"Zwycięski remis" na Wembley - to już 40 lat

"Zwycięski remis" na Wembley - to już 40 lat

"Zwycięski remis" na Wembley - to już 40 lat (fot.sxc.hu)
Niemal dokładnie 40 lat temu - 17 października 1973 roku - miał miejsce słynny "zwycięski remis" biało-czerwonych. Polacy zremisowali z Anglikami na Wembley i pojechali na mistrzostwa świata.
Polacy nie jechali do Anglii w roli faworytów. Gospodarze mieli łatwo pokonać biało-czerwonych i wywalczyć sobie miejsce na mundialu 1974. Stało się jednak inaczej - wynik meczu otworzył w 57. minucie Jan Domarski. Gospodarze odpowiedzieli tylko golem z rzutu karnego w 63. minucie Allana Clarke'a. Jan Tomaszewski był tamtego dnia bezbłędny i zyskał przydomek "człowieka, który zatrzymał Anglię".

Dzięki wygranej Polacy po raz pierwszy od 1938 zagrali na mistrzostwach świata - i od razu wywalczyli miejsce na najniższym stopniu podium.

We wtorek faworytem ponownie będą gospodarze, którzy w piątek rozbili Czarnogórę 4:1.