Wielkie emocje w Warszawie. Legia wygrywa i gra dalej!

Wielkie emocje w Warszawie. Legia wygrywa i gra dalej!

Kosecki walczy o piłkę (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Legia Warszawa wygrała 3:1 (1:0) w drugim meczu trzeciej rundy eliminacyjnej Ligi Europejskiej. Bramki dla Legii zdobyli Saganowski, Radović i Ljuboja. Honorowe trafienie dla SV Ried zanotował Zulj. Stołeczny zespół zakończył mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce otrzymanej przez Vrdoljaka.

Podopieczni Jana Urbana ponownie nie ustrzegli się błędów w obronie, ale tym razem rywal nie potrafił tego wykorzystać. W ofensywie natomiast Legia była bardzo skuteczna. Do bramki SV Ried trafili Marek Saganowski, Miroslav Radovic i Danijel Ljuboja. Ten ostatni zaliczył również dwie asysty. Mimo tego kibice przy Łazienkowskiej byli świadkami dramatycznej końcówki.

Przed czwartkowym rewanżem trener gości Heinz Fuchsbichler przekonywał, że mimo zwycięstwa jego zespołu przed tygodniem 2:1, faworytem dwumeczu nadal jest Legia. Goście jednak nie zamierzali bronić jednobramkowej zaliczki. Już w 7. minucie Marco Meilinger uderzył głową z kilku metrów, ale piłką trafiła wprost w ręce Dusana Kuciaka.

Pięć minut później boisko opuścił Michał Żewłakow, który ostatnio nie jest w najlepszej dyspozycji. Zastąpił go sprowadzony latem Marko Suler, a kapitańską opaskę przejął Ivica Vrdoljak. Ten również nie dotrwał na boisku do końca spotkania, bo w 71. minucie został ukarany drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę.

Legia prowadziła wówczas już 3:0. Jeszcze przed przerwą strzałem głową popisał się Saganowski. 10 minut po zmianie stron bramkarza gości pokonał Radovic. Przy obydwu trafieniach asystował Ljuboja, który w 62. minucie efektownym lobem strzelił dla Legii trzeciego gola.

Wydawało się, że losy awansu do 4. rundy są już przesądzone, ale chwilę po czerwonej kartce dla Vrdoljaka goście zdobyli kontaktową bramkę. Piłkarze SV Ried, grając w przewadze jednego zawodnika poczuli, że mają szansę na zdobycie drugiego gola, który to im zapewniłby awans do ostatniej rundy kwalifikacji LE. W końcówce spotkania goście byli bliscy strzelenia drugiej bramki, jednak albo pudłowali w dogodnych sytuacjach, albo stołeczny zespół ratował bramkarz Kuciak. Gościre mieli jednak zdecydowaną przewagę.

Nerwów w ostatnich sekundach mógł zaoszczędzić swoim kibicom Jakub Kosecki, ale, będąc w sytuacji sam na sam z bramkarzem gości, nie potrafił go pokonać. Chwilę później jeszcze lepszej sytuacji nie wykorzystał Radovic.

Ostatecznie Legia zdołała utrzymać korzystny rezultat do końca, a po końcowym gwizdku arbitra na trybunach zapanowała olbrzymia euforia.

Zapis naszej relacji:

90+4 min. KUCIAK! Wyłapuje i po meczu! Nieprawdopodobne emocje w drugiej połowie spotkania!

90+4 min. Rzut wolny - całe Ried biegnie pod bramkę Kuciaka!

90+4 min. Żyro! Świetne podanie od Radovicia a ten z 11 metrów nie trafia w bramkę. Tyle okazji zmarnowanych.

90+1 min. Radović psuje setkę! Prawdziwe sam na sam! Serb efektownie minął zdezorientowanych stoperów i ruszył w stronę Gebauera. Rado chciał trafić między nogami chyba, ale bramkarz się nie nabrał na to.

90 min. Cztery minuty doliczone - po co było rzucać te serpentyny!?

89 min. Jak to nie wpadło! Doskonała kontra Legionistów: świetne podanie Gola do Koseckiego na wolne prawe skrzydło i Legionista nie radzi sobie sam na sam! Gebauer broni, a dobitkę blokują piłkarze z Ried. Cios za cios! Niesamowite emocje!

87 min. KUCIAK! Carril widzi wysuniętego bramkarza i ładuje z 40 metrów - ale golkiper znowu sobie poradził.

87 min. Ale szczęście Legii! Niebezpieczne dośrodkowanie i Reifeltshammer z pięciu metrów przestrzelił

86 min. KUCIAK! Co za parada! Strzał Meilingera był doskonały.

85 min. Spóźniony Suler fauluje na 25 metrze. Będzie niebezpieczny rzut wolny. Dobrze, że stoper nie dostał drugiej żółtej kartki.

83 min. Ale mógł mieć okazję sam na sam Żyro! Świetnie mu zagrał Saganowski, ale źle się młody Legionista zabrał z piłką.

82 min. Żółtko dla Jędrzejczyka.

81 min. Dziesięć minut do końca. Wydawało się, że sytuacja jest opanowana, ale robi się gorąco.

79 min. Żyro zmienia Ljuboję.

77 min. Szybka piłka do Koseckiego w pole karne, ale Gebauer był pierwszy przy piłce.

76 min. GOOOL! ZULJ! W trzy minuty po wejściu na boisko. Dośrodkowanie na piąty metr i precyzyjne dostawienie nogi. Legia jeżeli straci jeszcze jedną bramkę - w IV rundzie będzie SV Ried.

75 min. Uff! Dobra prostopadła piłka do Zulja, ale ten strzela za lekko i Kuciak broni.

73 min. Zulj wchodzi na plac gry. Schodzi Hadzić. Napastnik za defensywnego pomocnika.

71 min. Przypomnieli mu koledzy sędziowie przez mikrofon. Legioniści kończą w dziesiątkę.

70 min. Kuriozalny błąd sędziego. Vrdoljak ostro fauluje, dostaje drugą żółtą kartkę, ale nie dostaje czerwonej. Sędzia zapomniał?

69 min. Kuciak wyszedł do piłki żeby ją wyłapać po dośrodkowaniu, ale nie doszedł do niej. Hadzić jednak nie trafił głową czysto w piłkę i ta poleciała w trybuny.

67 min. Żółta kartka dla Sulera, choć faulował... Vrdoljak. Ale to dobrze - Chorwat już miał jedną kartkę i druga równałaby się czerwonej.

65 min. Groźnie pod bramką Legii - ale stoperzy w końcu byli tam gdzie trzeba i pokryli bramkę, kiedy Kuciak minął się z piłką. A później zablokowali dwa strzały.

62 min. GOOOOL! DANIJEL LJUBOJA! Co za lob - niczym Leo Messi! Wrzutka Radovicia za linię obrony, Ljuboja pognał do piłki, nie spalił, zobaczył wysuniętego Gebauera i z pierwszej piłki przelobował go!
Serb ma już dwie asysty i bramkę.

59 min. Gol zmienia Łukasika. Świetny mecz młodego Legionisty!

58 min. Ziegl schodzi - zmiena go ofensywny Carril.

58 min. Saganowski! Jak niewiele się pomylił! Przechwyt i znowu doskonałe zagranie Ljuboji. "Sagan" zdecydował się na strzał i niewiele się pomylił - piłka przeleciała tuż przy prawym słupku. Goście się gubią.

56 min. Świetny przechwyt Jędrzejczyka i ostra wrzutka, ale Gebauer wybił.

56 min. Groessinger zmienia Nacho.

55 min. GOOOOOL! MIRO RADOVIĆ! Druga asysta Ljuboji! Popisowa akcja Serbów. Piłka na wolne pole do Ljuboji, który zamiast pójść na przebój sprytnie zagrał na prawo do Radovicia. Ten uwolnił się z opieki i precyzyjnie uderzył przy lewym słupku.

53 min. Kosecki pobiegł do straconej piłki, zdążył i zgrał do środka. Zrobił to jednak niedokładnie.

51 min. Legioniści grają dużo z pierwszej piłki. Jędrzejczyk wywalczył piąty róg dla Legii. Ale Wojskowi go nie wykorzystali.

50 min. Dośrodkowanie spokojnie wyłapuje Kuciak.

48 min. Żółta kartka dla Vrdoljaka.

47 min. I pofrunęły serpentyny z Żylety. Sędzia przerywa grę i piłkarze biorą się do sprzątania.

46 min. Gramy. Składy na razie bez zmian.

II połowa:

45+1 min. Ależ rajd Rzeźniczaka! Dośrodkowanie jednak bardzo mocne i dosłownie nabite na jednego z Austriaków. Rzut rożny niewykorzystany i sędzia kończy pierwszą połowę.

45+1 min. Jedna minuta doliczona.

45 min. Ljuboja czaruje na prawym skrzydle, ale dośrodkował już zza linii końcowej.

44 min. Brzydki faul Hinum na Koseckim od tyłu. Mógł mu nogę złamać! Dostał żółtą kartkę. Co ciekawe, w dwumeczu to już trzecia kartka po faulu na "Kosie".

41 min. GOOOOOOL! MAREK SAGANOWSKI ASYSTA LJUBOJI! Serb dostaje dośrodkowanie od Rzeźniczaka z lewej strony, przyjmuje z prawej i sam z pola karnego lekko podrzuca piłkę na głowę Saganowskiego. Precyzyjny strzał przy prawym słupku i teraz to Ried ma problem!

40 min. A Radović źle wyrzuca piłkę z autu. Szkolny błąd na tym poziomie.

37 min. Skuteczność szwankuje - Radović pod linią końcową dosłownie wpycha się w pole karne i niekryty zagrywa do Saganowskiego, który sprytnie przepuszcza piłkę pod nogami, ale... nikogo tam nie ma.

32 min. Ljuboja dyskutuje z sędzią. Arbiter wyciąga żółty kartonik i wymiana poglądów się zakończyła.

29 min. JAK TO NIE WPADŁO! Genialne zachowanie Łukasika, który przejął piłkę na trzydziestym metrze i miał przed sobą dwóch Legionistów i jednego przeciwnika! Łukasik wybrał zagranie do Koseckiego po lewej, ale było ono wyrzucające i w efekcie "Kosa" nie dał już rady dokładnie odegrać do Ljuboji. Jeden z Austriaków go ubiegł i wybił piłkę poza boisko! Zmarnowana akcja trzech na jednego.

28 min. Jednak wrzutka. Wybija Rzeźniczak. Rzut rożny dla SV Ried.

27 min. Rzut wolny dla gości 30 metrów przed bramką. Czy ktoś się pokusi o strzał?

24 min. Starcie Sulera z Gartlerem w polu karnym. Arbiter mógł gwizdnąć w obie strony, ale gwizdnął na naszą korzyść. Trochę już pachniało karnym.

22 min. Ale kiks Rieglera! Kontra Legii z kombinacyjną wymianą piłki i w końcu dośrodkowanie Koseckiego do Saganowskiego. Interweniuje Riegler, ale tak nieszczęśliwie, że bramkarz jego zespołu z ledwością wybił piłkę lecącą do bramki! Z rzutu rożnego nic nie wynikło.

21 min. Dłuuugi atak pozycyjny Legii. Bez zakończenia. Legioniści trochę bez pomysłu.

17 min. Drugi rzut rożny dla Legii. Jędrzejczyk doskakuje do piłki, ale strzał bardzo niecelny.

15 min. Vrdoljak miał otwarty korytarz i uderzył z 20 metrów. Celnie, ale słabo.

12 min. Żewłakow kontuzjowany. Suler wchodzi na boisko.

12 min. Co za okazja Saganowskiego! Dostał piłkę w powietrzu, ruszył do ataku, minął Gebauera, ale piłka mu uciekła i wdał się w walkę o piłkę pod linią końcową.

11 min. Zła wrzutka i piłka wybita.

10 min. Korner dla Legii.

8 min. Saganowski! Szybki rewanż Legionistów. Dośrodkowanie Radovicia i uderzenie głową - tuż obok Gebauera, który wybronił ten strzał.

7 min. Nie ma gola dla Ried! Ciekawa kombinacyjna akcja i dośrodkowanie spod linii końcowej na piąty metr. Na szczęście dostawiający nogę Meilinger trafił prosto w Kuciaka! Inaczej byłby gol.

5 min. Błyskawiczny kontratak po wybiciu piłki w wykonaniu Koseckiego. Młody piłkarz jednak poszedł o jeden zwód za daleko i nie był już w stanie dograć dokładnie do dobrze ustawionego Ljuboji. Serb tradycyjnie wyraził swoje niezadowolenie - nie zwykł biec przez całe boisko i nie dotykać piłki.

4 min. Rzut rożny dla gości.

4 min. Ried zagęszcza środek pola. Ciężkie zadanie czeka Wojskowych.

1 min. Pierwsza okazja Koseckiego - sprytnie minął dwóch rywali, złamał do środka i uderzył technicznie - ale wysoko nad bramką.

1 min. Zaczynamy!

Składy:

Legia Warszawa: Kuciak - Jędrzejczyk, Żewłakow, Astiz, Rzeźniczak - Kosecki, Vrdoljak, Łukasik, Radović, Ljuboja - Saganowski

SV Ried: Gebauer - Hinum, Reifeltshammer, Riegler, Schicker - Nacho, Ziegl, Hadžić, Reiter, Meilinger - Gartler

Przed meczem:

Legia - choć jest w złej sytuacji - mimo wszystko i tak jest w najlepszym położeniu ze wszystkich naszych zespołów w pucharach. Dzięki bramce Danijela Ljuboji z 85. minuty wyjazdowego spotkania Wojskowi mają tylko jednego gola straty. Jednocześnie wygrana 1:0 - dzięki bramce z Austrii - da awans polskiej drużynie.

Niestety, jedna bramka może dzisiaj nie wystarczyć - Legioniści w niczym nie przypominają drużyny, która miała najlepszą defensywę w zeszłym sezonie Ekstraklasy. Piłkarze Jana Urbana bramki gubią całymi seriami, najczęściej po indywidualnych błędach Astiza i Żewłakowa. Dlatego należy przewidywać, że jeżeli trener Legionistów nie znalazł w ciągu tygodnia magicznej recepty na swoje kłopoty z obroną, to Austriacy przynajmniej jedną bramkę dzisiaj strzelą. A wtedy Legia będzie potrzebować dwóch goli do remisu i dogrywki, a trzech - do zwycięstwa. Zdobywca Pucharu Polski ma też małe problemy kadrowe - pod znakiem zapytania stoi występ Janusza Gola i zwłaszcza Miroslava Radovicia.

SV Ried łatwo wygrał w pierwszym meczu, ale jego trener wciąż zachowuje ostrożność. - Przed pierwszym meczem szanse na awans swojego zespołu oceniałem na 30 procent, dziś ten słupek szans powiększył się o 10 procent. Nadal uważam, że Legia to bardzo dobry, twardo grający zespół i to oni są faworytem tego dwumeczu - powiedział Heinz Fuchsbichler. Oby się nie mylił.