Polacy gładko ogrywają Kubańczyków 3:0 i są pierwsi w grupie!

Polacy gładko ogrywają Kubańczyków 3:0 i są pierwsi w grupie!

Polacy cieszą się ze zdobytego punktu (fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV)
Reprezentacja Polski pokonała Kubę 3:0 (25:23, 25:20, 25:23) i zajęła pierwsze miejsce w grupie F. Teraz biało-czerwoni mogą w spokoju czekać na rozstrzygnięcia w drugiej grupie. Już jutro - półfinał!

W pierwszym, czwartkowym spotkaniu biało-czerwoni wygrali z Brazylią 3:2. Brazylia - mistrz świata i dziewięciokrotny triumfator Ligi Światowej - pożegnała się z imprezą, gdyż w środę w pierwszym meczu doznała porażki z Kubą 0:3. Półfinały odbędą się w sobotę, a w niedzielę spotkanie o trzecie miejsce oraz finał.

Obie ekipy do spotkania mogły podejść na luzie, bo już dzień wcześniej dzięki zwycięstwu Polaków nad Brazylią 3:2 zapewniły sobie udział w półfinale. Mimo wszystko obaj trenerzy postanowili wystawić najmocniejsze składy.

Polacy zaczęli lepiej

Biało-czerwoni lepiej weszli w mecz. Od początku narzucili własny styl gry i mimo że czasami popełniali niewymuszone błędy, do końca zdołali utrzymać prowadzenie. Ich zwycięstwo w pierwszym secie ani przez moment nie było zagrożone. Bardzo dobrze zaprezentował się Bartosz Kurek, który punkty zdobywał nie tylko w ataku, ale również w bloku i serwisem.

Druga partia to była walka punkt za punkt, jednak to Kubańczycy na pierwszą przerwę techniczną schodzili prowadząc 8:6. To głównie za sprawą Yordana Bisseta, który znalazł receptę na polski blok. Doskonały set rozegrał Zbigniew Bartman, który zagrywką odrzucił rywali od siatki i zrobiło się 19:13. Takiej przewagi nie zmarnowali i pewnie zwyciężyli 25:20.

Kropka nad i

W kolejnym secie Polacy tylko udowodnili swoją wyższość nad Kubańczykami. Od samego początku prowadzili 8:3 i 16:13. Nerwowo było jednak jeszcze w końcówce. Rywale doprowadzili do wyrównania 23:23. Ostatnie dwie piłki należały jednak do biało-czerwonych, którzy zwyciężyli 25:23.

Polscy siatkarze wieczorem poznają półfinałowego rywala. Będzie nim Bułgaria, USA lub Niemcy.

Polska - Kuba 3:0 (25:23, 25:20, 25:23)

Polska: Piotr Nowakowski (11), Michał Winiarski (6), Bartosz Kurek (8), Zbigniew Bartman (17), Łukasz Żygadło (1), Marcin Możdżonek (5) i Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Michał Ruciak (), Jakub Jarosz (1), Paweł Zagumny, Michał Kubiak.

Kuba: Wilfredo Leon (5), Jorber Quintana (5), Yenry Bell (8), Yordan Bisset (16), Isbel Mesa (5), Yoandry Diaz (1) i Keibel Gutierrez (libero) oraz Sem Estrada (1), Gustavo Leyva, Raydel Fundora (3), David Fiel (2).

Po meczu powiedzieli:

Andrea Anastasi (trener Polski): "Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się wygrać tak trudną grupę. Teraz musimy czekać, aż poznamy naszego rywala w półfinale. Dla mnie nie ma znaczenia z kim będziemy grali. Na pewno jednak czeka mnie i mój sztab długa noc, bo będziemy musieli opracować i przygotować materiał dla zawodników".

Marcin Możdżonek (kapitan Polski): "Jesteśmy usatysfakcjonowani. Będziemy obserwować mecz Bułgarów i Amerykanów w oczekiwaniu na naszego kolejnego rywala. Myślę, że Kubańczycy będą robić to samo".

Samuels Blackwood (trener Kuby): "Takie mecze są bardzo trudne, zwłaszcza dla młodych siatkarzy. Wiedzieliśmy, że jesteśmy już w półfinale, dlatego nie było potrzebnej motywacji. Nasz atak i serwis odbiegały bardzo od normy. Nie wszystkie taktyczne założenia zostały spełnione. Polacy zasłużyli na wygraną".

Wilfredo Leon (kapitan Kuby): "Nie jesteśmy zadowoleni, że tak się to dla nas skończyło. Z drugiej strony cieszymy się, że jesteśmy w półfinale".

Zapis naszej relacji:

25:23 - Henry Bell zablokowany i jest po meczu! Pierwsze miejsce w grupie jest nasze!

24:23 - Uff! Fundora minimalnie przestrzelił - mógł być as. Piłka meczowa!

23:23 - Jarosz niestety przestrzelił z kontry. Tracimy 2-punktowe prowadzenie i będzie gorąco.

23:22 - Quintana skutecznie atakuje po skosie.

23:21 - Fundora znowu zablokowany - punkt dla naszych!

22:21 - Bisset psuje zagrywkę - trafia w siatkę.

21:21 - Długa wymiana, ale lepsi byli Kubańczycy - remis. Anastasi prosi o przerwę. Czy skończy się w trzech setach?

21:20 - Teraz blokowany Kubiak.

21:19 - Kolejny punktowy blok Polaków. O przerwę prosi trener Blackood.

20:19 - Zagumny rozgrywa, a Możdżonek punktuje z przesuniętej krótkiej.

19:19 - Kubiak ofiarnie broni, ale piłka minimalnie wylatuje za boisko.

19:18 - Jarosz obija blok. Zagumny zmienia Żygadłę.

18:18 - Skuteczny Leon daje remis swojej drużynie.

18:17 - Kontra Winiarskiego zablokowana przez Bella.

18:16 - Świetnie blokujemy Bisseta i odbudowujemy prowadzenie.

17:16 - Nowakowski się nie myli na środku - dostaje dobre piłki i atakuje tak wysoko, że jest nie do zatrzymania.

16:16 - Kolejny błąd Bartmana - teraz przestrzelił. Jarosz wchodzi na boisko.

16:15 - Bartman atakuje w taśmę. Topnieje przewaga.

16:14 - Kubańczycy kontrująi punktują.

16:13 - Nowakowski z przesuniętej krótkiej. Druga przerwa techniczna.
Michał Kubiak wchodzi na boisko.

15:13 - Bartman psuje zagrywkę.

15:12 - Sędzia myli się na naszą korzyść i uznaje, że atak Bartmana zahaczył o blok.

14:12 - Kolejny zepsuty serwis - teraz Leona. Kubańczycy w dwóch pierwszych setach zepsuli dziesięć zagrywek! Nie jesteśmy jednak lepsi - my dziewięć.

13:12 - Kubańczycy sprytnie przebijają piłkę na naszą stronę.

13:11 - Teraz co najmniej dwumetrowy aut.

12:11 - Bisset to trenował? Znowu po jego serwisie piłka odbija się od siatki i przelatuje na polską stronę.

12:10 - To samo robi Winiarski.

12:9 - Kubańczycy marnują zagrywkę.

11:9 - Marnujemy banalną piłkę w obronie - nikt się do niej nie pokwapił. Anastasi jest wściekły.

11:7 - Bartman blokuje atak po prostej Leona!

10:7 - Kurek z drugiej linii - doskonały atak w okolice ósmego metra pod linię boczną.

9:7 - Przesunięta krótka - prawie ją przyjęliśmy.

9:6 - Dobre przyjęcie, a Bartman dosłownie ustrzelił Gutierezza. Trzy punkty przewagi.

8:6 - Bisset źle atakuje - piłka wylatuje za boisko. Przerwa techniczna.

7:6 - As serwisowy Nowakowskiego! Flop spadł w linię końcową. Odzyskujemy prowadzenie.

6:6 - Żygadło rozgrywa z trudnej pozycji, ale robi to tak dobrze, że Bartman bez trudu atakuje z przygotowanej pozycji.

5:6 - Złe przyjęcie i oddajemy piłkę. Bell obija blok - tracimy prowadzenie.

5:5 - Kurek kontruje - ale piłka wylatuje za boisko.

5:4 - Bartman punktuje.

4:4 - Bisset znów świetnie - Ignaczak nie był w stanie dobrze przyjąć jego uderzenia.

4:3 - Ale bomba Winiarskiego - z premedytacją pod górę, w blok.

3:3 - Leon atakuje z dużej wysokości.

3:2 - Bartman kiwa - piłka odbija się od rąk Quintany i spada na parkiet.

2:2 - Po błędzie oddajemy piłkę, a Bell przebija się przez blok.

2:1 - Bisset jest dziś skuteczny - znowu obija blok i punktuje. Teraz będzie zagrywał.

2:0 - Świetny blok! Już mamy przewagę.

1:0 - Sprytna kiwka - punkt dla naszych.

III set:

25:20 - Bell też w aut. Drugi set kończy się tak samo jak pierwszy - złym serwisem przeciwników.

24:20 - Przestrzelił. Same błędy w zagrywce...

24:19 - Bartman po ostrym skosie, ale precyzyjnie. Piłka setowa dla Ruciaka.

23:19 - Bisset przebija się przez blok.

23:18 - Kurek mocno i z kontry - Kubańczycy pogubili się i nikt nie blokował Polaka.

22:18 - Bartman kiwa, ale piłka wylatuje na aut. Wciąż 4 punkty przewagi.

22:17 - Bell atakuje, Polacy nieskutecznie blokują.

22:16 - A teraz Leon psuje zagrywkę - przestrzelił.

21:16 - Leon w popisowej akcji. Najpierw przyjmuje potężny serwis Jarosza, a później atakuje po prostej między antenką a potrójnym blokiem.

21:15 - Teraz zepsuł zagrywkę Bisset. Jarosz wchodzi na serwis.

20:15 - Kurek przestrzelił. Kolejny zły serwis.

20:14 - Leon przeszkadzał w rozegraniu - piłka była jeszcze na naszej połowie. Punkt.

19:14 - Bartman przestrzelił - wczoraj źle przyjmowaliśmy, dzisiaj źle serwujemy.

19:13 - Bartman kontruje z drugiej linii po skosie. Duża dziura w kubańskim bloku.

18:13 - Bell przestrzelił z trudnej pozycji. Wcześniej świetna obrona Ignaczaka. Przerwa dla Kubańczyków.

17:13 - Nowakowski z krótkiej - siedemnasty punkt.

16:13 - Mesa przedziera się przez blok Nowakowskiego.

16:12 - Mesa nie trafia w boisko - druga przerwa techniczna.

15:12 - Kubańczycy źle przyjmują i oddają piłkę. Bartman pewnie kontruje po skosie.

14:12 Przesunięta krótka - punkt dla nas.

13:12 - Kolejna przestrzelona zagrywka Polaków.

13:11 - Kurek po prostej, Bisset ofiarnie w obronie. Jego koledzy marnują jednak piłkę.

12:11 - Piłka po bloku Kubańczyków dotyka antenki - punkt dla nas.

11:11 - Bisset też zdobywa punkt obijając blok.

11:10 - Bartman obija blok Bella i punktuje.

10:10 - Leon z kiepskiej sytuacji plasuje w środek i... nikt nie przyjmuje.

10:9 - Bisset trafia w taśmę - prowadzimy.

9:9 - Winiarski kontruje! Obija blok i piłka wylatuje za boisko. Ignaczak świetnie wyłapał atak wcześniej.

8:9 - I po remisie - Kurek serwuje w siatkę.

8:8 - Dobry blok Polaków - remis!

7:8 - Kurek po bloku i po skosie. Quintana nie uszczelnić zapory.

6:8 - Bartman z kolei przestrzelił. Przerwa techniczna.

6:7 - Ależ Bell nie trafił w piłkę! Pocelował w... Anastasiego.

5:7 - Kontra Winiarskiego nie mieści się w boisku.

5:6 - Za niska piłka dla Nowakowskiego i przeciwnicy blokują.

5:5 - Mesa z krótkiej - celnie i skutecznie.

5:4 - Bell atakuje w aut. Prowadzimy!

4:4 - Dwa mocne ataki Kubańczycy obronili - nie dali jednak rady sobie z plasem Bartmana.

3:4 - Winiarski psuje zagrywkę.

3:3 - Winiarski obija blok.

2:3 - Bell skacze niesamowicie wysoko - atakuje ponad blokiem. A ma tylko 188 cm wzrostu!

2:2 - Bartman po prostej. Kolejny doskonały atak zawodnika.

1:2 - Leon pewnie po skosie.

1:1 - Nowakowski z przesuniętej krótkiej punktuje.

0:1 - Długa wymiana - w końcu Bisset trafia po bloku.

II set:

25:23 - Aut! Pierwszy set dla biało-czerwonych.

24:23 - Kurek zagrywa - ale dawno nikt tak nie przestrzelił. Teraz Anastasi prosi o przerwę.

24:22 - Nowakowski znowu z krótkiej. Setbol! Najpierw jednak czas dla Kuby.

23:22 - Mógł być setbol! Ale Mesa świetnie zablokował Kurka.

23:21 - Nowakowski z przesuniętej krótkiej trafia w boisko.

22:21 - Bisset z kontry trafia w boisko.

22:20 - Szaleńczy atak Leona z trudnej pozycji kończy się na siatce. Na zagrywkę wchodzi Jarosz.

21:20 - Winiarski źle zagrywa. Robi się nerwowo!

21:19 - Znowu piłka odbija się od siatki i przelatuje na naszą połowę! Na szczęście, na aut.

20:19 - Ale pech - zagrywka Bisseta spada na siatkę, ale przechodzi na naszą stronę. Punkt dla Kubańczyków.

20:18 - Bartman ostro po skosie - za ostro. Piłka za boiskiem. Anastasi prosi o przerwę.

20:17 - Atak Leona z krótkiej po siatce - punkt.

20:16 - Estrada wszedł na zagrywkę, ale przestrzelił.

19:16 - Ruciak wchodzi na zagrywkę, ale Kubańczycy przyjmują. Bisset znajduje dziurę w bloku i atakuje po skosie.

19:15 - Teraz Bartman atakuje po prostej  - już skutecznie.

18:15 - Bartman kiwa, ale potrójny blok okazał się być nie do przejścia.

18:14 - Kontra Kurka zatrzymana blokiem.

18:13 - Niemalże as serwisowy Kurka - Leon składał się do odbioru, ale piłka mu uciekła.

17:13 - Kontrę marnuje Leon - przestrzelił.

16:13 - Złe przyjęcie kosztuje nas punkt.

16:12 - Bartman pewnie, po skosie, dzisiaj jeszcze Polak się nie pomylił. Znowu 4 punkty przewagi podczas przerwy technicznej.

15:12 - Sygnalizowane kiwnięcie zaskoczyło naszych siatkarzy.

15:11 - Kurek znowu po bloku.

14:11 - Kurek bardzo mocno po skosie, przez blok Kubańczyków.

13:11 - Bisset obija blok i zdobywa punkt.

13:10 - Znowu dobre przyjęcie i atak Bartmana z kontry. Szkoleniowiec Kubańczyków prosi o przerwę.

12:10 - Teraz przestrzelił.

11:10 - Atomowa zagrywka Bisseta. Zawodnik ustrzelił jednego z naszych.

11:9 - Sprytna kiwka Bisseta.

11:8 - Winiarski po skosie - Kubańczycy ofiarnie, ale nie dali rady tego wybronić.

10:8 - Taka sama odpowiedź Mesy.

10:7 - Nowakowski, przesunięta krótka i dziesiąty punkt.

9:7 - Bisset wykorzystuje dziurę w bloku.

9:6 - Kurek przestrzelił z drugiej linii.

9:5 - Bell po skosie.

9:4 - Nowakowski atakuje w dziewiąty metr - piłka przeleciała na naszą stronę po złym przyjęciu Gutierezza.

8:4 - Kurek po skosie. Polacy bardzo spokojnie. Pierwsza przerwa techniczna.

7:3 - Kolejna świetna kontra Bartmana. Punkt dla naszych.

6:3 - Ale teraz psuje zagrywkę - to miał być flop? Było trochę od niechcenia.

5:3 - Quintana zdobywa trzeci punkt.

5:2 - Pewne przyjęcie Ignaczaka i świetny atak po prostej Kurka.

4:2 - Winiarski psuje zagrywkę - przestrzelił.

4:1 - Kolejna kontra - atak Bartmana, blok i aut. Dzisiaj gramy lepiej w przyjęciu.

3:1 - Leon mocno - ale w aut.

2:1 - Dobra kontra Polaków, a Kubańczycy mylą się w przyjęciu.

1:1 - Leon odpowiada - atak po skosie.

1:0 - Pierwszy punkt dla nas - zdobywa go Winiarski.

Składy:

Kuba:
Leon, Quintana, Bisset, Bell Mesa, Diaz, Gutierezz (libero)

Polska:
Nowakowski, Żygadlo, Winiarski, Bartman, Kurek, Mozdżonek, Ignaczak (libero)

Przed meczem:

Stawka dzisiejszego spotkania jest bardzo wysoka - pierwsze miejsce w grupie F. Zwycięzca grupy otrzyma (przynajmniej teoretycznie) łatwiejszego przeciwnika w półfinale, czyli zespół, który zajmie drugie miejsce w grupie E.

Polacy wiedzą, że dzisiaj o wygraną może być znacznie trudniej. Kubańczycy podczas turnieju finałowego błyszczą formą. Przedwczoraj gładko ograli Brazylijczyków 3:0.  - To zwycięstwo smakuje wyjątkowo, bo wyrzuciliśmy Brazylię za burtę, muszą wracać do domu. Ale szybko musimy zapomnieć o tym zwycięstwie. Musimy troszkę odpocząć i już koncentrować się na meczu z Kubą, która zaczęła wreszcie grać w porównaniu z tym co prezentowała na Pucharze Świata. Prezentują bardzo mocną, siłową siatkówkę, z mocnym serwisem i wysokim blokiem - powiedział Piotr Nowakowski o dzisiejszym meczu w rozmowie z radiem TOK FM.

Kubańczyków obawia się również Paweł Zagumny, który tak doskonale rozgrywał piłkę w meczu z Canarinhos. To będzie mecz o pierwsze miejsce w grupie, więc znów na pewno będzie iskrzyło pod siatką - przewiduje Zagumny. - Kuba jest ciężkim przeciwnikiem. Wiadomo, będzie inna waga tego spotkania, ale chcemy iść do przodu i każdy mecz wygrywać - dodaje w rozmowie z serwisem internetowym PZPS.

Przed dzisiejszym meczem można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że spotkanie wskaże faworyta finału. Oba zespoły powinny bowiem poradzić sobie ze swoimi półfinałowymi przeciwnikami i ponownie spotkać się w wielkim finale tegorocznej Ligi Światowej.