Borussia Dortmund wygrywa z Legią po golu Roberta Lewandowskiego

Borussia Dortmund wygrywa z Legią po golu Roberta Lewandowskiego

Tak strzela Lewandowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Borussia Dortmund pokonała w towarzyskim spotkaniu Legię Warszawa na Pepsi Arenie. Jedyną bramkę w meczu zdobył już w czwartej minucie Robert Lewandowski. Z dobrej strony pokazała się młodzież warszawskiej Legii, którą trener Jan Urban sukcesywnie wprowadza do zespołu.
Mecz zaczął się od szybko zdobytej bramki przez Roberta Lewandowskiego - już w czwartej minucie spotkania po potwornym błędzie Marko Sulera. Nowy stoper Legii źle przyjął piłkę w polu karnym i dał sobie ją wyłuskać spod nóg Lewandowskiemu, który bez problemu z najbliższej odległości umieścił ją w siatce. Trzy minuty później mogło już być 2:0. Błaszczykowski w polu karnym sprytnie podrzucił piłkę, a głową uderzył - totalnie niekryty - wbiegający Grosskreutz. Futbolówka minęła o włos lewy słupek. Legioniści pierwszą dobrą okazję mieli w siedemnastej minucie. Po szybkiej akcji z linii bocznej pola karnego piłkę na piąty metr dograł Furman, ale od Saganowskiego i Żyry szybszy był Piszczek, który wybił futbolówkę za linię końcową boiska.

W dwudziestej pierwszej minucie świetną interwencją popisał się z kolei Kuciak, który obronił strzał Reusa z piętnastu metrów. Nowemu piłkarzowi BVB podawał Lewandowski. Pięć minut później najlepszą okazję meczu mieli gospodarze. Zaczęło się od Koseckiego, który zszedł do środka boiska i zagrał prostopadłą piłkę do Gola. Pomocnik wykorzystał lukę w obronie i żywiołowo wbiegł z futbolówką w pole karne BVB. Pierwszy strzał końcówkami palców wybronił Weidenfeller, dobitkę wybił stojący na linii bramkowej Santana, a drugą dobitkę wyłapał już bramkarz Borussi. W 37. minucie znowu świetnie interweniował Kuciak. Błaszczykowski wpadł w pole karne i zgrał do Lewandowskiego, a ten zamiast strzelać zszedł do środka i podał do Grosskreutza. Zawodnik przymierzył z pierwszej piłki, ale Kuciak poradził sobie z jego strzałem z dziesięciu metrów.

W drugiej połowie trenerzy obu ekip dokonali szeregu zmian w drużynach. Trener Jurgen Klopp wymienił w przerwie aż dziesięciu piłkarzy z pola - zostawił tylko bramkarza Weidenfellera. Jan Urban wymienił sześciu zawodników, ale później dokonywał dalszych zmian. Zarówno zmiennicy z BVB, jak i z Legii nie stworzyli w drugiej odsłonie spotkania tak klarownych sytuacji jak podstawowi piłkarze w pierwszych 45 minutach. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie.

Zapis naszej relacji:

90 min. Koniec spotkania. Obie drużyny potraktowały to spotkanie bardzo treningowo. Borussia jednak panowała na boisku od początku do końca.

88 min. Amini Mustafa próbuje strzelać z woleja - robi to jednak bardzo, bardzo niecelnie.

86 min. Kirch dośrodkowuje, ale piłkę wybija Astiz. Hiszpan gra znacznie lepiej od Sulera.

83 min. Blisko drugiej bramki dla BVB. Astiz w ostatniej chwili przeciął dośrodkowanie na piąty metr, które minęło już Kuciaka.

79 min. Dobry strzał Kucharczyka! Dośrodkował Rzeźniczak, a Kucharczyk wygrał pojedynek w powietrzu z Kirchem i strzelił na bramkę głową. Weidenfeller był jednak na posterunku.

78 min. Bartosz Żurek pojawia się na murawie. Zastępuje Żyrę.

75 min. Kwadrans do końca. Przydałyby się jeszcze jakieś gole.

71 min. Fatalne dogranie Żyry z rzutu wolnego. Piłka wyleciała za boisko.

69 min. Radović blisko gola! Ljuboja z narożnika pola karnego idealnie zagrał do Serba, który głową uderzył w boczną siatkę.

67 min. Michał Kopczyński zmienia Furmana.

66 min. Trener Urban chyba nie bez powodu stawia na legijną młodzież. W drugiej połowie stołeczny zespół - z Vrdoljakiem, Radoviciem i Ljuboją - totalnie bez pomysłu. Choć grają przeciwko rezerwom BVB. Przypomina się runda wiosenna zeszłego sezonu.

63 min. Perisić z wolnego mocno, ale prosto w Skabę.

62 min. Wojciech Skaba zaczyna swój udział w meczu od żółtej kartki - bramkarz próbował wybić piłkę nacierającemu sam na sam Schieberowi, ale trafił w jego nogi. Na szczęście centymetry za polem karnym. Inaczej byłaby czerwona kartka i jedenastka.

61 min. Nietypowa zmiana w Legii - Skaba zastępuje Kuciaka.

61 min. Żółta kartka dla Astiza.

59 min. Schieber znowu strzela - tym razem głową, ale  ponownie nad bramką.

58 min. Perisić zgrywa w pole karne do Schiebera, który chce strzelać, ale zostaje zablokowany przez gospodarzy.

55 min. Spokojny początek drugiej połowy meczu.

51 min. Strzał Mustafy Aminiego - metr od bramki Kuciaka.

49 min. Zmiany w BVB: Subotić za Kehla, Bender za Gundogana, Leitner za Lewandowskiego, Perisić za Reusa, Kirch za Hummelsa, Schieber za Błaszczykowskiego, Amini za Grosskreutza, Schmelzer za Loewe'a, Gunter za Piszczka, Bittencourt za Santanę.

48 min. W Legii sześć zmian: zeszli Suler, Żewłakow, Łukasik, Kosecki, Saganowski i Żyro, a weszli: Astiz, Jędrzejczyk, Vrdoljak, Kucharczyk, Ljuboja, Radović.

46 min. Druga połowa rozpoczęta.  Trener Jurgen Klopp w przerwie zmienił... dziesięciu piłkarzy. Został tylko Weidenfeller.

II połowa:

45 min. Sędzia Szymon Marciniak kończy pierwszą połowę.

44 min. Saganowski po indywidualnej akcji uderza z 30 metrów. Wysoko nad poprzeczką.

42 min. Na chwilę uaktywnili się kibice z Żylety.

40 min. Co za błąd Żyry, który podał prosto do... Lewandowskiego stojącego na szesnastym metrze. Legionistów było jednak zbyt wielu w jego pobliżu i niemiecka drużyna nie zagroziła Kuciakowi.

37 min. Kuciak broni kolejną setkę! Błaszczykowski - jak zwykle - wpadł w pole karne i zgrał do Lewandowskiego. Ten zamiast strzelać zszedł do środka i podał do Grosskreutza. Zawodnik przymierzył z pierwszej piłki, ale Kuciak poradził sobie z jego strzałem z dziesięciu metrów.

33 min. Suler w ostatniej chwili przecina dokładne podanie do "Lewego".

31 min. Błaszczykowski w swoim stylu pognał prawą stroną boiska i z szesnastki zgrał piłkę do wbiegającego Lewandowskiego. Polski napastnik jednak źle przyjął i nie poradził sobie z potrojonym kryciem.

26 min. Ależ okazja Janusza Gola! Zaczęło się od Koseckiego, który zszedł do środka boiska z prawej strony i zagrał prostopadłą piłkę do Gola. Pomocnik wykorzystał lukę w obronie i żywiołowo wbiegł z piłką w pole karne BVB. Pierwszy strzał końcówkami palców wybronił Weidenfeller, dobitkę wybił stojący na linii bramkowej Santana, a drugą dobitkę (!) wyłapał już Weidenfeller. Dużo szczęścia po stronie mistrza Niemiec.

21 min. KUCIAK! Świetnie obronił strzał Reusa za 15 metrów. Piłkę wystawił nowemu nabytkowi mistrza Niemiec Lewandowski.

20 min. Dwadzieścia minut za nami. Na razie powtórka z meczu Legia - Metalurgs. Tylko że w rolę Metalurgsa wciela się dzisiaj Legia...

17 min. Świetna okazja Legionistów! Po szybkiej akcji z linii bocznej pola karnego piłkę na piąty metr dograł Furman, ale od Saganowskiego i Żyry szybszy był Piszczek, który wybił futbolówkę.

16 min. Posiadanie piłki - 62% dla BVB.

14 min. Wreszcie lepsza akcja Legii - niestety Żyro nie doskoczył do dośrodkowania od Koseckiego w pole karne.

11 min. Świetne prostopadłe zagranie do Lewandowskiego na wolne pole. Napastnikowi zabrakło centymetrów do przejęcia piłki i ruszenia sam na sam do bramki z Kuciakiem.

7 min. Następna okazja Niemców. Błaszczykowski z pola karnego podrzuca piłkę, a głową uderza wbiegający i niekryty Grosskreutz - tuż obok lewego słupka.

6 min. Kolejny błąd Sulera. Sytuację ratuje Żewłakow.

4 min. GOOL! Robert Lewandowski po potwornym błędzie Marko Sulera! Podanie na środek pola karnego wprost pod nogi nowego stopera Legii Warszawa, który jednak źle przyjmuje piłkę i traci ją na korzyść Lewandowskiego. Ten z najbliższej odległości bez problemu wbija ją do siatki.

2 min. Na trybunach cisza. Na mecz z BVB warszawski klub nie zgodził się na wniesienie transparentu upamiętniającego 68. rocznicę rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W efekcie na Żylecie pusto, nieliczni kibice nie dopingują.

1 min. Gramy.

Skład Legii mocny, ale jednak chyba trochę inny, niż się spodziewano.

Składy:

Legia Warszawa: Kuciak - Rzeźniczak, Żewłakow, Suler, Wawrzyniak - Łukasik - Kosecki, Furman, Gol, Żyro - Saganowski.

Borussia Dortmund: Weindenfeller - Kehl, Hummels, Schmelzer, Piszczek - Gundogan, Błaszczykowski, Grosskreutz, Loewe, Reus - Lewandowski

Przed meczem:

Oba zespoły są w trakcie przygotowań do nowego sezonu, choć Legia musi brać udział w meczach eliminacyjnych do Ligi Europejskiej. W swoim ostatnim meczu z - Metalurgsem Lipawą w czwartek - Legioniści pokazali, że potrafią być skuteczni w ataku i zdobyli aż pięć bramek. Niestety, znowu szwankowała obrona - zespół Jana Urbana stracił w tym spotkaniu bramkę po właściwie jedynej akcji gości.

Spotkanie z tak utytułowanym przeciwnikiem będzie okazją - choć nie zapominajmy, że to tylko mecz towarzyski - do sprawdzenia się w akcji ze znacznie lepszym zespołem. Borussia Dortmund na pewno postawi twardsze warunki zarówno w ataku, jak i w defensywie.

Mistrz Niemiec planuje zresztą wystąpić - tak jak Legia - w swoim najmocniejszym składzie. Obok Lewandowskiego, Piszczka i Błaszczykowskiego wystąpią też obecne i wschodzące gwiazdy niemieckiej kadry: Mats Hummels czy Mario Goetze. BVB chce się w Warszawie pokazać z jak najlepszej strony - w marcu media informowały, że klub chce otworzyć w Warszawie swój butik. Powód? Olbrzymie zainteresowanie w naszym kraju westfalskim klubem z trójką Polaków. Możemy się więc z całą pewnością spodziewać pięknego widowiska.