Novak Djoković - Andy Murray

Novak Djoković (fot. Dubreuil Corinne / Newspix.pl) i Andy Murray (fot. Asanka Brendon Ratnayake / Newspix.pl) Źródło: Newspix.pl
Novak Djoković pokonał Andy'ego Murraya 6:7 (2:7), 7:6 (7:3), 6:3, 6:2 i został zwycięzcą tegorocznego Australian Open. Serbski tenisista jako pierwszy w erze open wygrał turniej w Melbourne trzy razy z rzędu.
Obaj rywale w drodze do finału pokazali bardzo dobry tenis. Djoković może i w półfinale gładko ograł Davida Ferrera, ale nie zapominajmy, że w czwartej rundzie stoczył pasjonujący, ponad pięciogodzinny pojedynek ze Stanislasem Wawrinką. Szwajcar uległ Djokoviciowi dopiero w piątym secie - przy stanie... 12:10. Murray z kolei swoje musiał odcierpieć w półfinale. Szkot pokonał Rogera Federera dopiero w piątym secie - oba sety, w których był słabszy, przegrał po tie-breakach.

Faworytem wg ekspertów jest Novak Djoković, któremu korty w Melbourne zwyczajnie pasują. Serb wygrał swojego pierwszego szlema właśnie w Australii - w 2008 roku. Na dodatek wygrywał tutaj również rok temu i dwa lata temu. Jeżeli pokona Murraya zostanie pierwszym od 1968 roku tenisistą, który trzy razy z rzędu wygra w Melbourne. Jego rywal - Andy Murray - także może się jednak wpisać do historii. Szkot swojego pierwszego szlema - US Open - wygrał w zeszłym roku. Jeżeli wygra w Melbourne - zostanie pierwszym tenisistą, który wygrał ponownie po swoim pierwszym zwycięstwie (Australian Open jest pierwszym turniejem tej rangi w sezonie, a US Open ostatnim).

Djoković i Murray już dwukrotnie rywalizowali ze sobą w Australian Open i za każdym razem górą był Serb. Pierwszy raz spotkali się w 2011 roku - w finale. Wtedy Djoković łatwo ograł Szkota 6:4, 6:2, 6:3. W zeszłym sezonie tenisiści spotkali się w półfinale. Djoković wygrał, ale tym razem było już znacznie ciężej - spotkanie zakończyło się wynikiem  6:3, 3:6, 6:7(4:7), 6:1, 7:5 dla niego.