Hiszpan Samuel Sanchez liderem wyścigu Dookoła Kraju Basków

Samuel Sanchez wygrał trzeci etap i został liderem wyścigu (fot. EPA/JAVIER ETXEZARRETA/PAP)
Hiszpan Samuel Sanchez z grupy Euskaltel-Euskadi wygrał trzeci etap wyścigu Dookoła Kraju Basków z Vitoria-Gasteiz do Eibar-Arrate o długości 164 km i został liderem.

Drugie miejsce zajął Hiszpan Joaquim Rodriguez (Euskaltel-Euskadi) a trzecie Amerykanin Chris Horner (RadioShack-Nissan), wszyscy w tym samym czasie.

Czołowa trójka na mecie środowego etapu uciekła z peletonu 4,5 km przed metą, gdy kolarze stromym podjazdem jechali na ostatnią premię górską pierwszej kategorii Alto de Usartza. Wygrał ją Horner, Sanchez był drugi. Pomimo pościgu, trójka uciekinierów zdołała utrzymać przewagę nad 16-osobową grupą, która straciła na mecie 12 sekund.

W wyścigu, który ma najwyższą kategorię UCI (WorldTour), startuje czterech Polaków: Maciej Paterski, Michał Gołaś, Przemysław Niemiec i  Tomasz Marczyński. W środę najlepiej wypadł Paterski, zajmując 56. miejsce ze stratą 2.01 do zwycięzcy.

W klasyfikacji generalnej kolarz Liquigasu spadł po środowym etapie z 25. na 51. pozycję.