Pogrom faworytów. Finowie wyeliminowali Amerykanów

Finowie - jako trzeci zespół - wywalczyli awans do półfinału pokonując w Helsinkach USA 3:2, fot. PAP/EPA/KIMMO BRANDT
Finowie - jako trzeci zespół - wywalczyli awans do półfinału pokonując w Helsinkach USA 3:2 (0:0, 1:0, 2:1). Zwycięstwo współgospodarzom (razem ze Sztokholmem) mistrzostw świata w hokeju na lodzie elity zapewnił na dziewięć sekund przed końcem Jesse Joensuu.

W sobotnim półfinale Finowie zmierzą się z ekipą Rosji, która wygrała w Sztokholmie z Norwegią 5:2 (2:1, 0:1, 3:0).

Wcześniej niespodziankę sprawili Słowacy, pokonując w Helsinkach faworyzowaną Kanadę 4:3 (2:1, 0:2, 2:0). Tym samym zrewanżowali się mistrzom olimpijskim z Vancouver za porażkę 2:3 w rundzie grupowej fińsko-szwedzkiego turnieju. Kolejnego ich rywala wyłoni wieczorny mecz w  Sztokholmie, w którym Szwecja walczyć będzie z Czechami.

Wynik ćwierćfinału:  czwartek, 17 maja (Helsinki)   Finlandia - USA 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)  Bramki: dla Finlandii - Jesse Joensuu (34, 60), Mikko Koivu (54); dla USA - Kyle Palmieri (34), Bobby Tyan (42).  Kary: Finlandia - 0 minut, USA - 2 minuty.  ostatni mecz 1/4 finału  17 maja, 20.15 (Sztokholm): Szwecja - Czechy