Trener piłkarskiej reprezentacji Holandii Bert van Marwijk podał się do dymisji - poinformowała narodowa federacja. "Pomarańczowi" odpadli z mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie po trzech porażkach w fazie grupowej.
- Długo się nad tym zastanawiałem, ale w końcu uznałem, że muszę podjąć taką decyzję - powiedział szkoleniowiec..
Van Marwijk rozpoczął pracę z kadrą po mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii w 2008 roku i dotarł z drużyną do finału mundialu w RPA dwa lata później. "Pomarańczowi" ulegli w nim Hiszpanom 0:1.
W ubiegłym roku były trener m.in. Borussii Dortmund przedłużył kontrakt do 2016 roku, ale po słabym występie drużyny narodowej w Euro 2012 był mocno krytykowany w ojczyźnie.
Przed turniejem Holandię uznawano za jednego z kandydatów do tytułu. Tymczasem piłkarze van Marwijka przegrali wszystkie mecze w grupie B - z Danią 0:1, Niemcami 1:2 oraz Portugalią 1:2 - i musieli wracać do domu z zerowym dorobkiem punktowym.
zew, PAP