Polskie sztafety poza podium w Barcelonie

Polskie sztafety poza podium w Barcelonie

Czwarte miejsca zajęły polskie sztafety 4x100 m kobiet i mężczyzn przedostatniego dnia 14. lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów w Barcelonie.
Zuzanna Kalinowska (MKL Toruń), Katarzyna Sokólska (UKS 19 Bojary Białystok), Angelika Stępień (TL Pogoń Ruda Śląska) i Kamila Ciba( MOS CSiR Dąbrowa Górnicza) uzyskały czas 44,95. Do brązowych medalistek Brazylijek straciły 0,56 sekundy. Wygrały Amerykanki - 43,89, a drugie były Niemki - 44,24. Sztafeta juniorów w składzie: Kamil Bijowski (KS Podlasie Białystok), Przemysław Słowikowski (MMKS Gdańsk), Karol Zalewski i Adam Jabłoński (obaj AZS UWM Olsztyn) osiągnęła rezultat 39,47, tracąc do trzecich na mecie Japończyków 0,45 sekundy. Podobnie jak w rywalizacji kobiet triumfowali reprezentanci USA - 38,67 przez Jamajczykami - 38,97.

Awans do niedzielnego finału wywalczyły obie sztafety 4x400 m. Agnieszka Karczmarczyk (MMKS Gdańsk), Patrycja Wyciszkiewicz (SL Olimpia Poznań), Małgorzata Curyło (MKL Toruń) i Martyna Dąbrowska (UKS 19 Bojary Białystok) wygrały w swoją serię eliminacyjną (3.39,54). Polki wyprzedziły m.in. RPA i Australię.

Rezultat 3.07,85 dał trzecie miejsce w kwalifikacjach (za USA i Australią) i przepustkę do finału sztafecie mężczyzn w składzie: Piotr Kuśnierz (MKS MOS Wrocław), Rafał Smoleń (MKS SMS Victoria Racibórz), Paweł Walczuk (UKS Kusy Warszawa) i Patryk Dobek (SKLA Sopot). W finale 100 m przez płotki nie wystartuje Karolina Kołeczek. Zawodniczka UKS Trójka Sandomierz zajęła czwarte miejsce w półfinale - 13,66; do awansu zabrakło jej zaledwie 0,02 sekundy.

Rekord świata juniorów ustanowił w sobotę w rzucie młotem (6 kg) Ashraf Amgad Elseify. Katarczyk uzyskał 85,57, o 2,60 m poprawiając osiągnięcie Hiszpana Javiera Cienfuegosa. Dotychczasowy dorobek polskiej ekipy to dwa srebrne medale - Krzysztofa Brzozowskiego (MKS MOS Płomień Sosnowiec) w pchnięciu kulą i Wojciecha Praczyka (ULKS Uczniak Szprotawa) w rzucie dyskiem.