Mistrzem Polski jest Sanok (w hokeju)

Radość po zwycięstwie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
54 lata czekał Sanok na pierwszy medal mistrzostw Polski. Od razu zdobył złoty krążek. W piątym meczu finału PLH sanoczanie po raz czwarty ograli Cracovię, tym razem 5:1.
Zawodnicy Ciarko PBS-u byli lepsi od rywali. W pierwszej tercji, mimo pięciu kar, nawet w osłabieniu gospodarze mieli szanse na bramki. Pierwszą zdobyli po dobitce Ivo Kotaski, który skierował do siatki krążek odbity po strzale Marcina Kolusza. Na początku drugiej tercji, gdy kończyła się pierwsza w tym spotkaniu przewaga gospodarzy, Leszek Laszkiewicz pokazał jak strzelać w sytuacjach sam na sam i doprowadził do remisu.

Wciąż jednak przeważali sanoczanie, którzy za sprawą refleksu Josefa Vitka jeszcze w drugiej tercji wyszli na prowadzenie. Czech zdobył też kolejnego gola, po którym Cracovia już się nie podniosła. "Kropkę nad i" postawili Krystian Dziubiński i Kolusz. Publiczność wiwatowała, spłonęła czapka Marka Ziętary.

- Ogromnie się cieszymy. Byliśmy bardzo dobrze przygotowani. To także mój pierwszy złoty medal jako szkoleniowca. To sukces drużyny, ale także wszystkich ludzi, którzy na to pracowali – powiedział trener Ziętara.

Piąty mecz finałowy: Ciarko PBS Bank Sanok – Comarch Cracovia Kraków 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)

Stan rywalizacji play off (do czterech wygranych) 4-1 dla Ciarko, które po raz pierwszy w historii klubu wywalczyło tytuł mistrza kraju.

Bramki: 1:0 Ivo Kotaska (4), 1:1 Leszek Laszkiewicz (22), 2:1 Josef Vitek (36), 3:1 Josef Vitek (42), 4:1 Krystian Dziubiński (49), 5:1 Marcin Kolusz (54).

Kary: Ciarko - 20; Comarch – 16 min. Widzów: 4000.

Ciarko PBS: Przemysław Odrobny – Pavel Mojzis, Pawel Dronia; Ivo Kotaska, Bogusław Rąpała; Zoltan Kubat, Roman Gurican; Paweł Skrzypkowski, Dawid Maciejewski – Martin Vozdecky, Krzysztof Zapała, Marcin Kolusz; Dariusz Gruszka, Krystian Dziubiński, Tomasz Malasiński; Josef Vitek, Sławomir Krzak, Marek Strzyżowski; Maciej Mermer, Wojciech Milan, Michał Radwański. Trener Marek Ziętara.

Cracovia: Ondrej Raszka – Patryk Wajda, Nikolas Besch; Patrik Prokop, Łukasz Kulik; Adrian Kowalówka, Tuomas Immonen; Mariusz Dulęba, Grzgorz Horowski - Leszek Laszkiewicz, Damian Słaboń, Piotr Sarnik; Rafał Martynowski, Petr Dvorak, David Kostuch; Joel Lenius, Lukasz Rutkowski, Michał Piotrowski; Paweł Kosidło, Sebastian Biela, Aron Chmielewski. Trener Rudolf Rohacek.