Londyn: amerykańskie koszykarki są - tradycyjnie - złote

Londyn: amerykańskie koszykarki są - tradycyjnie - złote

Amerykanki zdobyły olimpijskie złoto po raz siódmy (fot. EPA/LARRY W. SMITH/PAP)
Amerykanki po raz siódmy, w tym piąty z rzędu, wywalczyły złoty medal igrzysk. Francuzki osiągnęły najlepszy wynik w historii powtarzając sukces koszykarzy z Sydney, z 2000 roku.
Finałowa walka była wyrówna tylko w pierwszej kwarcie, zakończonej pięciopunktową przewagą zawodniczek USA (20:15). W kolejnych częściach podopieczne Geno Auriemmy zdeklasowały brązowe medalistki mistrzostw Europy. Amerykanki wygrały walkę pod tablicami 46:38, miały o dziesięć asyst więcej od Francuzek (22:12) i o dziesięć strat mniej (11:21).

Do przerwy zespół USA prowadził 37:25, ale po trzech kwartach było już 63:37. Francuzki nie potrafiły znaleźć odpowiedzi na kontrataki rywalek i ich przewagę na tablicach. Najlepsza w ekipie zwyciężczyń była Candance Parker, która w ciągu 21 minut gry uzyskała double-double - 21 pkt i 11 zbiórek. Na trybunach zasiedli koszykarze USA, którzy 12 sierpnia zmierzą się o złoto z Hiszpanią.

Koszykówka kobiet, finał: USA - Francja 86:50 (20:15, 17:10, 26:12, 23:13)

USA - Candace Parker 21, Sue Bird 11, Diana Taurasi 9, Seimone Augustus 8, Angel McCoughtry 7, Maya Moore 6, Sylvia Fowles 6, Tina Charles 4, Asjha Jones 4, Tamika Catching 4, Lauren Whalen 3, Swin Cash 3;

Francja: Edwige Lawson-Wade 12, Sandrine Gruda 12, Isabelle Yacoubou 8, Celine Dumerc 8, Emilie Gomis 4, Emmeline Ndongue 4, Endene Miyem 2, Elodie Godin 0, Clemence Beikes 0, Florence Lepron 0, Marion Laborde 0, Jennifer Digbeu 0;