NA ŻYWO: Benfica Lizbona - Chelsea

Oscar Cardozo (FOT.ICONSPORT/NEWSPIX.P) i Fernando Torres (fot. PX1 / newspix.pl) Źródło: Newspix.pl
Chelsea pokonała Benfikę Lizbona 2:1 (0:0) w finale Ligi Europy i zdobyła to trofeum po raz pierwszy. Wynik meczu otworzył w 59. minucie Torres. W 69. minucie rzut karny wykorzystał Cardozo. W doliczonym czasie gry puchar zapewnił The Blues Ivanović.
Zawodnicy Chelsea nigdy nie grali w finale Ligi Europy (wcześniej Pucharu UEFA). Benfica grała raz - w 1983 roku - i przegrała z Anderlechtem Bruksela.

Sytuacja The Blues jest dość nietypowa - zespół, który w zeszłym roku wygrał Ligę Mistrzów, w tym sezonie jako pierwszy klub w historii nie przeszedł przez fazę grupową najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywek klubowych i spadł do Ligi Europy. Tutaj zawodnicy Rafy Beniteza radzili sobie już dużo lepiej i dotarli do finału. Wygrana w Lidze Europy rok po zwycięstwie w Lidze Mistrzów nie będzie jednak dla Chelsea żadnym zaszczytem - to raczej próba uratowania sezonu. Londyńczycy jak co roku celują przecież w Ligę Mistrzów, a na krajowym podwórku przegrali na wszystkich frontach. W lidze zajmują trzecie miejsce, w Pucharze Anglii odpadli w półfinale.

Chelsea ma również problemy kadrowe - w ostatnim meczu z Aston Villą kontuzji doznało dwóch kluczowych zawodników zespołu ze Stamford Bridge - John Terry oraz Eden Hazard. Rafa Benitez będzie miał problemy z połataniem dziur w składzie po nich.

Swoje problemy ma jednak również Benfica. Zespół z Lizbony przez większość sezonu Liga Zon Sagres zajmował pierwsze miejsce w tabeli, ale nie wytrzymał tempa i najpierw dał się dogonić w tabeli FC Porto, a następnie - w ostatnią sobotę - przegrał z dotychczasowym wiceliderem 1:2 i spadł na drugie miejsce.