I jeszcze za supergigant. Kolejna Kula dla Lindsey Vonn

I jeszcze za supergigant. Kolejna Kula dla Lindsey Vonn

Lindsey Vonn znów zwycięska (fot. EPA/BARBARA GINDL/PAP)
Amerykanka Lindsey Vonn, triumfatorka klasyfikacji generalnej alpejskiego Pucharu Świata, zdobyła małą Kryształową Kulę w supergigancie. W ostatnim zawodach w tej konkurencji w Schladming była szósta, a zwyciężyła Niemka Victoria Rebensburg.
Sukces 22-letniej Niemki jest zaskakujący, bowiem przed przyjazdem do Schladming w sześciu startach w supergigancie zdobyła 17 punktów. W klasyfikacji końcowej zajęła ostatecznie 19. miejsce z dorobkiem 117 pkt.

Rebensburg po raz pierwszy w karierze stanęła na najwyższym stopniu podium w PŚ w innej konkurencji niż slalom gigant, w którym jest aktualną mistrzynią olimpijską z Vancouver (2010). W nim była najlepsza sześć razy, z czego trzy w obecnym sezonie - w Aspen i dwukrotnie w Ofterschwang.

W czwartek Niemka uzyskała czas 1.24,54, lepszy o 0,18 s od Amerykanki Julii Mancuso oraz o 0,21 s od Francuzki Marion Rolland. Czwarta była Austriaczka Anne Fenninger - 0,53 s. Natomiast szósta na mecie Vonn straciła do zwyciężczyni 0,57 s, ale to jej wystarczyło do końcowego sukcesu. Powiększyła swój dorobek w supergigancie do 453 punktów. Druga w stawce Mancuso ma ich 381, a trzecia Fenninger 369.

To trzecia w tym sezonie mała Kryształowa Kula wywalczona przez 27-letnią Vonn. W obecnej rywalizacji była też najlepsza w superkombinacji i zjeździe, a ma jeszcze szanse na to w slalomie gigancie. Tu jednak są one raczej teoretyczne. Musiałaby bowiem w ostatnich zawodach zwyciężyć, a Rebensburg nie mogłaby finiszować w czołowej 15-tce, bowiem tylko tyle zawodniczek punktuje w finałowych zawodach. Niemka wyprzedza ją o 95 pkt, a wszystko rozstrzygnie się w sobotę. Na piątek zaplanowano slalom, w którym już wcześniej małą Kryształową Kulę zapewniła sobie Austriaczka Marlies Schild.

Vonn w tym sezonie zgromadziła 1948 punktów i wciąż może poprawić rekord wszech czasów, który w 2000 roku ustanowił Hermann Maier. Austriak zakończył sezon z dorobkiem 2000 pkt. Przed narciarką pochodzącą z Vail jeszcze dwa starty, więc potencjalnie może ona powiększyć swój dorobek jeszcze o 200 punktów.