Igrzyska - Polacy znów nie mają się z czego cieszyć

Igrzyska - Polacy znów nie mają się z czego cieszyć

Medale wciąż zdobywają inni (fot. PAP/EPA)
Robert Mateusiak i Nadieżda Zięba byli bardzo blisko awansu do półfinału rywalizacji badmintonowych miktsów na igrzyskach olimpijskich w Londynie. Nadzieje na medal rozbudził też kajakarz górski Mateusz Polaczyk, któremu do brązowego krążka zabrako 1,22 s.

Mateusiak i Zięba - 20. para w rankingu światowym - po pasjonującej końcówce trzeciego seta przegrali w ćwierćfinale z rozstawionymi z numerem drugim Chińczykami Chen Xu i Jin Ma 21:19, 16:21, 21:23. Przy stanie 21:20 w decydującej partii Polacy nie wykorzystali meczbola.

Bardzo blisko brązowego medalu w rywalizacji kajakarzy górskich w konkurencji K1 był Polaczyk. Wicemistrz świata w slalomie, który awansował do finału z drugim czasem, zajął czwarte miejsce. Triumfował - w dniu swoich 28. urodzin - Włoch Daniele Molmenti. - Jestem troszeczkę zły na to wszystko. Nie powinienem tu teraz stać, tylko na podium i do was przyjść trochę później. Pozostaje mi walczyć za cztery lata w Rio de Janeiro - mówił Polaczyk dziennikarzom w momencie, gdy dekorowano medalistów.

W klasie RS:X wciąż mamy szansę

Wciąż znakomicie spisuje się Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Polak utrzymał drugie miejsce w windsurfingowej klasie RS:X po czterech wyścigach olimpijskich regat, które odbywają się u wybrzeży Weymouth. W środę rozegrano dwa kolejne wyścigi. Miarczyński, który po raz czwarty rywalizuje w igrzyskach (poprzednio startował w Sydney 2000, Atenach 2004 i Pekinie 2008), metę mijał na siódmej i czwartej pozycji. Liderem pozostał Holender Dorian Van Rijsselberge.

Z kolei wicemistrzyni świata w windsurfingowej klasie RS:X Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa) zajmuje w gronie 26 żeglarek czwarte miejsce po czterech startach. Prowadzenie utrzymała Hiszpanka Marina Alabau. W środę rozegrano dwa kolejne wyścigi. W trzecim Noceti-Klepacka była dwunasta, a w następnym trzecia.

Tenis mamy z głowy

W środę udział w turnieju olimpijskim zakończyli ostatni polscy tenisiści. W pierwszej rundzie miksta Agnieszka Radwańska i Marcin Matkowski przegrali z Australijczykami Samanthą Stosur i Lleytonem Hewittem 3:6, 3:6. Wcześniej Agnieszka i Urszula Radwańskie odpadły zarówno w singlu, jak i deblu.

W pierwszej rundzie gry pojedynczej mężczyzn z turniejem olimpijskim pożegnał się Łukasz Kubot. Ponadto swoje pierwsze mecze w deblu przegrali Klaudia Jans-Ignacik i Alicja Rosolska oraz Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski (nr 4.).

W piątek w finale A, z udziałem sześciu osad, popłyną wioślarze z czwórki podwójnej. Mistrzowie olimpijscy z Pekinu Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski i Adam Korol w swoim półfinale zajęli trzecie miejsce za Niemcami i Estończykami.

Na siódmym miejscu olimpijską rywalizację ukończyła męska ósemka, a czwórka podwójna kobiet uplasowała się na ósmej pozycji. Z kolei skiffista Michał Słoma popłynie w finale C, którego stawką będą lokaty 13-18, a dwójka bez sternika Jarosław Godek i Wojciech Gutorski wystąpi w finale B.

Mieszane uczucia na basenie

Miłym akcentem na olimpijskiej pływalni był w środę awans Radosława Kawęckiego do finału na 200 m st. grzbietowym (zaplanowanego na następny dzień). Zawodnik z klubu Korner Zielona Góra uzyskał piąty czas półfinałów - 1.56,74, zajmując trzecie miejsce w swoim wyścigu.

Już w południe odpadli z rywalizacji Katarzyna Wilk na 100 m st. dowolnym, Marcin Cieślak na 200 m st. zmiennym oraz sztafeta kobiet 4x200 m st. dowolnym. Biało-czerwone popłynęły bez Otylii Jędrzejczak, którą zastąpiła najmłodsza w ekipie 16-letnia Diana Sokołowska. To oznacza, że najbardziej utytułowana polska pływaczka w historii nie wystąpi już w Londynie.

1/8 finału i koniec

Szablistka Aleksandra Socha została pierwszym polskim szermierzem, który awansował do 1/8 finału olimpijskich zmagań. W pierwszej rundzie pokonała Kanadyjkę Sandrine Sassine 15:7, ale w pojedynku o awans do ćwierćfinału przegrała z Greczynką Vassiliki Vougiouką 7:15. Na 1/16 finału udział w turnieju szpadzistów zakończył Radosław Zawrotniak, który przegrał z reprezentantem Senegalu Alexandrem Bouzaidem 9:15.

Pasmo porażek

Także żadnej walki w turnieju judoczek w kategorii 70 kg nie wygrała Katarzyna Kłys. Przegrała przez ippon w dogrywce z Chinką Fei Chen. Maciej Bodnar zajął 25. miejsce w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas. Do zwycięzcy, Brytyjczyka Bradleya Wigginsa, stracił 5.10 min. Sklasyfikowano 37 zawodników. Beata Bartków-Kwiatkowska nie zdołała zakwalifikować się do finału zawodów strzeleckich w konkurencji pistoletu na dystansie 25 metrów. W stawce 39 zawodniczek zajęła 35. miejsce.

Zmagania grupowe zwycięstwem zakończyli natomiast siatkarze plażowi Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel. W środę pokonali reprezentantów RPA Freedom Chiyę i Granta Goldschmidta 2:0 (21:19, 21:13). Polacy awansowali do 1/8 finału z drugiego miejsca w grupie.