FC Barcelona - Espanyol

Leo Messi i Xavi (fot. RicardRovira. / newspix.pl) Źródło: Newspix.pl
FC Barcelona pokonała 4:0 Espanyol w meczu 18. kolejki Primera Division. Wynik meczu otworzył w 10. minucie spotkania Xavi. Kolejne dwie bramki zdobył Pedro - w 15. i 28. minucie. Minutę później rzut karny wykorzystał Leo Messi i ustalił wynik meczu.
Rehabilitacja Tito Vilanovy po przebytym zabiegu (usunięcie odnowionego nowotworu ślinianki przyusznej) przebiega na tyle dobrze, że trener Blaugrany zdecydował się powrócić w meczu derbowym na ławkę trenerską. Poinformował o tym jego asystent, Jordi Roura, który Vilanovę zdążył zastąpić w zaledwie jednym spotkaniu. Pod jego okiem wicemistrzowie Hiszpanii ograli Real Valladolid 3:1.

To nie jedyna dobra wiadomość dla kibiców FC Barcelony. Do meczu gotowi są trzej zawodnicy, którzy pauzowali z powodu urazów - Adriano, Cesc Fabregas oraz Alex Song.

Wydaje się, że jedyne, co może pomóc gościom - oprócz tego, że derby nie są typowym spotkaniem - to... przerwa świąteczna. Jordi Roura sam zauważył, że najważniejszy dla jego drużyny w meczu z Espanyolem będzie powrót do rytmu sprzed świąt. Katalończycy idą na absolutny rekord La Liga - wygrali 16 spotkań, zremisowali jedno i zebrali astronomiczne 49 punktów na 51 możliwych.

Espanyol - choć jak zwykle jest w cieniu utytułowanej drużyny z sąsiedztwa - broni na pewno nie złoży. W ostatnim spotkaniu Periquitos przegrali aż 0:4 (wszystkie bramki strzelił im Leo Messi), ale nie tak dawno - bo w 2009 roku - zdołali na Camp Nou pokonać gospodarzy 2:1. Na niekorzyść gości przemawia jednak fakt, że było to jedyne wyjazdowe zwycięstwo w ostatnich... 30 latach.