Prokom ograł "czerwoną latarnię" z Białorusi

Prokom ograł "czerwoną latarnię" z Białorusi

Prokom górą, ale to może nie wystarczyć (fot. PAP/Adam Warżawa)
Koszykarze Asseco Prokom pokonali w Gdyni Mińsk-2006 89:79 (17:23, 28:23, 23:12, 21:21) w swoim 15. i przedostatnim meczu grupy B Zjednoczonej Ligi VTB. Pomimo sukcesu mistrzowie Polski mają tylko matematyczne szanse na awans do dalszej fazy tych rozgrywek.
Ze względu na żałobę narodową ogłoszoną po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami mecz odbył się bez oprawy muzycznej oraz bez tradycyjnych występów cheerleaderek.

W pierwszym spotkaniu koszykarze Asseco Prokom gładko wygrali na Białorusi 92:60, jednak w rewanżu zwycięstwo nad ostatnią w tabeli grupy B drużyną Mińsk-2006 nie przyszło im tak łatwo. Goście odnieśli tylko jedno zwycięstwo w 14 spotkaniach - na początku lutego przed własną publicznością pokonali 91:84 Jenisej Krasnojarsk. W ósmej minucie po trafieniu Piotra Szczotka gospodarze prowadzili 15:14, ale za chwilę po akcji znanego z występów na polskich parkietach ukraińskiego centra Olga Kożeńca oraz siedmiu punktach zdobytych z rzędu przez litewskiego skrzydłowego Justasa Sinicę było 23:15 dla rywali.

Drugą kwartę gdynianie rozpoczęli od prowadzenia 7:0, a w 17. minucie po jednym osobistym Jerela Blessingame'a mistrzowie Polski prowadzili 42:33. Końcówka drugiej kwarty w wykonaniu ekipy trenera Andrzeja Adamka była jednak fatalna. Po trójce byłego rozgrywającego Asseco Prokom Courtney'a Eldridge'a zespół z Mińska zszedł na przerwę wygrywając 46:45.

W dobrym stylu rozpoczęli jednak gospodarze drugą połowę. Asseco Prokom zdobyło 11 punktów przy dwóch rywali i w 25. minucie po rzucie za trzy Donatasa Motiejunasa prowadziło 56:48. W ostatniej kwarcie, w której znakomicie zagrał zwłaszcza Przemysław Zamojski, mistrzowie Polski utrzymali bezpieczny punktowy dystans nad zespołem Mińsk-2006. Ogromny udział w tym zwycięstwie miał Blassingame, który zdobył co prawda tylko pięć punktów, ale miał 15 asyst.

W ostatnim swoim występie w Zjednoczonej Lidze VTB koszykarze Asseco Prokom zmierzą się w sobotę 10 marca w Sankt Petersburgu z wiceliderem grupy B Spartakiem.