I liga: Podsumowanie 32. kolejki. Górnik Łęczna wraca do ekstraklasy

I liga: Podsumowanie 32. kolejki. Górnik Łęczna wraca do ekstraklasy

Kadr z meczu Olimpia - Górnik (fot. slawomir ptasznik / newspix / newspix.pl) Źródło: Newspix.pl
Górnik Łęczna pokonał na wyjeździe Olimpię Grudziądz 0:1 i na dwie kolejki przed końcem sezonu zapewnił sobie awans do T-Mobile Ekstraklasy. Blisko wywalczenia przepustki do najwyższej klasy rozgrywkowej jest także GKS Bełchatów.
Mecz w Grudziądzu miał być ostatnim krokiem Górnika w drodze do T-Mobile Ekstraklasy. „Zielono-czarni” wygrali z Olimpią 0:1 i dzięki temu, że Dolcan Ząbki stracił punkty z Kolejarzem Stróże, ekipa trenera Jurija Szatałowa już może cieszyć się z awansu. Goście rozpoczęli mecz ofensywnie, jednak Olimpia solidnie spisywała się w obronie i nie pozwalała przeciwnikom na przeprowadzenie skutecznej akcji.

Gospodarze byli bliscy objęcia prowadzenia w 15. minucie, ale dobrą interwencją po strzale Adriana Bielawskiego popisał się Sergiusz Prusak. W 21. minucie Robert Szczot znalazł sporo miejsca przed polem karnym i uderzył po ziemi. Pomocnikowi Olimpii zabrakło trochę precyzji. Podopieczni trenera Dariusza Kubickiego rozkręcali się z każdą minutą i próbowali zagrozić bramce „zielono-czarnych” strzałami z dystansu. Kolejną okazję Szczot miał w 27. minucie, ale źle złożył się do strzału z powietrza w polu karnym i posłał piłkę nad poprzeczką. W 29. minucie Sergiusz Prusak chciał efektownie wybić piłkę w polu karnym i przerwać akcję rywali, ale przy okazji staranował Dariusza Gawęckiego, który musiał po tym starciu opuścić boisko z powodu kontuzji. W jego miejsce na placu gry pojawił się Piotr Ruszkul.

Druga połowa idealnie rozpoczęła się dla Górnika, który w 47. minucie objął prowadzenie. W zamieszaniu w polu karnym najlepiej odnalazł się Maciej Szmatiuk i posłał piłkę do siatki z bliskiej odległości. W 56. minucie mogło być 0:2, ale efektowną paradą po strzale Arkadiusza Woźniaka popisał się Osiecki. Plany obu zespołom zepsuła potężna ulewa. Boisko natychmiast nasiąkło wodą i niemożliwe było płynne rozgrywanie piłki. Mecz udało się jednak dograć do końca, a Górnik Łęczna utrzymał jednobramkową przewagę.

Ważny krok w stronę awansu wykonał GKS Bełchatów. „Brunatni” pokonali Flotę Świnoujście 3:0 i mają obecnie cztery oczka przewagi nad Arką Gdynia. Wynik spotkania otworzył w 30. minucie Bartłomiej Bartosiak, a chwilę później napastnik drużyny trenera Kamila Kieresia po raz drugi wpisał się na listę strzelców. Gospodarze trzeciego gola zdobyli w końcówce meczu. Tym razem do siatki trafił Łukasz Wroński.

W walce o awans broni nie składa Arka Gdynia, która wygrała na wyjeździe z Chojniczanką Chojnice 0:1. Goście grali w osłabieniu od 12. minuty po tym, jak czerwoną kartkę obejrzał Krzysztof Sobieraj. Mimo utrudnionego zadania Arka zdobyła trzy punkty. Bramkę na wagę zwycięstwa dla drużyny trenera Piotra Rzepki zdobył w 86. minucie Robert Sulewski, który pokonał bramkarza strzałem w okienko.

Szans na grę w T-Mobile Ekstraklasie nie ma już Dolcan Ząbki. Drużyna trenera Roberta Podolińskiego poległa na wyjeździe z walczącym o utrzymanie Kolejarzem Stróże 2:1. W 38. minucie prowadzenie gospodarzom dał Cheikh Niane, który pokonał bramkarza strzałem z dystansu. Dolcan odpowiedział w 58. minucie, a na listę strzelców wpisał się Paweł Tarnowski. Gola na wagę zwycięstwa dla gospodarzy zdobył w 68. minucie Janusz Wolański. Pomocnik Kolejarza popisał się efektownym strzałem z 30 metrów i ustalił wynik spotkania.

Sporo dzieje się w dolnej części tabeli. Ważny krok w stronę utrzymania wykonał Stomil, który pokonał GKS Katowice 3:1. Mimo wygranej olsztynianie nadal znajdują się w strefie spadkowej, razem z Puszczą Niepołomice, Energetykiem ROW Rybnik i Okocimskim KS Brzesko, który szans na utrzymanie już nie ma. Walka o ligowy byt z pewnością będzie toczyła się do ostatniej kolejki.