Vuelta a Espana: Rodriguez jeszcze bardziej liderem

Vuelta a Espana: Rodriguez jeszcze bardziej liderem

Vuelta a Espana zakończy się 9 września (fot. PAP/EPA/JOSE MANUEL VIDAL)
Belg Philippe Gilbert z grupy BMC Racing Team wygrał dziewiąty etap Vuelta a Espana z Andory do Barcelony długości 196,3 km. Drugi na mecie, tak samo jak w sobotę, był Hiszpan Joaquin Rodriguez (Katiusza) i umocnił się na pozycji lidera.

Najlepszy z Polaków Tomasz Marczyński (Vacansoleil) był czwarty ze stratą dziewięciu sekund do zwycięzcy. Wyścig zakończy się 9 września w Madrycie.

Przez większość trasy niedzielnego etapu peleton jechał spokojnie, w zwartej grupie. Dopiero na kilka kilometrów przed metą, jako pierwszy ucieczkę zainicjował Hiszpan Alberto Contador (Saxo), jednak próba odjazdu na 5 km przed metą, bardzo szybko została zlikwidowana. Następnie do ataku ruszył Włoch Alessandro Ballan (BMC Racing Team), ale i jego próba nie była udana. Dopiero, gdy do mety zostały już tylko trzy kilometry, skutecznie uciekli Gilbert i Rodriguez.

Obaj szybko uzyskali kilka sekund przewagi nad peletonem, który pozwolił im dojechać bez problemów do mety. Z grupy pościgowej najszybszy był Włoch Paolo Tiralongo (Astana), tuż za nim linię mety minął Marczyński.

To był drugi dobry etap w wykonaniu zawodnika grupy Vacansoleil, dzień wcześniej był 16. W klasyfikacji generalnej Marczyński jest 13. W poniedziałek kolarze mają dzień przerwy, którzy przeznaczą na odpoczynek i regenerację sił. Wtorkowy, 10. etap z Ponteareas do Sanxenxo ma 190 km.