Legia przegrywa w Austrii 1:2. Fatalna gra, czerwona kartka Wawrzyniaka

Legia przegrywa w Austrii 1:2. Fatalna gra, czerwona kartka Wawrzyniaka

Michał Żyro z Legii Warszawa (fot. PAP/Radek )
Legia Warszawa przegrała z SV Ried 1:2 w pierwszym meczu trzeciej rundy eliminacyjnej Ligi Europejskiej. Bramki dla gospodarzy zdobyli Gartler i Hadzic. Honorowe trafienie dla Legii zanotował Ljuboja. W doliczonym czasie gry w poprzeczkę trafił Saganowski. Rewanż - już za tydzień na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej 3.
Pierwsza połowa to przede wszystkim wyrównana gra obu zespołów. Zarówno goście jak i gospodarze dbali o to, aby nie stracić bramki. Najlepszą okazję miał w 41. minucie Michał Kucharczyk. Radović sprytnie opanował piłkę w szesnastce i zagrał na siódmy metr do Kucharczyka. Młody Legionista nie potrafił jednak oddać szybko składnego strzału i został zablokowany.

Po przerwie do głosu doszli gospodarze - piłkarze SV Ried objęli prowadzenie już w 52. minucie meczu. Gartler wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie z prawej strony boiska i szczupakiem wpakował piłkę do siatki. Nie popisał się Żewłakow, który popełnił kolejny błąd w defensywie. Tym razem nie upilnował Austriaka i dał mu się swobodnie złożyć do strzału. Dziesięć minut później było już 2:0 - w polu karnym Legionistów piłka dotknęła ręki Wawrzyniaka i sędzia bez wahania wskazał na jedenasty metr. Na dodatek, ponieważ była to już druga żółta kartka obrońcy w meczu, Wawrzyniak musiał opuścić boisko i Legia kończyła spotkanie w dziesiątkę.

Kiedy wszyscy mieli nadzieję, że SV Ried nie strzeli więcej goli, przebudzili się Wojskowi: w 85. minucie z rzutu wolnego dośrodkował Radović, a Ljuboja sprytnie przedłużył głową to zagranie. Jak się okazało, nie połapał się w jego zamiarach nikt - włącznie z bramkarzem. Piłka wpadła do siatki i było już 2:1. Legioniści, choć grali w osłabieniu, rzucili się do odrabiania strat. Co ważne, prawie im się to udało - w doliczonym czasie gry Saganowski zgubił krycie i wykorzystał dośrodkowanie. Piłka uderzona głową odbiła się od poprzeczki!

Legia za tydzień będzie musiała gonić wynik. Gdyby Saganowski trafił, byłaby w znacznie lepszej sytuacji - miałaby bramkowy remis. Trener Urban będzie jednak musiał postawić wszystko na jedną kartę i ruszyć do odrabiania jednobramkowej straty.

Zapis naszej relacji:

90+3 min. I koniec! Legia w sumie dość pechowo. Pierwsza stracona bramka ewidentnie po błędzie, ale karny dość dyskusyjny - Wawrzyniak miał rękę dość mocno przy sobie, wielu sędziów by tego karnego nie odgwizdało. Gol Ljuboji dający nadzieję i szkoda tej poprzeczki Saganowskiego. Może byłby remis. Inna sprawa, że Legia za późno zaczęła grać.

90+1 min. Nieprawdopodobne! Saganowski trafił w poprzeczkę! Mnóstwo pecha po stronie Legionistów! Tak dokładne dogranie zmarnowane.

90+1 min. Jeszcze trzy minuty nadziei dla Legii.

90 min. Dokładne dośrodkowanie Ljuboji, ale Saganowski nie ma szans w powietrzu z bramkarzem.

88 min. Legioniści odważniej pod koniec meczu. Ale chyba trochę za późno.

85 min. GOOOL! DANIJEL LJUBOJA! Dośrodkowanie Radovicia z rzutu wolnego i dość... przypadkowy strzał głową. Ale jak skuteczny! Muszę Serba zrehabilitować w obliczu poprzedniego wpisu.

82 min. Dośrodkowanie Ljuboji z rzutu wolnego takie jak cały mecz w jego wykonaniu - piłka wyleciała za linię końcową.

79 min. Meilinger opuszcza boisko. Zmienia go Guillem. Rzut rożny dla gospodarzy niewykorzystany.

76 min. Kwadrans do końca. Wygląda to kiepsko.

74 min. Roszady również w Legii - Łukasika zastępuje Vrdoljak.

68 min. SV Ried ciągle w ataku. Oby nie skończyło się jak wczoraj ze Śląskiem.

64 min. Rzeźniczak zastępuje Kucharczyka. Urban chyba ani myśli odrabiać straty.

62 min. GOOL! HADZIC! 2:0 dla SV Ried - pewny strzał w lewy róg. Kuciak poleciał w prawy.

61 min. Wawrzyniak blokuje strzał ręką w polu karnym i dostaje drugą żołtą kartkę - a więc czerwoną! Będzie rzut karny dla gospodarzy.

59 min. Zmiana w SV Ried. Grossinger schodzi z murawy, a zastępuje go Nacho. Ale nie Novo.

55 min. Gospodarze wyraźnie rozochoceni do gry. Legia - jak Śląsk. Bez wyrazu, składu i pomysłu.

52 min. Stało się - Legia niestety przegrywa! Dośrodkowanie z prawej strony boiska, FATALNE krycie i szczupak Gartlera. Po raz kolejny w tym sezonie o Legii - co robili stoperzy??
Konkretnie Żewłakow.

51 min. Meilinger szuka swojej szansy przy rzucie wolnym. Nie trafia jednak w bramkę.

49 min. Kibice Legii przyjechali z oprawą. A tymczasem żółta kartka dla Wawrzyniaka.

46 min. Saganowski wkracza do gry. Zmienia Gola.

II połowa:

45+1 min. Koniec pierwszej połowy. Dobra okazja Kucharczyka i nic ponad to.

45 min. Pierwsza połowa potrwa minutę dłużej.

44 min. Awantura na boisku po ostrym wejściu Kucharczyka. Sędzia główny jednak nie reaguje. Szkoleniowiec SV Ried tak się zezłościł, że musiał go uspokajać sędzia techniczny.

41 min. Ajj! Co za okazja Kucharczyka! Zaczęło się od doskonałego zagrania z linii obrony aż w pole karne do Radovicia, który opanował piłkę i zagrał na siódmy metr do Kucharczyka. Młody Legionista nie potrafił jednak oddać szybko składnego strzału i został zablokowany.

40 min. Ciekawa akcja gospodarzy zakończona dośrodkowaniem, które wyłapuje Kuciak. Golkiper chce szybko wznowić grę, ale wyrzucona piłka nie trafia do żadnego z Legionistów.

36 min. Sprytne zgranie do lewej flanki do Kucharczyka. Problem w tym, że był na spalonym. Na stadionie w Ried jest bardzo duża grupa kibiców Wojskowych, którzy oczywiście prowadzą doping.

36 min. Żółta kartka dla Rieglera.

34 min. Ried naciera lewą stroną. Dośrodkowanie wybija na rożny Wawrzyniak. Z kornera nic nie wynika.

31 min. Ależ Grossinger teraz huknął ze znacznej odległości! Piłka przeleciała jednak metr od słupka bramki Kuciaka.

29 min. Kosecki ma piłkę na szesnastym metrze, ale zamiast podawać do dobrze ustawionego Ljuboji decyduje się na słabe uderzenie.

28 min. Kucharczyk próbuje strzelać z pierwszej piłki, ale robi to bardzo niecelnie.

25 min. I już szósty spalony Legionistów. Widać, że Ljuboja jednak wrócił do gry w ataku. Serb oczywiście mocno gestykuluje.

22 min. Gol mądrze przechwytuje piłkę w środkowej strefie boiska. Cóż z tego, skoro strzał Radovicia, który kończył akcję, był zbyt słaby, aby pokonać Gebauera.

20 min. Teraz dośrodkowuje Ljuboja - wprost na obrońców z Ried.

18 min. Na razie jest to mecz nieudanych akcji i spalonych. Grosslinger właśnie próbował dośrodkować, ale wyszło mu to tak słabo, że od bramki zacznie Kuciak.

15 min. Ljuboja brzydko faulowany. Oby obyło się bez odnowienia kontuzji.

14 min. Pierwsza groźna akcja gospodarzy. Austriacy próbowali wrzutki z lewej strony boiska, ale Astiz doskonale się ustawił i wybił futbolówkę daleko od szesnastki.

13 min. Łukasik szuka Radovicia - ale podanie jest zbędne, gdyż Rado był na spalonym.

9 min. W ataku w tym meczu ewidentnie Kosecki. Serbowie rozgrywają piłkę w środku pola.

6 min.  Mogło być groźnie, ale Radović nie zrozumiał się z Koseckim.

5 min. Legia rusza do przodu - ale sędzia odgwizduje spalonego Jakuba Koseckiego.

3 min. Atakuje Ried. Dośrodkowanie Austriaków w pole karne Kuciaka wybija jednak Jędrzejczyk.

0 min. Gramy!

0 min. Przed meczem niespodzianka - w podstawowej jedenastce Legii nie ma bohatera rewanżowego meczu z Metalurgiem Lipawa - Marka Saganowskiego. Wysuniętym napastnikiem będzie w meczu z Austriakami Ljuboja.

Składy:

SV Ried: Thomas Gebauer - Andreas Schicker, Jan-Marc Riegler, Thomas Reiter, Thomas Reifeltshammer, Marcel Ziegl, Markus Groessinger, Marco Meilinger, Thomas Hinum, Anel Hadżić, Rene Gartler

Legia: Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłakow, Inaki Astiz, Jakub Wawrzyniak, Daniel Łukasik, Janusz Gol, Miroslav Radović, Michał Kucharczyk, Jakub Kosecki, Danijel Ljuboja

Przed meczem:

Austriacka drużyna ma już za sobą dwie kolejki ligowe. W meczu inaugurującym sezon SV Ried łatwo pokonał FC Admira Wacker Mödling 2:0, ale w ostatnią niedzielę piłkarze dzisiejszego przeciwnika Legii nie zaprezentowali się już tak dobrze i przegrali na własnym stadionie z Wolfsbergerem AC 0:2. Zespół prowadzony przez Heinza Fuchsbichlera to w dużej mierze młodzi piłkarze z miejscowej szkółki piłkarskiej uzupełnieni bardziej doświadczonymi i starszymi zawodnikami z zagranicy.

Kluczem do sukcesu dla Legii będzie dzisiaj ustabilizowanie formy i zbilansowanie proporcji pomiędzy atakiem i obroną. Legia Urbana gra zupełnie inaczej niż zespół Skorży. Potrafi być skuteczna w ataku - jak w ostatnim meczu z Metalurgsem Lipawa wygranym 5:1 - ale i fatalna w defensywie. Metalurgs miał w dwumeczu z Legią miał trzy okazje do strzelenia bramek i wszystkie wykorzystał z powodu biernej postawy warszawskich obrońców. Z kolei w niedzielnym sparingu z Borussią Dortmund w polu karnym piłkę dosłownie oddał Robertowi Lewandowskiemu nowy nabytek Legii, stoper Marko Suler. Skończyło się golem dla mistrza Niemiec. Trener Urban wie, że musi poprawić grę obronną swojego zespołu. - Zawodnicy muszą sobie uświadomić, że jeśli chcą zaistnieć w Europie to takich błędów nie można popełniać - powiedział o pomyłkach w obronie.

Większość ekspertów faworyta widzi jednak w zespole z Warszawy. Na dodatek do składu warszawskiej drużyny wracają Danijel Ljuboja i Ivica Vrdoljak. Obaj wyleczyli już kontuzje i wystąpili w niedzielnym sparingu. Czy pomogą swojej drużynie dzisiaj? Okaże się za kilka godzin.