Ian Thorpe zobaczy olimpiadę w telewizji

Ian Thorpe zobaczy olimpiadę w telewizji

(fot. EPA/BEN MACMAHON/PAP)
Ian Thorpe nie zdołał wywalczyć prawa startu w igrzyskach olimpijskich w Londynie (27 lipca - 12 sierpnia). W ostatnim dniu kwalifikacji australijskich pływaków w Adelajdzie nie powiodło mu się na 100 m stylem dowolnym.

"Thorpedo" przepłynął dystans w 50,35 s. To 21 rezultat kwalifikacji, o ponad dwie sekundy słabszy od najlepszego Jamesa Magnussena (48,26 s). Dwa dni wcześniej Thorpe'owi nie powiodło się na jego koronnym dystansie 200 m st. dow., na którym został sklasyfikowany na 12. pozycji w półfinałach.

29-letni Thorpe wznowił na jesieni karierę, zakończoną w 2006 roku, bo chciał wystąpić w Londynie. Australijczyk dwukrotnie startował w igrzyskach. W 2000 roku w rodzinnym Sydney był najlepszy na 400 metrów stylem dow., a także triumfował z kolegami ze sztafety na 4x100 i 4x200 m st. dow. Cztery lata później w Atenach stanął na najwyższym stopniu podium na 200 i 400 m st. dow.

W dorobku Thorpe ma też jedenaście tytułów mistrza świata, w tym sześć wywalczonych indywidualnie.