Emocje do końca w Zabrzu. Górnik 2:2 Legia

Emocje do końca w Zabrzu. Górnik 2:2 Legia

Olkowski walczy o piłkę z Koseckim (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Górnik Zabrze zremisował 2:2 (0:1) z Legią Warszawa w meczu czwartej kolejki T-Mobile Ekstraklasy. Gole dla gospodarzy zdobyli Przemysław Oziębała i Adam Danch, a dla Legii - Marek Saganowski i Dominik Furman. Wobec remisu stołecznej drużyny samodzielnym liderem Ekstraklasy zostaje Widzew Łódź.
Mecz zaczął się od kuriozalnej bramki dla gości. W czwartej minucie spotkania Kosecki wpadł w pole karne i spróbował oddać strzał, ale piłka odbiła się od jednego z gospodarzy i poleciała prosto w ręce Skorupskiego. Bramkarza Górnika prawdopodobnie oślepiło słońce i futbolówka wypadła mu z rąk. Wylądowała za to tuż pod nogami Saganowskiego, który z pół metra wpakował ją do siatki.

Po szybko zdobytej bramce Legia stanęła, a atakować zaczął Górnik. Już w dziesiątej minucie wyrównać mógł Kwiek, który dostał świetną wrzutkę na piąty metr od Milika. Zabrzanin przestrzelił minimalnie. Legioniści starali się w tym czasie przede wszystkim uspokoić grę. Kiedy Górnik wyszumiał się stołeczny zespół przeszedł do ataku. W 25. minucie Kosecki huknął z dystansu i Skorupski musiał przenieść piłkę ponad bramką, a już trzy minuty później tuż obok słupka głową uderzył Jędrzejczyk. W 33. minucie przypomniał o sobie Ljuboja - w swoim stylu zszedł do środka i lewą nogą uderzył tuż przy słupku. Skorupski przy tym strzale jednak w pełni zrehabilitował się za błąd z czwartej minuty.

W drugiej połowie z początku przeważała Legia - drużyna Jana Urbana grała jednak zbyt słabo aby zdobyć drugą bramkę. Górnik za to nie potrafił stworzyć takiego zagrożenia jak w pierwszej połowie. Zachowawcza gra Legii nie okazała się jednak dla niej opłacalna - w 81. minucie Kuciak źle wyszedł do piłki i po niemalże przypadkowym dośrodkowaniu piłki Oziębała skierował ją głową do siatki.

Legia odpowiedziała już trzy minuty później: z 35-40 metrów z całej siły uderzył Furman, a Oziębała znowu popełnił błąd - dał się przelobować odchodzącej piłce. Wydawało się, że Legia jednak wywiezie z Zabrza trzy punkty, ale w doliczonym czasie gry remis wywalczył Danch. Zabrzanin wykorzystał opieszałość Astiza, zgubił krycie i uderzył głową obok bezradnego Kuciaka.

Wobec remisu w Zabrzu samodzielnym liderem T-Mobile Ekstraklasy został Widzew Łódź, który jako jedyny wygrał swoje wszystkie mecze i ma dwanaście punktów.

Zapis naszej relacji:

90+4 min. I koniec. Liderem ekstraklasy jest Widzew Łódź.

90+2 min. GOOOOOOOOOL! Dośrodkowanie i strzał głową Dancha! Astiz był bardzo spóźniony przy interwencji.

90+1 min. Mecz potrwa 4 minuty dłużej.

90 min. Dyskusyjna żółta kartka dla Jędrzejczyka. Legionista jednak specjalnie nie kłóci się.

88 min. Kosecki ucierpiał w starciu i jest znoszony z boiska. Zastępuje go Janusz Gol. Oby kontuzja nie była zbyt poważna.

86 min. Płaski strzał Radovicia - ale Skorupski broni.

85 min. Olkowski schodzi, zastępuje go Nowak.

84 min. GOOOOOOOOL! FURMAN! Co za odpowiedź Legii! Nieprawdopodobne uderzenie! Piłkarz uderzył z mniej więcej 30-35 metrów i pokonał wysuniętego Skorupskiego! Uciekająca piłka wpadła do bramki.

81 min. GOOOOOOL! Teraz błąd Kuciaka! Legia wszystko miała pod kontrolą, nagle dośrodkowanie w pole karne, a Kuciak nie zdążył wyjść do piłki i Oziębała trafił głową do bramki! Co ciekawe, Kuciak piłkę próbował wybić tylko lewą ręką i wyglądało to nienaturalnie. Prawa ucierpiała wcześniej, kiedy Kuciak był opatrywany.

80 min. A Górnik od dłuższego czasu nie może zagrozić bramce Legii. Gospodarze dosłownie biją głową w mur. Skończy się na 1:0 po błędzie Skorupskiego? Legia też specjalnie tempa nie forsuje.

77 min. Salinas zagrywa doskonałą piłkę do Radovicia. Serb jeszcze chyba nie wiedział, że jego nowy kolega z zespołu tak potrafi. Totalnie zaskoczony zepsuł akcję.

76 min. Zmiana - Wodecki za Iwana.

74 min. Salinas rusza z kontrą, ale nikt nie chce mu pomóc. Legionista szuka więc faulu, ale nie udaje mu się to i traci piłkę.

72 min. Radović z dystansu, ale za słabo. Skorupski już swój limit kompromitujących błędów na dzisiaj wyrównał, więc broni.

72 min. Radović razem z Ljuboją rozpracowali defensywę Górnika. Dośrodkowanie tego pierwszego skończyło już jednak w rękawicach Skorupskiego.

69 min. Saganowski - strzelec gola - opuszcza boisko. Zmienia go Dominik Furman.

66 min. Kuciak wyskakuje w powietrzu do bardzo trudnej piłki i spada na bark. Jest opatrywany, a Nakoulmę zastępuje Oziębała.

65 min. Nakoulma kapitalnie ograł Jędrzejczyka i już mijał Radovicia, ale Serb zatrzymał go na siłę. Żółta kartka.

63 min. Salinas zmienia Kucharczyka.

62 min. Kuciak broni na raty - Kwiek niemalże zdążył dojść do piłki.

60 min. Olkowski przekłada piłkę na lewą nogę i strzela obok bramki. Legia gra w defensywie bez przekonania.

57 min. Kwiek uderza z dystansu - prosto w Kuciaka, ale na tyle mocno, że bramkarz musi piąstkować przed siebie.

53 min. Kosecki się podpalił, a Ljuboja wyjątkowo mało się denerwuje. Serb zagrał świetną piłkę do nabiegającego Polaka, a ten huknął z 14 metrów w trybuny - a właściwie prosto na budowę.

53 min. Koronkowa akcja Legii - Ljuboja dostał piłkę w polu karnym i z pierwszej piłki zgrał do Saganowskiemu, któremu jednak pięć metrów przed bramką odskoczyła piłka.
51 min. Olkowski świetnie urywa się Astizowi - Hiszpan musi faulować i otrzymuje zasłużoną żółtą kartkę.

50 min. Wawrzyniak ruszył z kontrą. Reprezentant Polski przebiegł całe boisko i dośrodkował, ale wprost na głowę jednego z obrońców gospodarzy.

48 min. Rzut wolny. Dośrodkowuje Kucharczyk, a najwyżej wyskakuje Saganowski. Z trudnej piłki uderza tuż nad poprzeczką.

46 min. Wracamy do gry.

II połowa:

45+1 min. Sędzia przerwał grę jedenaście sekund po upłynięciu regulaminowego czasu gry. Górnik gra, Legia wygrywa.

44 min. Szeweluchin strzela niemalże z połowy. Oczywiście niecelne.

40 min. Spokojna końcówka drugiej połowy. Górnik spuścił z tonu, Legia dalej słabo.

37 min. Uderza Kwiek, ale obok bramki.

36 min. Jędrzejczyk fauluje Nakoulmę trochę ponad 20 metrów przed bramką. Będzie strzał?

33 min. Ljuboja! Co za strzał - ale jak Skorupski to obronił! Legionista zszedł do środka i uderzył lewą nogą z osiemnastu metrów tuż przy bliższym słupku. Skorupski jednak fenomenalnie wybił piłkę.

32 min. Rzut wolny dla Legii 40 metrów od bramki. Łukasik dośrodkowuje, ale znowu zbyt nisko. Górnik wybija.

28 min. Blisko gola! Dobre dośrodkowanie Kucharczyka i niezły strzał głową Jędrzejczyka - piłka minęła dalszy słupek o włos.

28 min. Ljuboja przerzuca piłkę na lewą stronę do Koseckiego. Ten gra klepkę z Saganowskim i wchodzi w pole karne - tam jednak przegrywa pojedynek siłowy i jest odepchnięty od piłki.

26 min. Łukasik dośrodkowuje, ale nikt nie doskakuje do piłki.

25 min. Ależ bomba Koseckiego! Skorupski z ledwością przeniósł piłkę nad poprzeczką.

24 min. Rzut rożny dla Legii. Saganowski strzela, ale wcześniej sfaulował Bembena.

23 min. Doskonała kontra Górnika zepsuta przez Nakoulmę, który nie wiedział co zrobić z piłką więc po prostu wbiegł w Astiza.

21 min. Nakoulma po raz kolejny na spalonym.

18 min. Kwiek uderza, a Kuciak łapie na raty. Dobra akcja Górnika, który - poza błędem Skorupskiego - prezentuje się od Legii lepiej.

16 min. Ljuboja przyjmował dośrodkowaną piłkę, ale szybko ją stracił.

15 min. Korner dla zespołu z Warszawy.

12 min. I następna okazja Górnika. Olkowski zagrał do Milika, a ten wycofał do Nakoulmy, który zaczął się kiwać z... Kuciakiem. W końcu Kuciak się wycofał, a Nakoulma odegrał do tyłu.

10 min. Ale szczęście Legii! Dobra piłka do Milika za linię obrony, dośrodkowanie i nabieg Kwieka. Zawodnik minął bramkę o centymetry!

10 min. Teraz piłka do Koseckiego - Górnika znowu uratował Danch. Inaczej młody Legionista wyszedłby sam na sam z bramkarze.

9 min. Dobra okazja gospodarzy! Milik płasko wbił piłkę w pole karne - Kuciak musiał się rzucić i ją wybić.

8 min. Dobra prostopadła piłka do Saganowskiego - podanie w ostatniej chwili przeciął Danch.

7 min. Niesamowity prezent Wojskowym sprawił Górnik. To prawdopodobnie najgorsza interwencja kolejki.

4 min. GOOOOL! SAGANOWSKI! Co za babol bramkarza Górnika! Kosecki próbuje strzału, piłka odbija się od jednego z gospodarzy i leci prosto w ręce Skorupskiego. Ten jednak wypuścił piłkę z rąk i ta wylądowała tuż pod nogami Saganowskiego! Napastnik gości z pół metra wpakował ją do siatki.

3 min. Pierwsza próba ataku gospodarzy - Nakoulma jednak był na spalonym.

1 min. Gramy.

Składy:

Górnik Zabrze:
Skorupski, Bemben, Danch, Szeweluchin, Gancarczyk, Przybylski, Kwiek, Olkowski, Iwan, Nakoulma, Milik

Legia Warszawa:
Kuciak, Wawrzyniak, Astiz, Żewłakow, Jędrzejczyk, Łukasik, Kosecki, Radović, Ljuboja, Kucharczyk, Saganowski

Przed meczem:

Faworytem spotkania wydaje się być Legia Warszawa. Choć Górnik nie przegrał jeszcze żadnego meczu w tym sezonie, to stołeczny zespół nie stracił nawet jednego punktu i wygrał wszystkie swoje pojedynki w przekonujący sposób. Zdobył dziewięć bramek, a stracił tylko jedną.

Jan Urban jako trener Legii ma doskonały bilans z Górnikiem. Wojskowi w czterech meczach z zabrzańskim zespołem pod okiem Urbana zdobyli osiem bramek i ani jednej nie stracili. Górnikowi udało się tylko raz wyrwać bezbramkowy remis. Tak było jednak przed kilkoma laty - w poprzedniej rundzie Górnik bezlitośnie wypunktował Legię 2:0 na własnym boisku.

Oba zespoły przystępują do meczu z poważnymi problemami kadrowymi w ataku. Wciąż nie jest pewny występ w dzisiejszym spotkaniu Danijela Ljuboji - najskuteczniejszego piłkarza warszawskiej drużyny - który przed dwoma tygodniami nabawił się kontuzji. O tym czy Serb zagra, Urban zadecyduje przed samym meczem. Kłopoty ma również Górnik - Prejuce Nakoulma jest ewidentnie pod formą. Popularny "Prezes" wciąż nie znalazł w tym sezonie drogi do bramki.

Dla Górnika w dzisiejszym spotkaniu dobrym rezultatem będzie remis. Legia - jak zwykle - celuje w zwycięstwo.