Polski szablista pojedzie na igrzyska

Polski szablista pojedzie na igrzyska

Adam Skrodzki (fot. PAP/EPA/Peter Hudec)
Szablista Adam Skrodzki (AZS AWF Katowice) wywalczył w dodatkowym turnieju kwalifikacyjnym w Bratysławie prawo startu w igrzyskach olimpijskich w Londynie. Sztuka ta nie udała się w floreciście Radosławowi Glonkowi (Sietom AZS AWFiS Gdańsk).

O dwa paszporty do Londynu rywalizowało 16 szablistów. Skrodzki dzięki kompletowi zwycięstw w eliminacjach grupowych był zwolniony z  pierwszej rundy walk pucharowych. W drugiej pokonał Austriaka Nikolaia Nikolica 15:7, a w decydującym o olimpijskiej kwalifikacji pojedynku pokonał najwyżej rozstawionego w zawodach Hiszpana Jaime Martiego 15:7. Marti, triumfator turnieju "O Szablę Wołodyjowskiego" w 2006 roku, zajmuje obecnie 26. miejsce w światowym rankingu, a Skrodzki jest 40.

28-letni katowiczanin w Londynie zadebiutuje w igrzyskach. Do tej pory dwukrotnie był indywidualnym mistrzem Polski. Raz wygrał zawody Pucharu Świata, w 2010 r. w Pattai, a na podium stanął łącznie czterokrotnie. W tym roku był m.in. trzeci w Moskwie. W drużynie dwukrotnie zdobył srebrny medal mistrzostw Europy (2004-2005), a raz brązowy (2005). Oprócz Polaka, w stolicy Słowacji olimpijski awans wywalczył Ukrainiec Dmytro Bojko.

Nie powiodło się natomiast w zmaganiach florecistów Radosławowi Glonkowi. Gdańszczanin musiał pokonać trzech rywali w eliminacjach bezpośrednich, by cieszyć się z przepustki do Londynu. W pierwszej rundzie pucharowej pokonał Turka Tevfika Buraka Babaoglu 15:12, ale w  drugiej uległ jednym trafieniem - 13:14 - Izraelczykowi Maorowi Hatoelowi. Olimpijską kwalifikację wywalczyli Chorwat Bojan Jovanovic oraz Rumun Radu Daraban.

22 kwietnia o cztery miejsca w turnieju olimpijskim będzie walczyć 29 szpadzistów, w tym Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków). Wcześniej, na podstawie rankingu światowego, prawo startu w Londynie uzyskały szpadzistka Magdalena Piekarska i szablistka Aleksandra Socha (obie AZS AWF Warszawa) oraz składająca się z czterech zawodniczek drużyna florecistek, co zapewni możliwość występu trzech Polek w  turnieju indywidualnym. Zawody w Bratysławie to ostatnia szansa zdobycia prawa startu w igrzyskach dla szermierzy z Europy.