Eliminacje ME: polscy koszykarze lepsi od Szwajcarów!

Eliminacje ME: polscy koszykarze lepsi od Szwajcarów!

Z Belgami przegraliśmy - ale ze Szwajcarami udało się wygrać (fot. PAP/Piotr Wittman)
Polska pokonała we Fryburgu Szwajcarię 80:66 (23:19, 17:13, 21:12, 19:22) w swoim drugim meczu eliminacji mistrzostw Europy koszykarzy.
Polacy zrehabilitowali się za porażkę w pierwszym spotkaniu grupowym z Belgami i nie pozostawili we Fryburgu złudzeń Szwajcarom, choć po raz kolejny przegrali walkę pod tablicami (24:33). Liderami zespołu byli Marcin Gortat i Łukasz Koszarek. Środkowy Phoenix Suns osiągnął double-double - miał 17 pkt i 11 zbiórek. Rozgrywający Asseco Prokomu Gdynia zapisał w statystykach 13 pkt, 5 asyst i 2 zbiórki.

Wyrównana walka toczyła się tylko w pierwszej połowie. Polacy poprawili, w porównaniu do spotkania z Belgami, skuteczność za dwa, a przede wszystkim trzy punkty - trafili 7 z 17 rzutów. Goście rozpoczęli w składzie: Łukasz Wiśniewski, Łukasz Koszarek, Przemysław Zamojski, Michał Ignerski, Marcin Gortat. Początek należał jednak do gospodarzy, którzy po rzutach za trzy punkty prowadzili 6:2, 12:8. Lepsza defensywa i konsekwentna gra pozwoliła podopiecznym trenera Alesa Pipana doprowadzić do remisu 12:12. Kilkupunktową przewagę Polacy uzyskali w ostatnich 100 sekundach pierwszej kwarty po akcjach Gortata i rzucie za trzy punkty Koszarka. Polski jedynak w NBA zapewnił także najwyższe prowadzenie w pierwszej części spotkania 27:19 w 11. minucie. zdobywając cztery punkty z rzędu.

Biało-czerwoni do przerwy prowadzili 40:32, a podstawowi zawodnicy nie mieli żadnych problemów ze zbyt dużą liczbą fauli. W trzeciej kwarcie, najlepszej w wykonaniu Polaków, dobrze spisywali się nie tylko liderzy, ale i rezerwowi: 22-latkowie środkowy Jakub Wojciechowski i skrzydłowy Adam Waczyński. W 26. min. po akcjach Ignerskiego i Waczyńskiego Polska po raz pierwszy prowadziła różnicą 17 punktów (38:55).

Na początku czwartej odsłony przewaga podopiecznych trenera Alesa Pipana wzrosła do 20 punktów (44:64) i to nieco uśpiło Polaków. Straty i niecelne rzuty spowodowały, że Szwajcarzy odrobili część strat. Końcówka ponownie należała jednak do polskich zawodników. Dwa z rzędu rzuty zza linii 6,75 m Dardana Berishy dały najwyższe prowadzenie w spotkaniu - 78:54 na 200 sekund przed końcem.

Szwajcaria - Polska  66:80 (19:23, 13:17, 12:21, 22:19)

Szwajcaria: Dusan Mladjan 14, David Ramseier 12, Oliver Vogt 11, Stefan Petkovic 7, Derek Stockalper 7, Greg Brunner 6, Steeve Louissaint 5, Jonathan Kazadi 4;

Polska: Marcin Gortat 17, Łukasz Koszarek 13, Michał Ignerski 12, Dardan Berisha 10, Jakub Wojciechowski 8, Łukasz Wiśniewski 7, Przemysław Zamojski 6, Adam Waczyński 4, Robert Skibniewski 3, Damian Kulig 0, Mateusz Ponitka 0;