Dyrektor operacyjny UEFA Matin Kallen, który przywiózł puchar do Warszawy, opowiedział podczas krótkiej konferencji prasowej o programie towarzyszącym jego prezentacji. - Okazja jest wyjątkowa. Można go obejrzeć z bliska, zrobić sobie zdjęcie. Christian wie, jakie emocje wiążą się z tym trofeum - zaznaczył Kallen, zwracając się do znakomitego niegdyś piłkarza francuskiego Christiana Karembeu, który jest gościem specjalnym imprezy odbywającej się pod hasłem "Powitaj Puchar".
Trofeum piłkarskich mistrzostw Europy - srebrny Puchar Henri Delaunaya - będzie można obejrzeć z bliska w Warszawie w sobotę i niedzielę (21-22 kwietnia) na Placu Defilad w godz. 10-22.
Po części oficjalnej o 12.45 z Placu Defilad ruszyła barwna parada. Trofeum przejedzie ulicami centrum miasta, odwiedzając Szpital dla Dzieci przy ulicy Kopernika. Około godz. 15 puchar dotrze z powrotem na Plac Defilad (parking u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich).
Po imprezie inauguracyjnej w Warszawie, Puchar Henri Delaunaya zostanie przewieziony do sześciu kolejnych polskich miast, a następnie wyruszy w podróż po siedmiu miastach na Ukrainie.
Trofeum nosi imię byłego prezesa Francuskiego Związku Piłki Nożnej, pomysłodawcy mistrzostw Europy. Główną nagrodą dla zwycięzców tej imprezy stał się 52 lata temu. Jako pierwszy wzniósł go do góry w 1960 roku Igor Netto, kapitan reprezentacji ZSRR, a jako ostatni Iker Casillas, który poprowadził Hiszpanów do zwycięstwa podczas Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii.
zew, PAP