Siatkówka: Rosja przegrywała 0:2, ale wygrała z Brazylią!

Siatkówka: Rosja przegrywała 0:2, ale wygrała z Brazylią!

Brazylijczycy nie dali rady Rosjanom (fot. EPA/GEOFF CADDICK/PAP)
Rosjanie pokonali Brazylijczyków w finale olimpijskiego turnieju siatkówki 3:2 (19:25, 20:25, 29:27, 25:22, 15:9). Złote medale reprezentantom Rosji wręczyła polska lekkoatletka wszech czasów - Irena Szewińska.
Mecz rozpoczął się po myśli Brazylijczyków, którzy w dwóch pierwszych setach dominowali na boisku. Trzecia partia miała być tylko postawieniem "kropki nad i". Mieli w górze nawet trzy piłki meczowe, ale żadnej z nich nie potrafili wykorzystać. W trzecim secie obudzili się z kolei Rosjanie, którzy podjęli walkę i w końcówce zachowali zimną krew. Wygrali 29:27 i odzyskali pewność siebie.

Rewelacyjnie zagrał najwyższy zawodnik turnieju Dmitrij Muserski - to do niego najczęściej piłkę posyłał Siergiej Grankin, a on praktycznie nie marnował żadnej okazji na zdobycie punktu. Kolejne dwa sety należały do nich i po raz pierwszy od 1980 roku (wówczas jeszcze ZSRR) cieszyli się z olimpijskiego złota.

Cztery lata temu Canarinhos również sięgnęli po srebro, w decydującym spotkaniu przegrywając z USA. Sborna w dwóch ostatnich igrzyskach kończyła rywalizację na najniższym stopniu podium.

W meczu o brąz Włosi okazali się lepsi od Bułgarów 3:1. Polacy odpadli z rywalizacji w ćwierćfinale po porażce 0:3 z Rosją.

Rosja - Brazylia 3:2 (19:25, 20:25, 29:27, 25:22, 15:9).

Rosja: Taras Chtiej, Siergiej Grankin, Siergiej Tietuchin, Dmitrij Muserski, Maksym Michajłow, Aleksander Wołkow, Aleksiej Obmoczajew (libero) oraz Nikołaj Apałikow, Dmitrij Ilinych, Jurij Bierieżko, Aleksander Butko, Aleksander Sokołow.

Brazylia: Bruno Rezende, Wallace de Souza, Junios dos Santos, Murilo Endres, Lucas Saatkamp, Dante Amaral i Sergio Santos (libero) oraz Thiago Soares Alves, Rodrigo Santana, Ricardo Garcia.