłu. Bębenek stracił do zwycięzcy prawie sześć minut i spadł w klasyfikacji generalnej na 15. lokatę. Później straty systematycznie odrabiał, ostatecznie zajął 5. miejsce ze stratą prawie 10 min. do zwycięzcy.

W niedzielę pech dopadł innych. Na trzecim odcinku dwóch innych kierowców z czołówki pożegnało się z podium. Wojciech Chuchała (Subaru Impreza), zajmujący do tej pory trzecią lokatę, przebił oponę, później stracił ponad 13 minut i spadł w klasyfikacji na ósmą pozycję. Z kolei Grzegorz Grzyb (Peugeot 207 S2000) uszkodził tył samochodu, na mecie odcinka zameldował się ze stratą ponad 14 minut do Kajetanowicza i rajd ukończył na 10. miejscu.

Drugą rundą RSMP będzie w dniach 20-22 kwietnia Rajd Świdnicki. W Lotos Cup nie wystartował trzykrotny rajdowy mistrz Polski Bryan Bouffier, który aktualnie planuje cykl startów w cyklu IRC (Intercontinental Rally Challenge). Francuz zapowiada, że jeżeli zgromadzi odpowiedni budżet, będzie się starał rozpocząć rywalizację w Polsce od Świdnicy.