Paraolimpijczycy kolekcjonują medale - srebro dla Rokickiego

Paraolimpijczycy kolekcjonują medale - srebro dla Rokickiego

Rokicki zdobył kolejny medal dla Polski - srebrny, fot. PAP/Radek Pietruszka
Janusz Rokicki (KS MOSiR Cieszyn) zdobył we wtorek w Londynie trzynasty dla Polski medal XIV Paraolimpiady. Pochodzący z Wisły 38-letni lekkoatleta wynikiem 15,68 m zajął drugie miejsce w konkursie pchnięcia kulą w gronie zawodników z amputowanymi nogami.

Zwyciężył Rosjanin Aleksiej Aszapatow, ustanawiając rekord paraolimpijski rezultatem 16,20. Na trzeciej pozycji uplasował się Michael Louwrens z RPA - 13,64.

Rokicki po raz trzeci bierze udział w igrzyskach. W ateńskich w 2004 roku także wywalczył srebrny medal, a w Pekinie cztery lata temu był czwarty. W 2006 roku został wicemistrzem świata, a w tym - wicemistrzem Europy.

Dobrze zapowiadający się w młodości zawodnik w biegach narciarskich w wieku 18 lat stracił obie nogi. Po pobiciu i obrabowaniu napastnicy pozostawili go nieprzytomnego na torach kolejowych między dwoma szynami.

- Jadący pociąg o 4 rano zmienił całe moje życie. Maszynista wprawdzie zobaczył mnie, ale było już za późno; trzy wagony przejechały mnie obcinając obie nogi - wspomniał wicemistrz paraolimpiady.