Rajd Meksyku: Loeb wyprzedził Hirvonena

Sebastien Loeb podczas Rajdu Meksyku (fot.EPA/Jose Mendez/PAP)
Podwójnym sukcesem kierowców Citroena zakończył się Rajd Meksyku, trzecia eliminacja samochodowych mistrzostw świata - wygrał Francuz Sebastien Loeb, który o 42 sekundy wyprzedził Fina Mikko Hirvonena. Trzecie miejsce zajął Norweg Petter Solberg (Ford).
Loeb, ośmiokrotny mistrz świata, odniósł 69. zwycięstwo w karierze, a szóste z rzędu w tej imprezie. Francuz prowadzi również w klasyfikacji mistrzostw świata, wyprzedzając o 16 pkt Hirvonena oraz o 19 pkt Pettera Solberga. Na trzecim miejscu w punktacji PWRC rajd ukończył Michał Kościuszko (Mitsubishi Lancer Evo).

Ogromnego pecha miał Fin Jari-Matti Latvala (Ford Fiesta RS WRC), który przed startem do ostatniego, niedzielnego etapu był na trzeciej pozycji. Fin na najdłuższym w rajdzie odcinku specjalnym Guanajuatito (54,3 km) dachował. Załodze nic się nie stało, ale spadła na siódme miejsce w klasyfikacji i traciła do Loeba ponad dziewięć minut. Latvala pomimo tego, że dojechał do strefy serwisowej, jazdy nie mógł kontynuować, gdyż zespół sędziów sportowych stwierdził w jego samochodzie uszkodzenie klatki bezpieczeństwa i załogę wycofał.

Problemy nie ominęły także Kościuszki. Drugiego dnia miał problemy z  tylnym zawieszeniem, stracił przez to prawie cztery minuty, pod koniec dnia w samochodzie urwało się prawe, przednie koło. Serwis auto naprawił, krakowianin zdołał z czwartego awansować na trzecie miejsce w  PWRC (samochody produkcyjne) i na 14. w klasyfikacji generalnej. To już było jego drugie podium w tegorocznym sezonie PWRC, w pierwszym starcie w  styczniowym rajdzie Monte Carlo zwyciężył.

- Bardzo lubię ten rajd, może dlatego, że stale go wygrywam. Dwa miejsca dla naszego zespołu na podium, to rezultat optymalny. Jesteśmy szczęśliwi, walczymy przecież o zwycięstwo w klasyfikacji producentów -  powiedział na mecie Loeb, który umocnił się na pozycji lidera mistrzostw świata mając już 66 pkt. Drugi jest Hirvonen - 50 pkt, a  trzeci Solberg - 47 pkt.

W PWRC triumfował 26-letni Meksykanin Benito Guerra jr (Mitsubishi Lancer Evo X), zajmując w generalce 11. lokatę. Pokonał Polaka o 20.47,4 i awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu z  dorobkiem 25 pkt. Liderem jest nadal Kościuszko, który ma 40 pkt.