Efektowne zwycięstwo Polaków - Argentyńczycy nie mieli argumentów. 3:0!

Efektowne zwycięstwo Polaków - Argentyńczycy nie mieli argumentów. 3:0!

Na takie obrazki czekamy dzisiaj (fot. PAP/Adam Ciereszko)
Reprezentacja Polski pewnie pokonała Argentynę 3:0 (25:18, 25:20, 25:16) w trzecim meczu turnieju olimpijskiego w Londynie. Polacy zagrali skutecznie, prowadzili grę przez całe spotkanie i wracają na zwycięską ścieżkę.

Trener Andrea Anastasi konsekwentnie postawił na tych samych zawodników w wyjściowej szóstce, mimo że dwa dni wcześniej w meczu z Bułgarami byli w słabszej dyspozycji.

Od pierwszych piłek biało-czerwoni udowadniali, że we wtorek przytrafił im się gorszy dzień. Na trzy punkty odskoczyli już na początku pierwszego seta przy zagrywce Zbigniewa Bartmana. Później serwisem popisał się z kolei Pablo Crer i doprowadził do stanu 14:13. Ponadto Polacy nie mogli zatrzymać blokiem Federico Pereyry.

Punktem zwrotnym było pojawienie się Michała Ruciaka. Znany z dobrych zagrywek zawodnik zagrał dwa asy i podopieczni Anastasiego odskoczyli na pięć punktów 21:16. Do końca seta Argentyńczycy zdobyli jeszcze tylko dwa punkty i przegrali 18:25.

W drugiej partii walka punkt za punkt trwała dosyć długo. Bardzo dobrze zagrał jednak Michał Winiarski, świetnie funkcjonował blok. Od stanu 18:16 biało-czerwoni zdecydowanie dominowali. Znakomitą zmianę dał Jakub Jarosz i Polacy wygrali pewnie 25:20.

Trzeci set to była już tylko formalność. Zwycięzcy tegorocznej Ligi Światowej byli lepsi w każdym elemencie. Prowadzili od samego początku do końca, a ostatni punkt w meczu zdobył atakiem ze środka kapitan biało-czerwonych Marcin Możdżonek.

W sobotę czeka Polaków starcie z gospodarzami Wielką Brytanią, którzy w turnieju olimpijskim jeszcze nie wygrali.

Zapis naszej relacji:

25:16 - Gwoźdź Możdżonka i kapitan kończy mecz! Efektowne 3:0!

24:16 - Trochę pechowo w odbiorze i zbyt nerwowo. Quiroga sprytnie kiwał. Drugi meczbol.

24:15 - Winiarski świetnie z kontry - obija blok i mamy piłkę meczową.

23:15 - Argentyńczycy psują zagrywkę. Teraz będzie serwował Kuba Jarosz!

22:15 - Blisko asa - Kurek delikatnie za mocno zaserwował.

22:14 - Kurek mocno serwuje, piłka wraca, Kurek atakuje piekielnie mocno z drugiej linii. Efektowna gra Polaków!

21:14 - Bartman świetnie trafia tuż pod linię końcową. Quiroga bezradny w odbiorze.

20:14 - Co za wymiana - po cztery ataki z każdej strony! Nie wyprowadziliśmy jednak żadnej czystej akcji przez błędy w rozegraniu. W końcu Quiroga obija blok.

20:13 - Bartman dobrze serwuje, piłka wraca i Bartman atakuje. Dwudziesty punkt! Weber prosi jeszcze o czas.

19:13 - Ależ Kurek wyskoczył! Obił blok i spadł dosłownie pod siatką już.

18:13 - Pechowo - prawie mieliśmy blok punktowy. Drugi atak Quirogi już skuteczny.

18:12 - I Winiarski doskonale atakuje z drugiej linii. Ruciak idzie na zagrywkę!

17:12 - Winiarski psuje zagrywkę.

17:11 - Bartman splasował bardzo dokładnie. Nie zawsze trzeba siłowo - piękny techniczny atak.

16:11 - Pereyra pewnie zbija piłkę w środek pola.

16:10 - Bartosz Kurek atakuje z drugiej linii - choć piłka wcale nie była dobrze wystawiona. Druga przerwa techniczna.

15:10 - Dobry atak Pereyry wzdłuż bocznej linii boiska.

15:9 - Możdżonek blokuje punktowo!

14:9 - Nowakowski znowu mocno i celnie z krótkiej. Ten zasięg!

13:9 - Teraz Kurek przestrzelił - prawie tak bardzo jak Bartman.

13:8 - Kurek świetnie zagrywa - przechodząca piłka wraca do nas i Żygadło szybko kończy akcję. Przerwa dla Argentyńczyków.

12:8 - Nowakowski z przesuniętej krótkiej - dobry gwóźdź w boisko.

11:8 - Bartman teraz nie trafił czysto w piłkę - przestrzelił bardzo mocno.

11:7 - As serwisowy Bartmana! Pereyra zaskoczony lotem piłki.

10:7 - Pereyra zepsuł serwis.

9:7 - Dobra kontra Argentyńczyków - Quiroga obił potrójny blok.

9:6 - Trzy bloki Polaków - w końcu Conte z drugiej linii pewnie trafia w boisko. A właściwie w Winiarskiego.

9:5 - Bartmana atak wybroniony, ale Pereyra za bardzo wykręcił piłkę i nie trafił w boisko.

8:4 - Punktowy blok Polaków! Przerwa techniczna.

7:4 - As serwisowy Winiarskiego! O to chodzi!

6:4 - Długa wymiana, trzeci atak Polaków zakończony sukcesem - bardzo mądrze splasował w ataku Kurek.

5:4 - Kontra przeciwnika, ale Pereyra wyrzucił piłkę w aut.

4:4 - Quiroga popisowo - Argentyńczycy fatalnie przyjmują i Quiroga atakuje dosłownie z miejsca - ale tak dobrze, że rozbił przyjęcie Ignaczaka.

4:3 - Autowy atak Conte i już jesteśmy na prowadzeniu.

3:3 - De Cecco huknął, ale Winiarski dobrze przyjął. Bartman skończył akcję wybornie.

2:3 - Nowakowski serwuje w siatkę.

2:2 - Punktowy blok Żygadły - pojedynczy! Jest remis.

1:2 - Znowu słabe rozegranie - ale Winiarski sprytnie obił blok. Przy okazji wywrócił się.

0:2 - Złe przyjęcie, słaby atak i skuteczny blok Argentyny. Słaby początek polskiej kadry.

0:1 - Kurek też miał ochotę na asa - ale przestrzelił.

III set:

25:20 - Ruciak genialnie! Piłka wraca do nas i Kurek mocno kończy. 2:0 dla nas!

24:20 - I jest as! Piłka zaczepiła o taśmę i wpadła w pole Argentyńczyków. Piłka setowa!

23:20 - Bartman w końcu atakuje jak w LŚ. Mocno, dynamicznie, celnie. Kuba Jarosz wchodzi na zagrywkę!

22:20 - Ale gwóźdź Sole - miał idealną piłkę. Bruno wchodzi na zagrywkę.

22:19 - No nareszcie! Bartman z Możdżonkiem blokują punktowo. Weber prosi o czas.

21:19 - Bartman technicznie przebija się przez potrójny blok!

20:19 - Bronimy ale piłka wraca na połowę przeciwnika. Drugi atak Quirogi skuteczny.

20:18 - Ale Bartman huknął! Blok obity i jest dwudziesty punkt.

19:18 - Ech! Trafił w siatkę. Anastasi prosi o czas.

19:17 - Conte myli się podobnie - choć on był bliżej asa. Wchodzi Michał Ruciak!

18:17 - Szkoda zagrywki - Kurek nie trafia w pole gry.

18:16 - Heroiczna walka obu reprezentacji! Argentyńczycy obronili cztery ataki! Piąty był skuteczny - Winiarski obija blok. Weber prosi o czas.

17:16 - Kurek kończy atak na lewym skrzydle, ale z ledwością. Niezły blok przeciwników.

16:16 - De Cecco pokazał co potrafi - fenomenalna kiwka w stylu Zagumnego.

16:15 - Znowu długa wymiana, w końcu Argentyńczycy źle przyjmują. Próbują odzyskać piłkę, ale jeden z nich w efekcie tylko wpada w stanowisko komputerowe. Druga przerwa techniczna.

15:15 - Blokujemy często, ale najczęściej autowo.

15:14 - Możdżonek jak rasowy rozgrywający - do Bartmana i precyzyjny atak po prostej.

14:14 - Kurek miał za niską piłkę - przyspieszył i obił blok.

13:14 - Nie mamy szczęścia - piłka zatańczyła na taśmie, a nam zabrakło asekuracji.

13:13 - Długa wymiana - w końcu autowy atak Argentyny.

12:13 - Żygadło źle rozgrywa i piłka wraca na połowę Argentyny. Szybka kontra i punkt.

12:12 - Argentyńczycy atakują po dłoniach Bartmana. Sędzia mocno zwleka z decyzjami, jest mocno niepewny.

12:11 - Mamy kontrę Winiarskiego i wracamy na prowadzenie!

11:11 - Conte psuje zagrywkę.

10:11 - Teraz już się nie mylą.

10:10 - Argentyńczycy źle atakują - sędzia w pierwszej chwili chciał im przyznać punkt.

9:10 - Szybka akcja i Winiarski atakuje nieblokowany.

8:10 - Conte technicznie zbija piłkę - nasi zawodnicy protestują, że zrobił to źle technicznie, ale sędzia jest niewzruszony.

8:9 - Teraz już lepiej - Kurek mocno obija blok.

7:9 - Kurek źle atakuje - nad blokiem i za boisko. Dwa punkty straty.

7:8 - Bartman podobny błąd. Argentyna prowadzi na przerwie technicznej.

7:7 - Sole serwuje zbyt płasko. Piłka wylatuje za boisko.

6:7 - Prawie bronimy krótką - ale piłka jednak wylatuje.

6:6 - Mocny atak Bartmana po skosie.

5:6 - Winiarski psuje zagrywkę.

5:5 - Przesunięta krótka Możdżonka i jest remis.

4:5 - Zagapili się Polacy i piłka spadła na naszej połowie.

4:4 - Pechowo - Bartman przestrzelił w ataku.

4:3 - Conte atakuje słabo - niepotrzebnie blokujemy i piłka wylatuje za boisko.

4:2 - Idealna przesunięta krótka do Możdżonka.

3:2 - Pierwszy atak blokujemy, drugi już skuteczny.

3:1 - Conte trafia w siatkę - psuje zagrywkę.

2:1 - Ofiarnie bronimy, ale piłka spadła zbyt nisko pod siatkę i nie przebijamy jej.

2:0 - Kurek serwuje, piłka tańczy na taśmie i spada na parkiecie.

1:0 - Pierwszy punkt pada naszym łupem. Na trybunach jeszcze więcej kibiców w biało-czerwonych barwach niż w poprzednich meczach!

II set:

25:18 - Bartman kończy pierwszego seta. Super wynik!

24:18 - Blokujemy, ale piłka wylatuje za boisko.

24:17 - Winiarski blokuje dobry atak, piłka odbija się od Argentyńczyków i mamy setbol.

23:17 - Kontra i zaskakujące rozegranie na drugą linię. Atakował Kurek - piękny punkt.

22:17 - Winiarski atakuje nad blokiem w sam róg boiska. Co za precyzja.

21:17 - Ruciak znowu świetnie - Conte ledwo przyjął. Krótka niestety skuteczna.

21:16 - Identyczna sytuacja! Teraz Quiroga nie przyjmuje i mamy drugiego asa z rzędu!

20:16 - Jest punkt! Conte przyjmuje, ale robi to źle i piłka wylatuje za aut. Weber od razu prosi o czas.

19:16 - Bartman trafia po prostej, a Ruciak wchodzi na boisko - wiadomo po co. Czas na asa.

18:16  - Ajj jak blisko asa! Niesamowite uderzenie. Polacy nie wierzą, że sędzia tego nie uznał. Skończyło się na aucie.

18:15 - Rewelacja - Kurek mocno serwuje, piłka przechodzi, a Winiarski kończy akcję.

17:15 - Nowakowski - krótka na jego obłędnym zasięgu.

16:15 - Blok Kurka obity - piłka wylatuje za boisko.

16:14 - Dość szczęśliwa krótka przesunięta Nowakowskiego - bo po bloku. Piłka była średnio zagrana. Przerwa techniczna.

15:14 - Pereyra mocno, w środek pola.

15:13 - Kurek obił blok i piłka leci na aut.

14:13 - Co to było? Ignaczak przyjął i nikt nie pobiegł do do piłki. Ta spadła na parkiet.

14:12 - Piłka już prawie przeszła na naszą stronę, ale Argentyna ją rozegrała i punkt.

14:11 - Quiroga atakuje, ale mocno przestrzelił. Javier Weber prosi o czas.

13:11 - Winiarski pojawił się na prawym skrzydle i obił blok rywali.

12:11 - Żygadło psuje zagrywkę.

12:10 - Sporo szczęścia - złe przyjęcie, przechodząca piłka, ale Argentyńczycy ją zmarnowali. Winiarski skontrował i jest punkt.

11:10 - Kurek prawie przyjął przesuniętą krótką. Prawie...

11:9 - Pereira przekracza linię trzeciego metra.

10:9 - Pechowo - mamy kontrę, ale Kurek znowu zatrzymuje się na wysokim bloku. Inna sprawa, że musiał gonić w powietrzu piłkę.

10:8 - Quiroga psuje zagrywkę.

9:8 - Zepsuliśmy pierwszy atak, drugi Kurka zablokowany. Piłka spada na naszej połowie.

9:7 - Ignaczak nie dał rady obronić tego. Świetny atak Argentyńczyków.

9:6 - Piękna kontra Bartmana! Przeciwnicy źle przyjmują, kiepsko kiwają i właściwie oddają piłkę. A Zibi bezbłędnie.

8:6 - Mamy kontrę i Kurek mądrze kiwa. Dwa punkty przewagi na pierwszej przerwie technicznej.

7:6 - Kurek pewnie obija blok. Pewny atak.

6:6 - Blok autowy - remis.

6:5 - Prowadzimy! Dobra zagrywka, przechodząca piłka i szybki punkt dla nas.

5:5 - Kurek świetnie zdobywa piłkę na siatce, Bartman atakuje i jest remis.

4:5 - Bartman obija blok.

3:5 - Pereyra dzisiaj dobrze atakuje - pewnie po prostej.

3:4 - Zła zagrywka - mamy trzeci punkt.

2:4 - Słabe przyjęcie i oddajemy piłkę - Argentyńczycy od razu to wykorzystują.

2:3 - Poprawka - tym razem doskonale.

1:3 - Niesamowite - Możdżonek atakuje z krótkiej, ale piłka cudem wraca na naszą połowę i spada u nas.

1:2 - Pereyra przebija się przez podwójny blok.

1:1 - Sole mocno przestrzelił na serwisie.

0:1 - Conte zdobywa pierwszy punkt w meczu.

0:0 - Powtórka zagrywki. Sędziowie nie wiedzą czy to był as czy aut Kurka.

Składy:

Polska:
Nowakowski, Żygadło, Kurek, Winiarski, Bartman, Możdżonek, Ignaczak (l)

Argentyna:
Conte, Quiroga, Sole, Pereyra, Creer, de Cecco, Gonzalez (l)

Przed meczem:

Nasi reprezentanci niedawno pokonali Argentynę 3:0 - w Zielonej Górze podczas Memoriału Huberta Wagnera. Polaków mocno chwali trener naszych dzisiejszych przeciwników, Javier Weber. - W tej chwili Polska to najlepszy zespół na świecie - twierdzi. - No, może nie akurat teraz, kiedy właśnie przegrała z Bułgarią, ale w ostatnich tygodniach, miesiącach. Nie można jednak sądzić, że Polacy poradzą sobie dzisiaj równie łatwo. Z Bułgarami przecież podczas Ligi Światowej też wygraliśmy 3:0, a we wtorek byli od nas znacząco lepsi.

Zagadką jest ustawienie początkowe polskiej reprezentacji. Trener Anastasi nie raz podkreślał, że ma wspaniałych rezerwowych i rzeczywiście - Paweł Zagumny w meczu z Bułgarią rozgrywał piłkę znacznie lepiej niż Łukasz Żygadło. Popularny "Guma" zmienił Żygadłę już w pierwszym secie. Nie brakuje opinii, że Anastasi powinien postawić na Zagumnego również dzisiaj. Jeżeli jednak Anastasi rzeczywiście postawiłby na 35-latka mógłby zasiać w drużynie niepewność. Włoski trener nie raz mówił, że ma żelazny pierwszy skład i doskonałych zmienników. Do tej pory nie naruszał tego układu.

Potencjał naszego pierwszego składu dostrzega zresztą trener Argentyńczyków. - Najmocniejszy punkt Polaków to właśnie zespół. Szóstka, która jest na boisku, myśli w ten sam sposób, działa jak jedność. Imponujący jest sposób poruszania, zgranie. Polacy mają też mocny blok i dobrze bronią - opisał polski zespół Javier Weber.