Sensacja w Charkowie - Holandia-Dania 0:1!

Sensacja w Charkowie - Holandia-Dania 0:1!

Piłkarze Danii cieszą się z bramki dającej im prowadzenie (fot. EPA/TOLGA BOZOGLU/PAP)
Holandia miała być jednym z murowanych faworytów do tytułu mistrza Europy - tymczasem w pierwszym meczu wicemistrzowie świata przegrali z Danią 0:1. Duńczycy - grający mądrze w obronie - rozbijali kolejne ataki Holendrów, a Oranje razili nieskutecznością. Teraz Holendrzy w meczu z Niemcami zagrają o być albo nie być na Euro - a Dania, która miała być outsiderem "grupy śmierci", ma szansę zostać czarnym koniem mistrzostw.

Początek spotkania należał do faworyzowanych Holendrów. "Pomarańczowi" dłużej utrzymywali się przy piłce, a duńskiej bramce starali się zagrozić przede wszystkim strzałami z dystansu. W trzeciej minucie swoich sił spróbował Jetro Willems - urodzony 30 marca 1994 obrońca PSV Eindhoven został tego dnia najmłodszym w historii uczestnikiem mistrzostw Europy.

Duńczycy w obronie grali jednak pewnie, a z czasem postanowili także zacząć atakować. Praktycznie pierwszą dogodną okazję zdołali zamienić na  bramkę. W 24. minucie po dośrodkowaniu Christiana Eriksena piłka odbiła się od Gregory'ego van der Wiela i trafiła do Michaela Krohna-Dehliego. Pomocnik Broendby Kopenhaga stanął oko w oko z Maartenem Stekelenburgiem i między jego nogami skierował piłkę do siatki. Holendrzy mogli wyrównać dziesięć minut później - w 36 minucie błąd popełnił duński bramkarz. Stephan Andersen podał do stojącego przed polem karnym Arjena Robbena. Holender podbiegł kilka metrów, przymierzył, ale trafił w słupek.

Po przerwie "Pomarańczowi" rozpoczęli szturm. Raz po raz groźnie atakowali, ale także marnowali dogodne okazje. Daleki od strzeleckiej formy znanej z występów w Arsenalu Londyn jest Robin van Persie. Pudłowali także Robben oraz Ibrahim Afellay, natomiast po uderzeniu Marka van Bommela świetnie interweniował Andersen. Po kwadransie oblężenie duńskiej bramki zdecydowanie osłabło. W 71 minucie trener Bert van Marwijk zdecydował się na podwójną zmianę. Boisko opuścili Nigel de Jong oraz Afellay, a pojawili się Klaas Jan Huntelaar i Rafael van der Vaart. Losów spotkania nie zdołali jednak odmienić.

Holendrzy najbliżej wyrównania byli na kwadrans przed końcem spotkania, ale po świetnym podaniu Sneijdera piłki w siatce nie zdołał umieścić Huntelaar. Ostatnie minuty upłynęły pod znakiem nieporadnych i  coraz bardziej rozpaczliwych ataków Holendrów. Efektu nie przyniosły ani wrzutki w pole karne, ani indywidualne akcje Robbena. Pierwsza niespodzianka na Euro 2012 stała się faktem - Oranje przegrali z "gangiem Olsena"!

Holandia - Dania 0:1 (0:1).

Bramki: 0:1 Michael Krohn-Dehli (24).

Żółta kartka - Holandia: Mark van Bommel. Dania: William Kvist, Simon Poulsen.

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia). Widzów 35 923.

Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel (85. Dirk Kuyt), John Heitinga, Ron Vlaar, Jetro Willems - Mark van Bommel, Nigel de Jong (71. Rafael van der Vaart), Arjen Robben, Wesley Sneijder, Ibrahim Afellay (71. Klaas-Jan Huntelaar) - Robin van Persie.

Dania: Stephan Andersen - Simon Kjaer, Lars Jacobsen, Daniel Agger, Simon Poulsen - William Kvist, Niki Zimling, Michael Krohn-Dehli, Christian Eriksen (74. Lasse Schoene), Dennis Rommedahl (84. Tobias Mikkelsen) - Nicklas Bendtner.

Relacja minuta po minucie we Wprost.pl:

93 min. - Koniec!!! Niespodzianka w Charkowie - Holandia-Dania 0:1!

91 min. - Van Persie uderza głową po wrzutce z lewej strony - piłka przelatuje nad poprzeczką.

90 min. - Sędzia przedłuża mecz o 3 minuty.

89 min. - Huntelaar próbuje uderzać, ale blokują go duńscy obrońcy. Holendrzy są wściekli na arbitra - ich zdaniem duński piłkarz zagrał ręką w polu karnym.

88 min. - Długie podanie do Bendtnera - ale Stekelenburg jest szybszy.

86 min. - Sneijder próbuje atakować - ale odbija się od Kjaera.

85 min. - Kuyt zmienia van der Wiela

84 min. - Duńczycy rozbijają kolejne ataki Holendrów.

83 min. - Mikkelsen zmienia Rommedahla.

81 min. - Żółta kartka dla Kvista za zagranie ręką.

78 min. - Robben znów zapomina, że ma na boisku kolegów - atakuje prawym skrzydłem sam, strzela sam i pudłuje - też sam.

76 min. - Duńczycy już grają na czas. Poulsen zobaczył żółtą kartkę za to, że zbyt długo wybijał piłkę z autu.

75 min. - Rommedahl jest blisko rozstrzygnięcia losów meczu - Willems nieco zbyt lekko podaje piłkę głową do Stekelenburga, który jednak zdążył z interwencją.

74 min. - Duńska bramka jest dziś jak zaklęta. Sneijder fantastycznym podaniem obsługuje Huntelaara, ten jest sam przed Andersenem, ale przegrywa pojedynek z duńskim bramkarzem.

73 min. - Zmiana w reprezentacji Danii - Schone zastępuje Eriksena.

72 min. - Robben ładnie do Van der Vaarta, ten zagrywa wzdłuż linii bramkowej. Gdzie są van Persie i Huntelaar?

71 min. - De Jong i Afellay schodzą z boiska - w ich miejsce wchodzą Van der Vaart oraz Huntelaar

70 min. - Krohn-Deli uderza mocno z dystansu - holenderski bramkarz jest jednak na posterunku.

69 min. - Afellay wpada w pole karne - jednego obrońcę mija, drugi odbiera mu piłkę.

66 min. - Pierwsza żółta kartka w tym meczu - obejrzał ją van Bommel

65 min. - Robben znów strzela - i znów nie trafia w bramkę. Który to już raz?

64 min. - W rewanżu Jacobsen zapędza się pod holenderską bramkę i dośrodkowuje - w tym momencie akcja się kończy.

63 min. - Robben w polu karnym dostaje idealne podanie na głowę od Snejidera. Uderza tyleż mocno co niecelnie. Czy Holendrzy są dziś w stanie pokonać Andersena?

61 min. - Ładne dośrodkowanie Snejidera z rzutu wolnego - ale van Persie na minimalnym spalonym.

57 min. - Dania w natarciu - rajd Jacobsena prawym skrzydłem, ale dośrodkowanie duńskiego obrońcy jest bardzo niecelne.

54 min. - Mogło być 0:2. Poulsen wkręcił w ziemię holenderskich obrońców z lewej strony pola karnego i zagrał piłkę wzdłuż holenderskiej bramki - ale nie było tam żadnego napastnika, który mógłby zakończyć tę akcję.

53 min. - Heitinga po rzucie rożnym uderza głową mocno - ale piłka szybuje nad poprzeczką.

52 min. - Afellay uderza z 16 metrów - piłka o centymetry mija słupek. Ależ nieskuteczna gra Oranje!

51 min. - Potężne uderzenia van Bommela z 20 metrów - ale Andersen fantastycznie broni!

50 min. - Sneijder prostopadle do van Persiego - napastnik Arsenalu strzela jednak za lekko i Andersen nie ma problemu z obroną tego strzału.

49 min. - Coś niesamowitego! Van Persie dostaje prostopadłe podanie od Heitingi i... potyka się o piłkę w polu karnym.

48 min. - Robben uderza z prawej strony - tak jak w przypadku poprzednich strzałów gwiazdy Bayernu Monachium kończy się na jęku zawodu holenderskich kibiców.

47 min. - Holendrzy wymieniają niemal dziesięć (sic!) podań w okolicach "szesnastki" i w samym polu karnym Duńczyków - tylko po to, by stracić piłkę.

46 min. - Gramy!

45+1 min. - Koniec pierwszej połowy.

44 min. - Krohn-Deli z rzutu rożnego, holenderscy obrońcy nie za bardzo wiedzą co się dzieje, na szczęście dla Oranje bramkarz Holandii jest lepiej zorientowany w sytuacji.

43 min. - Sneijder uderza z dystansu - niecelnie.

42 min. - Van Persie powinien znaleźć się w sytuacji sam na sam z Andersenem ale... źle przyjął piłkę. To zawodnikowi Arsenalu zdarza się bardzo rzadko.

41 min. - Krohn-Deli chciał pogrążyć Holandię - jego strzał z narożnika pola karnego broni jednak holenderski bramkarz

40 min. - Kiedy Duńczycy przyspieszają holenderscy obrońcy się gubią. Zaczyna pachnieć niespodzianką - Dania wcale nie musi być outsiderem w "grupie śmierci"!

39 min. - Affelay uderza z dystansu - nad poprzeczką.

36 min. - Koszmarny błąd Andersena - duński bramkarz wybija piłkę wprost pod nogi Robbena. Holendrzy nacierają we trójkę - ale Robben chce zakończyć akcję sam. Trafia w słupek!

34 min. - Teraz dla odmiany atakować zaczynają Duńczycy. Wiele problemów sprawia holenderskim obrońcom Rommedahl.

28 min. - Holandia naciera. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Robbena Vlaar wbiega na krótki słupek i uderza piłkę głową. Andersen spokojnie odprowadza piłkę wzrokiem.

24 min. - Holendrzy atakowali, Duńczycy strzelają bramkę! Po szybkiej kontrze piłka trafia w polu karnym do Michaela Krohn-Deliego, a ten strzela między nogami Stekelenburga. Holandia-Dania 0:1!

22 min. - Van Persie dostaje piłkę w polu karnym, "przewozi" na plecach obrońcę i uderza w kierunku bramki Andersena. Strzał jest jednak niecelny. Holandia atakuje - ale na razie niewiele z tego wynika.

17 min. - Robben wpada w pole karne z prawej strony i zagrywa piłkę wzdłuż linii bramkowej. Tam jest jednak duński obrońca, który wślizgiem przecina to podanie - udaje mu się też nie zaskoczyć własnego bramkarza.

16 min. - Dania nie będzie się tylko bronić - Rommedahl po rajdzie prawą stroną dośrodkowuje w pole karne Holendrów - tam jest już jednak Stekelenburg.

15 min. - Robben postanawia pokonać Danię w pojedynkę. Drybluje, drybluje, drybluje - i strzela z ok. 20 metrów. Andersen nie ma jednak problemów ze złapaniem tej piłki.

13 min. - Van Bommel uderza z dystansu. Piłka przelatuje jakieś 10 metrów nad bramką.

11 min. - Rzut wolny dla Holandii ok. 20 metrów od duńskiej bramki. Van Persie powtarza jednak "wyczyn" Eriksena sprzed kilku minut.

10 min. - Ależ okazja dla Holandii! Van Persie długim podaniem znajduje w polu karnym Wesley'a Sneijdera, ale podanie jest ciut za mocne i Sneijder nie jest w stanie uderzyć groźnie głową.

9 min. - Affelay po efektownym dryblingu celuje w okienko - ale piłka szybuje nad poprzeczką.

7 min. - Duńczycy wykonują rzut wolny z odległości ok. 25 metrów od bramki strzeżonej przez Stekelenburg. Eriksen uderza jednak prosto w mur.

6 min. - Mogło być 1:0! Robben zagrywa płasko z lewej strony w pole karne, piłka odbija się od nóg duńskiego obrońcy i przypadkowo trafia pod nogi van Persiego. Ten natychmiast uderza z ok. 10 metrów. Niecelnie.

4 min. - Robben dośrodkowuje z lewego skrzydła, piłkę przed wyjściem za linię końcową ratuje van Persie a Affelay uderza - tyleż ekwilibrystycznie, co niecelnie.

3 min. - Jetro Willems chciał zostać najmłodszym strzelcem bramki w historii Euro - z ok. 30 metrów strzela jednak nad bramką.

2 min. - Pierwszy strzał na bramkę oddają Duńczycy - uderzenie głową bez problemów broni jednak bramkarz Holandii.

1 min. - Jetro Willems przechodzi do historii Euro - jest najmłodszym piłkarzem, który kiedykolwiek wystąpił w Mistrzostwach Europy. Holenderski obrońca ma 18 lat i 71 dni.

0 min. - Gramy! Zaczynają Holendrzy

0 min. - Obie drużyny są już na boisku

Przed meczem:

W 29 dotychczasowych pojedynkach Holandii i Danii "pomarańczowi" triumfowali 12 razy, a dziesięciokrotnie padł wynik remisowy. Od 1988 roku Holendrzy zakwalifikowali się do wszystkich mistrzostw Europy i świata, z wyjątkiem mundialu w Korei i Japonii 2002. Za każdym razem udawało im się również wywalczyć awans do  ćwierćfinałów. Dlatego występują w roli faworytów grupy B, uznanej za  "grupę śmierci" (rywalizują w niej także Portugalczycy i Niemcy).

Zdaniem wielu, aktualni wicemistrzowie świata znajdują się w gronie głównych kandydatów do wygrania całego turnieju. Kwalifikacje nie sprawiły im  żadnego problemu - wygrali dziewięć z dziesięciu meczów, a jedyną porażkę (2:3 ze Szwecją) ponieśli mając już zapewniony udział w finałach Mistrzostw Europy. Z kolei Duńczycy w ostatnich pięciu meczach strzelili Holendrom zaledwie dwie bramki i od 1967 roku wygrali z nimi tylko raz, po rzutach karnych na  Euro 1992.

Oba zespoły mają w swoim dorobku tytuł mistrza Europy. Holendrzy zdobyli go w 1988 roku, natomiast Duńczycy triumfowali cztery lata później. Do Euro 1992 nie udało im się awansować, ale wówczas UEFA zdyskwalifikowała tuż przed turniejem jednego z uczestników - Jugosławię (ze względu na wojnę domową toczącą się w tym kraju) - i przyszli mistrzowie kontynentu kuchennymi drzwiami zakwalifikowali się do rozgrywek.

W tygodniach bezpośrednio poprzedzających Euro 2012 obie ekipy doznały osłabień związanych z kontuzjami najważniejszych piłkarzy. Pod koniec maja z kadry Danii wypadł pierwszy bramkarz Thomas Soerensen, którego z turnieju wyeliminowała kontuzja pleców. W jego miejsce powołano Kaspera Schmeichela, syna wybitnego zawodnika m.in. Manchesteru United, Petera. Z kolei jeden z podstawowych środkowych obrońców reprezentacji Holandii Joris Mathijsen może nie wystąpić w spotkaniu z Danią, także z  powodu kontuzji. - Na 80 procent nie będzie go w składzie na nasz pierwszy mecz - przyznał trener Bert van Marwijk. Niewykluczone nawet, że 32-letni zawodnik hiszpańskiej Malagi nie zagra w całym turnieju.

Kibice holenderscy nie mogą się na pewno doczekać na występ króla strzelców minionego sezonu ligi angielskiej Robina van Persie'ego. Dużo oczekuje się też od pomocnika Interu Mediolan Wesleya Sneijdera, a także ofensywnego gracza Bayernu Monachium Arjena Robbena. To oni będą decydować o ofensywnej sile zespołu. Z kolei oczy duńskich fanów zwrócone będą na doświadczonego 33-letniego Dennisa Rommedahla, który w reprezentacji ma już ponad sto występów. W ataku spodziewać się też należy młodszego o prawie dziesięć lat Nicklasa Bendtnera, piłkarza Arsenalu Londyn (obecnie wypożyczonego do Sunderlandu).