Polacy niepokonani! Wygrywamy Ligę Światową

Potrójny polski blok w akcji (fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV)
Reprezentacja Polski pokonała Stany Zjednoczone w finale Ligi Światowej 3:0 (25:17, 26:24, 25:20) i po raz pierwszy w historii wygrała tę prestiżową imprezę. Polacy byli faworytami turnieju, nie zawiedli oczekiwań i  nie pozostawili złudzeń kto był najlepszy - podczas całego turnieju stracili tylko dwa sety! Teraz biało-czerwoni są jednymi z faworytów turnieju olimpijskiego.

Najlepszy zawodnik turnieju: Bartosz Kurek

Historyczny sukces Polaków! Kiedy rok temu zdobyliśmy trzecie miejsce w Lidze Światowej wielu uznało to za sukces nie do pobicia. Dzisiaj w tym samym turnieju już triumfujemy. Polacy rozegrali pewne spotkanie i pokazali prawdziwą siatkarską klasę. Nasi reprezentanci byli lepsi od mistrzów olimpijskich w każdym elemencie gry. Na zagrywce błyszczał Ruciak, w przyjęciu - Ignaczak. Kurek i Bartman szaleli w ataku. Amerykanie - choć zagrozili nam w drugim secie - stanowili tylko tło dla biało-czerwonych.

Pierwszy set to popisowa gra reprezentacji Polski - Amerykanie ulegli nam aż 25:17. W drugim secie mistrzowie olimpijscy zagrali już dużo lepiej. Przez większość seta prowadzili i doprowadzili nawet do stanu 15:18 dla nich, ale w końcówce Polacy obudzili się, doprowadzili do wyrównania i wyszli na prowadzenie. Przy stanie 24:22 zmarnowaliśmy jednak dwie piłki setowe. Podczas gry do przewagi Amerykanie znowu nie mieli szans - najpierw Winiarski dał nam 25. punkt, a później zablokowaliśmy amerykański atak i Bartman z kontry zakończył seta wynikiem 26:24. Trzeci set to znowu doskonała gra biało-czerwonych. Polacy prowadzili nawet 17:10! Ostatecznie stanęło na 25:20 i nasi reprezentanci wygrali całe spotkanie 3:0.

Polacy podczas turnieju pokonali mistrzów świata, wicemistrzów świata i mistrzów olimpijskich. Straciliśmy przez całą imprezę tylko dwa sety. Jesteśmy kandydatem nie tylko do medalu olimpijskiego, ale i do złota!

Zapis naszej relacji:

25:20 - STANLEY PRZESTRZELIŁ! MAMY ZŁOTO LIGI ŚWIATOWEJ!

24:20 - Potrójny blok Polaków dotyka siatki. Kolejny meczbol.

24:19 - Trafił w siatkę. Anastasi prosi o przerwę.

24:18 - As serwisowy Bartosza Kurka! Piłka meczowa, piłka Ligi Światowej!!

Teraz leci "My czterej pancerni"...

23:18 - Fatalny flop Lee - piłka odbija się od siatki. Alan Nipe prosi o przerwę.

22:18 - Stanley piekielnie mocno po skosie.

22:17 - Szkolny błąd Amerykanów! Gubią się w odbiorze, muszą przebić, a na dodatek nie trafiają w boisko!

21:17 - Tym razem aut. Kosok wraca na boisko.

21:16 - Bartman ponad blokiem. Jeszcze cztery punkty! Ruciak na zagrywce!

20:16 - Winiarski trafia w siatkę. Kiepsko dziś serwuje. Polacy, skupcie się!

20:15 - Uff! Jest dwudziesty punkt. Bartman po bloku trafia w boisko.

19:15 - Stanley obija blok - przewaga topnieje.

19:14 - Źle przyjmujemy, piłka wraca na stronę USA, Stanley znowu atakuje po prostej. Wciąż 5 punktów przewagi.

19:13 - Stanley huknął tak, że Polacy nawet nie zareagowali. Świetny atak Amerykanina.

19:12 - Priddy trafia w siatkę na serwisie.

18:12 - Teraz Priddy się nie myli i trafia po prostej.

18:11 - Blokujemy Priddy'ego!

17:11 - Mogło być osiem punktów przewagi, bo bomba Kurka wróciła na naszą połowę, ale atak Barmana został zablokowany. Szkoda.

17:10 - Kolejna bomba Kurka! Amerykanie gubią się w odbiorze i nie potrafią przebić piłki!

16:10 - Nieprawdopodobna obrona Ignaczaka potężnego ataku po skosie i kontra Bartmana! Sześć punktów przewagi! Druga przerwa techniczna.

15:10 - As serwisowy Bartosza Kurka!

14:10 - Popis biało-czerwonych! Kurek serwuje tak mocno, że piłka przelatuje na naszą stronę, a Nowakowski nie ogląda się na partnerów i od razu ładuje gwoździa w parkiet po stronie USA! Nipe prosi o przerwę.

13:10 - Kontrujemy i Kurek obija blok! Rośnie nasza przewaga.

12:10 - Blok USA znowu rozprowadzony, a Winiarski z drugiej linii atakuje ze środka. Punkt.

11:10 - Bartman psuje zagrywkę i trafia w siatkę. Szkoda.

11:9 - Nowakowski jak zwykle na środku po prostu niezawodny.

10:8 - Bartman obija blok i mamy dwa punkty w zapasie!

9:8 - Krótka Nowakowskiego i znowu mamy punkt.

8:8 - Znowu blokujemy, ale atak Stanleya spada po naszej stronie.

8:7 - Potrójny, wysoki blok Polaków! Prowadzimy na pierwszej przerwie technicznej.

7:7 - Żygadło rozprowadza blok, a Bartman atakuje z czystej pozycji.

6:7 - Dobrze przyjmujemy atak, ale źle rozgrywamy. Atak Kurka zablokowany.

6:6 - Blokujemy i piłka spada w boisku po stronie przeciwnika! Remis.

5:6 - Perfekcyjny atak z drugiej linii ze środka Kurka.

4:6 - Dwa bloki Polaków - w końcu Stanley przedziera się.

4:5 - Clayton mocno zagrywa, ale przyjmujemy, a Bartman atakuje po skosie jeszcze mocniej.

3:5 - Znowu błąd w serwisie.

3:4 - Kurek atakuje po rękach Holmesa.

2:4 - Błąd w przyjęciu, kłopoty w przyjęciu, zły atak, dobry blok USA. Tracimy dwa unkty.

2:3 - Bartman niestety przestrzelił.

2:2  - Winiarski - blok - aut.

1:1 - Kurek pewnie po skosie i już jest po jeden.

0:1 - Ignaczak łapie się za głowę - nie wierzy, że nie obronił tego ataku.

III set:

26:24 - Fantastyczna kontra! Bartman blok i aut! Prowadzimy z mistrzami olimpijskimi dwa do zera i jesteśmy zaledwie dwadzieścia pięć punktów od złota LŚ!

25:24 - Winiarski trafia w środek! Trzeci setbol, ale zagrywamy.

24:24 - Winiarski zablokowany przez Holmesa! Gramy więc do przewagi. A było już tak blisko!

24:23 - Priddy po bloku punktuje. Drugi setbol. Wraca Nowakowski. Anastasi prosi jeszcze o przerwę.

24:22 - ZNOWU BLOK! Piłka setowa znowu dla nas! A Ruciak wciąż zagrywa! I to on zablokował!

23:22 - Stanley w końcu zablokowany! Do tego niezły serwis Ruciaka, który wszedł na zagrywkę. Nipe natychmiast prosi o przerwę. Prowadzimy pod koniec drugiego seta. Co za charakter polskiej drużyny.

22:22 - Winiarski na lewym ataku błyskawicznie atakuje po skosie.

21:22 - Najgorszy moment na błąd - Kurek serwuje w siatkę.

21:21 - Przesunięta krótka Nowakowskiego.

20:21 - Kurek źle w bloku. Znowu przegrywamy.

20:20 - Remis! Bartman serwuje, a piłka po taśmie spada na połowie USA!

19:20 - Mckienzie też wszedł na zagrywkę i ją zepsuł.

18:20 - Co za pech! Mieliśmy kontrę i okazję na wyrównanie, ale Amerykanie popisali się przyjęciem. Stanley pokonał blok i Amerykanie znowu prowadzą 2 punktami.

18:19 - Longman wszedł na zagrywkę, ale mocno przestrzelił. Nie tak trener Nipe sobie to wymyślił.

17:19 - Stanley obija blok.

DJ w przerwie puszcza "Hej Sokoły". Amerykanie chyba nie poznają przeboju.

17:18 - As serwisowy Winiarskiego! Delikatnie, ale bardzo precyzyjnie. Alan Nipe reaguje i prosi o przerwę.

16:18 - Bartman obija blok.

15:18 - Błyskawiczne rozegranie Amerykanów. Osiemnasty punkt.

15:17 - Winiarski trafia w głowę Stanleya.

14:17 - Robi się gorąco. Trzy punkty straty. Anastasi prosi o przerwę.

14:16 - Priddy po prostej. Amerykanie prowadzą dwoma punktami na drugiej przerwie technicznej. Obyśmy odrobili straty.

14:15 - Ale gwóźdź Nowakowskiego!

13:15 - I kolejny as! Polacy nonszalancko.

13:14 - As serwisowy Stanleya.

Priddy zmienia Rooneya.

13:13 - Kurek psuje zagrywkę.

13:12 - Nowakowski! Ależ huknął - niesamowity zasięg rąk Polaka. Amerykanie tylko patrzyli jak piłka przelatuje nad nimi.

12:12 - Świetna kontra - Bartman strzela w środek boiska i trafia.

11:12 - Kurek po łokciu Stanleya - piłka wylatuje za boisko.

10:12 - Stanley po prostej trafia w boisko. Pierwsze dwupunktowe prowadzenie Amerykanów.

10:11 - Polacy się pogubili i zostawili Stanleyowi czystą siatkę - oczywiście trafił.

10:10 - Bartman serwuje prosto w siatkę.

10:9 - Stanley po skosie nie trafia w boisko. Prowadzimy!

9:9 - Anderson przekracza linię dziewiątego metra, co daje nam dziewiąty punkt. Jest dziewięć dziewięć.

8:9 - Atak Lee ze środka, po prostej. Skuteczny.

8:8 - Kurek po skosie - na jego pułapie nikt mu nie może zagrozić. Musi tylko dostać dobrą piłkę.

7:8 - Dziurawy polski blok daje prowadzenie USA. Pierwsza przerwa techniczna.

7:7 - Bartman z sytuacyjnej piłki po skosie! Amerykanie nie wiedzą co się stało.

6:7 - Kosok walczy na siatce, ale piłka była już po stronie Amerykanów.

6:6 - Teraz Amerykanin psuje zagrywkę.

5:6 - Rooney dosłownie ustrzelił Bartmana.

5:5 - Suxjo starał się kiwać - ale Winiarski się połapał i zablokował to.

4:4 - Kurek po skosie - bez problemów.

3:4 - Lee przełamuje blok i piłka ląduje na naszej połowie.

3:3 - Anderson myli się na zagrywce - przestrzelił.

2:3 - Teraz atakuje po prostej Kurek, ale on też nie trafia w strefę gry.

2:2 - Fatalna zagrywka Kosoka - jego flop wylatuje daleko za boisko.

2:1 - Stanley kiwa, ale nie trafia w boisko.

1:1 - Przesunięta krótka i jest pierwszy punkt.

0:1 - Kiepski początek - Bartman po prostej nie trafia w boisko.

II set:

25:17 - Deklasacja! Bartman obija blok i wygrywamy pierwszego seta! Oby tak dalej.

24:17 - Winiarski ma czystą siatkę i strzela z drugiej linii. Setbol!

23:17 - Teraz Ruciak niewiele przestrzelił.

23:16 - Fantastyczny blok Bartmana! Gramy jak mistrzowie!

22:16 - Teraz atomowa zagrywka! Amerykanie źle przyjmują i piłka wylatuje za boisko!

21:16 - Michał Ruciak!!! Wchodzi na zagrywkę i jest as serwisowy!!

20:16 - Kurek ze środka, po prostej, pewnie.

19:15 - Suxjo poświęcił się w obronie, ale koledzy marnują jego poświęcenie.

18:15 - Dwa dobre bloki Polaków - Anderson w końcu za trzecim razem trafia.

18:14 - Fenomenalna kiwka Żygadły!

17:13 - Atomowa zagrywka - Amerykanie źle przyjmują! Nipe prosi o czas.

16:13 - Bartman punktuje. 3 punkty przewagi i druga przerwa techniczna.

15:13 - Błąd za błąd w odbiorze.

14:12 - Stanley mocno po prostej bez problemu omija pojedyńczy blok.

14:11 - Bartman ryzykownie po rękach, ale zdobywa punkt. Odbudowaliśmy przewagę.

13:11 - Anderson atakuje w taśmę, ale piłka spada na boisku. Punkt dla nas.

12:11 - Kurek obija blok - mamy punkt przewagi.

11:11 - Winiarski minimalnie przestrzelił.

10:10 - Anderson przełamuje blok i punktuje.

10:9 - Bartman po skosie.

Możdżonek opuszcza kontuzjowany boisko! Wchodzi Kosok.

9:9 - Kurek podwójnie odbija w przyjęciu. Gubimy się.

9:7 - Błąd w przyjęciu Polaków.

9:6 - Świetny blok! Anderson zablokowany.

8:6 - Ósmy punkt Polaków. Pierwsza przerwa techniczna.

7:6 - Amerykanie doganiają nas z powodu naszych błędów w obronie.

6:4 - Przesunięta krótka Holmesa - nie do obrony.

6:3 - Blokujemy Claytona! Ależ seria Polaków! Nipe prosi o przerwę!

5:3 - Przesunięta krótka - mamy dwupunktowe prowadzenie!

4:3 - Kurek w sam narożnik i już prowadzimy!

3:3 - Blokujemy i jest remis!

1:1 - Przesunięta krótka Możdżonka.

0:1 - Winiarski na początek trafia w siatkę.

Zaczynają biało-czerwoni

Polacy zagrają w składzie: Nowakowski, Winiarski, Kurek, Bartman, Żygadło, Możdżonek, Ignaczak (libero)

Amerykanie wybiegną na boisko w takim ustawieniu: Anderson, Rooney, Lee, Holmes, Suxho, Stanley, Lamourne (libero)

Przed meczem:

Obawy o kondycję duchową biało-czerwonych nie są bezzasadne. Nasi reprezentanci już raz grali w finale dużej imprezy - konkretnie w finale mistrzostw świata 2006. Zdeprymowani Polacy ulegli wtedy reprezentacji Brazylii aż 0:3. W pierwszym secie nie podjęliśmy nawet walki i przegraliśmy do dwunastu punktów.

Krzysztof Ignaczak - libero naszej reprezentacji - jest jednak przekonany, że dzisiaj już tak nie będzie. - Być może doszliśmy do momentu, w którym rywale czują przed nami strach i w decydujących momentach drżą im ręce. Kiedyś to było naszą domeną, że gdy po drugiej stronie wychodzili mocni zawodnicy, coś działo się w naszych głowach. Teraz to nas stawia się w roli faworytów i, jak widać, na razie sprawdzamy się w tej roli - powiedział w rozmowie z TOK FM.

Nasi dzisiejsi przeciwnicy w 1/2 finału bez większego trudu pokonali Kubańczyków 3:0. Polacy z kolei do finału dotarli po meczu z Bułgarami. Największą trudnością dla naszych siatkarzy była w tym meczu postawa... bułgarskich kibiców. Krewcy Bułgarzy po ostatnim gwizdku - niezadowoleni z wyniku - zaczęli rzucać w Polaków kubki, zapalniczki i inne przedmioty. Z kolei z powodu grupy agresywnych kibiców czekających na naszych siatkarzy przed halą w Sofii nasza kadra musiała ją opuścić w asyście policji.

Dla biało-czerwonych awans do finału Ligi Światowej to najlepszy wynik w historii. Do tej pory naszym rekordem było trzecie miejsce podczas zeszłorocznego turnieju. Polscy siatkarze czują jednak, że mają dzisiaj szansę na pełną pulę. - To nasz pierwszy finał w historii Ligi Światowej, ale chcemy wygrać cały turniej, więc o zrealizowaniu celu będziemy mogli powiedzieć dopiero jutro - powiedział wczoraj o meczu z Amerykanami Piotr Nowakowski. Trzymamy kciuki.