Hokejowe MŚ - półfinaliści w komplecie. USA, Kanada i Szwecja jadą do domu

Hokejowe MŚ - półfinaliści w komplecie. USA, Kanada i Szwecja jadą do domu

Słowacy tryumfują (fot. PAP/EPA/PEKKA SIPOLA)
Finlandia spotka się z Rosją w pierwszym sobotnim półfinale mistrzostw świata elity w hokeju na lodzie. W drugim meczu Czechy zagrają ze Słowacją. Oba pojedynki odbędą się w Helsinkach.
Finowie pokonali USA 3:2 (0:0, 1:1, 2:1), a zwycięstwo zapewnił im na osiem sekund przed końcem trzeciej tercji Jesse Joensuu, trafiając po raz drugi do bramki. Natomiast Rosja, która była najlepszym zespołem w sztokholmskiej grupie B, wygrała pewnie z Norwegią 5:2 (2:1, 0:1, 3:0).

W pierwszym spotkaniu 1/4 finału w Helsinkach doszło do sporej niespodzianki, bowiem Słowacy wyeliminowali z turnieju faworyzowanych Kanadyjczyków, zwyciężając 4:3 (2:1, 0:2, 2:0). Awans zapewnił im celnym strzałem w 58. minucie Michal Handzus. Słowacy zrewanżowali się mistrzom olimpijskim z Vancouver za porażkę 2:3 w rundzie grupowej fińsko-szwedzkiego turnieju. Kanada jest rekordzistą w liczbie triumfów w MŚ - 24. Ostatni tytuł wywalczyła w 2007 roku.

Swoich kolejnych rywali reprezentacja Słowacji poznała wieczorem, kiedy to w Sztokholmie Szwedzi przegrali z Czechami 3:4 (1:2, 1:1, 1:1). Tu bohaterem był Milan Michalek, który skierował krążek do siatki na 29 sekund przed końcową syreną.