Znamy finalistów Pucharu Anglii. O zwycięstwo zawalczą Liverpool i Chelsea

Znamy finalistów Pucharu Anglii. O zwycięstwo zawalczą Liverpool i Chelsea

Zawodnik Chelsea Didier Drogba (fot. EPA/KERIM OKTEN/PAP)
Piłkarze Chelsea Londyn pokonali lokalnego rywala Tottenham Hotspur 5:1 i po raz 11. w historii awansowali do finału Pucharu Anglii. O siódmy triumf w tych rozgrywkach powalczą 5 maja na stadionie Wembley, gdzie zmierzą się z Liverpoolem.

W pierwszej połowie konfrontacji - mimo kilku okazji z  obu stron - padła tylko jedna bramka. W 43. minucie na prowadzenie wyprowadził Chelsea reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej Didier Drogba. Tuż po przerwie na 2:0 podwyższył Juan Mata (49. minuta). Choć sytuacja była dość problematyczna, gdyż wydawało się, że piłka po strzale Hiszpana została zablokowana i nie przekroczyła linii bramkowej, sędzia Martin Atkinson uznał gola.

Po jednej bramce dla Chelsea, która po raz ostatni zdobyła Puchar Anglii w 2010 roku, dołożyli także Brazylijczyk Ramires (77. minuta), Frank Lampard z rzutu wolnego (81) oraz Francuz Florent Malouda w  doliczonym czasie gry (90+4). Tottenham zdołał odpowiedzieć tylko trafieniem Garetha Bale'a w 56. minucie.

Liverpool awans do finału wywalczył w sobotę, pokonując swojego lokalnego rywala Everton 2:1. Wygrana nie przyszła podopiecznym Szkota Kenny'ego Dalglisha łatwo. Od 24. minuty przegrywali 0:1, gdy po błędzie Jamiego Carraghera gola zdobył Chorwat Nikica Jelavic. Bramki zaczęli strzelać dopiero w drugiej połowie. W 62. minucie do wyrównania doprowadził Urugwajczyk Luis Suarez, a na trzy minuty przed zakończeniem regulaminowego czasu gry zwycięstwo strzałem głową zapewnił im Andy Carroll.

Mecz poprzedziła minuta ciszy ku pamięci 96 kibiców Liverpoolu, którzy zginęli 15 kwietnia 1989 roku podczas meczu tego zespołu z  Nottingham Forest na Hillsborough w Sheffield w półfinale Pucharu Anglii. "The Reds" awansowali do finału FA Cup po raz 14. w historii. Dotychczas zdobywali to trofeum siedmiokrotnie, po raz ostatni w 2006 roku.