Trzy mecze, trzy zwycięstwa. Niemcy w ćwierćfinale!

Trzy mecze, trzy zwycięstwa. Niemcy w ćwierćfinale!

Niemcy kontra Dania - rewanż za finał Euro'92 (fot. EPA/GEORGI LICOVSKI/PAP)
Niemcy dzięki zwycięstwu 2:1 nad Danią z kompletem punktów awansowali do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie. O półfinał zagrają 22 czerwca w Gdańsku z Grekami, z którymi jeszcze nigdy nie przegrali.

Niemcom do awansu do ćwierćfinału wystarczył w niedzielę remis. Trener Joachim Loew zapowiedział jednak, że interesuje go tylko zwycięstwo. I tak też się stało. Brązowi medaliści mistrzostw świata od początku zagrali pewnie i zdecydowanie przeważali. Pierwszą okazję na strzelenie bramki mieli już w drugiej minucie - Thomas Mueller odebrał dośrodkowanie Samiego Khediry z drugiej strony pola karnego, ale uderzył ponad poprzeczką. Cztery minuty później zawodnik Bayernu Monachium miał znowu okazję. Tym razem dostał podanie od Lukasa Podolskiego, ale jego uderzenie z pięciu metrów obronił Stephan Andersen.

Atak na duńską bramkę trwał. Swojej szansy próbował duet z Realu Madryt Mesut Oezil i Khedira, ale jedno z podań przeciął Daniel Agger. Chwilę później miał okazję Mario Gomez, ale był niecelny. To, co nie udało się kolegom, udało się urodzonemu w Gliwicach Lukasowi Podolskiemu, który w 19. minucie w swoim setnym meczu w barwach Niemiec zdobył 44. bramkę dla reprezentacji. Podanie Muellera z bocznej strony pola karnego odbiło się od Thomasa Muellera i piłka znalazła się pod nogami napastnika Arsenalu Londyn, który mocnym strzałem pokonał Andersena.

Niemcy z prowadzenia cieszyli się pięć minut. Do wyrównania doprowadził Krohn-Dehli, który dostał podanie głową od Nicklasa Bendtnera, a ten - również głową - oszukał Manuela Neuera. W 36. minucie znów było groźnie pod duńską bramką - tuż przy linii pola karnego sfaulowany został Mueller, Podolski uderzył jednak nad poprzeczką. W 43. minucie bramkę mógł zdobyć jeszcze Gomez, ale był po raz kolejny nieskuteczny.

Po przerwie dominacja Niemców była jeszcze większa, ale nadal brakowało im "egzekutora" pod bramką rywali. I to nieoczekiwanie rywale mogli wyjść na prowadzenie - Jakob Poulsen płaskim strzałem trafił w słupek. W 62. minucie na listę zdobywców gola mógł wpisać się Khedira, który dostał podanie od Muellera - jego próba została jednak zatrzymana przez obronę. Dwie minuty później z murawy zszedł Podolski - zastąpił go Andre Schuerrle. I to właśnie on mógł zostać bohaterem spotkania, ale świetną interwencją popisał się Andersen. Bramkarz Danii był jednak bezradny przy strzale Larsa Bendera, który wystąpił w pierwszym składzie ponieważ za kartki pauzował Jerome Boateng. Bender nie miał żadnych problemów z wykorzystaniem prostopadłego podania Oezila - i ustalił wynik spotkania na 2:1.

Dania - Niemcy 1:2 (1:1).

Bramki: 0:1 Lukas Podolski (19), 1:1 Michael Krohn-Dehli (24-głową), 1:2 Lars Bender (80).

Sędzia: Carlos Velasco Carballo (Hiszpania). Widzów 32 990.

Dania: Stephan Andersen - Lars Jacobsen, Simon Kjaer, Daniel Agger, Simon Poulsen - Christian Eriksen, Jakob Poulsen (82. Tobias Mikkelsen), William Kvist, Niki Zimling (79. Christian Poulsen), Michael Krohn-Dehli - Nicklas Bendtner.

Niemcy: Manuel Neuer - Lars Bender, Holger Badstuber, Mats Hummels, Philipp Lahm - Bastian Schweinsteiger, Sami Khedira, Thomas Mueller (84. Toni Kroos), Mesut Oezil - Lukas Podolski (64. Andre Schuerrle), Mario Gomez (74. Miroslav Klose).

KONIEC! Niemcy w ćwierćfinale, Dania kończy przygodę z Euro!

92 min. - Agger sam na sam z Neuerem... Nic z tego nie będzie - sędzia odgwizduje spalonego.

90 min. - Szansa była, ale Schweinsteiger uderzył prosto w mur.

89 min. - Klose pada tuż przed polem karnym. Sędzia gwiżdże - będzie szansa dla Niemiec!

87 min. - Duńczycy grają tak, jakby już pogodzili się z porażką.

85 min. - Duńscy kibice zamilkli - Danię od pożegnania z Euro 2012 dzieli 5 minut.

84 min. - Toni Kroos zastępuje Thomasa Muellera.

83 min. - Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Agger głową uderza ponad bramką Neuera.

80 min. - Oezil dostaje piłkę na ok. 30 metrze, natychmiast odgrywa piłkę do Klose, ten nie opanowuje jednak piłki, która trafia do Bendera. A Bender zachowuje się jak rasowy napastnik - uderza w długi róg i jest 2:1!

77 min. - Zimling schodzi z boiska - w jego miejsce pojawia się Poulsen.

75 min. - Bendtner mógł strzelić gola "z niczego". Bendtner przejmuje piłkę po 40-metrowym podaniu i próbuje wrzucić piłkę "za kołnierz" Neuerowi. Niemiecki bramkarz się jednak nie myli. Bendtner był jednak przytrzymywany przez niemieckiego obrońcę - to powinien być rzut karny!

73 min. - Gomez w tym meczu bramki nie strzeli - zastępuje go MIroslav Klose.

70 min. - Zimling z 20 metrów uderza tak, że Neuer woli odbić piłkę na rzut rożny.

69 min. - Tempo gry nieco siadło. Duńczycy bardzo spokojnie konstruują atak pozycyjny.

66 min. - Khedira zagrywa prostopadle do Schuerrle - a rezerwowy, który wbiegł w pole karne z lewej strony uderza na bramkę - piłkę jednak odbija Andersen.

64 min. - Oezil do Gomeza, Gomez do Muellera, Mueller pada w polu karnym - sędzia tylko się uśmiecha.

63 min. - Lukas Podolski schodzi z boiska - zamiast niego na boisko wchodzi Andre Schuerrle.

61 min. - Niemcy ładnie konstruują akcję - ale akcjom brakuje wykończenia. Duńczycy na linii pola karnego zatrzymują w zasadzie każdy atak rywali.

58 min. - Kolejny atak Niemców kończy się tak: Podolski dogrywa do Muellera, Mueller się przewraca.

56 min. - Oezil zostawia piłkę Podolskiemu. Problem w tym, że Podolski na piłkę wcale nie czekał - tak kończy się kolejny atak Niemców.

55 min. - Jacobsen szuka w polu karnym Zimlinga - zamiast tego znajduje Neuera.

53 min. - Mueller odgrywa piłkę do Gomeza, Gomez podaje do Oezila, Oezil... potyka się na piłce.

50 min. - Fantastyczna akcja Duńczyków! Po szybkiej wymianie podań Bendtner odgrywa do stojącego ok. 10 metrów od bramki Poulsena, a ten uderza błyskawicznie na bramkę Neuera - gdyby strzelał kilka centymetrów bardziej w prawo byłoby 2:1 dla Danii!

49 min. - Gomez próbuje strzelać na bramkę z ponad 20 metrów. "Próbuje" to w tym wypadku bardzo dobre słowo na określenie tego, co zrobił Gomez.

48 min. - Lahm prostopadle w pole karne do Muellera. Szybszy od niemieckiego skrzydłowego jest jednak Andersen.

47 min. - Kjaera jest dzisiaj bardzo trudno przejść - przekonuje się o tym Podolski.

46 min. - Gramy!

45 min. - Bendtner w polu karnym Niemiec zgrywa piłkę głową do Simona Kjaera - ten uderza jednak w nogi niemieckich obrońców.

44 min. - Szarżuje Poulsen - duński zawodnik dociera do linii końcowej - ale jego rajd kończy się rzutem rożnym dla Danii.

43 min. - Po podaniu Oezila bliski zdobycia bramki jest Gomez, ale napastnik Bayernu przegrywa pojedynek z Andersenem.

42 min. - Koronkowa akcja Oezil-Mueller - obaj zawodnicy wymieniają między sobą kilka podań, ale w decydującym momencie podanie Oezila nie dochodzi do Muellera.

41 min. - Khedira dostaje nieco przypadkową piłkę na ósmym metrze, który natychmiast uderza na bramkę Andersena - myli się o centymetry!

40 min. - Niemcy w ataku, ale Gomez wypchnięty z pola karnego przez duńskich obrońców.

36 min. - Podolski potężnie uderza na bramkę z rzutu wolnego - piłka przechodzi jednak wysoko nad poprzeczką.

35 min. - Mueller pada na linii pola karnego Duńczyków po starciu z Kjaerem - sędzia odgwizduje rzut wolny. Będzie groźnie!

33 min. - Mueller szuka gola - po szybkiej wymianie piłki z Gomezem pomocnik Bayernu wpada w pole karne - ale kończy się na rzucie rożnym dla Niemców.

31 min. - Hummels nie sięga piłki dośrodkowanej przez Oezila. Kończy się na strachu dla Duńczyków. Chwilę później jest podobnie - Gomez stojący na siódmym metrze próbuje strzału z pierwszej piłki, ale uderza nieczysto i Andersen może odetchnąć z ulgą.

30 min. - Prawym skrzydłem atakuje Mueller - akcję faulem przerywa jednak Agger.

28 min. - Nietypowa sytuacja - Neuer odbiera piłkę duńskiemu zawodnikowi na... 35 metrze. Odważne i ryzykowne zarazem wyjście niemieckiego bramkarza.

27 min. - W rewanżu Krohn-Dehli uderza z 25 metrów - obok bramki.

26 min. - Bender atakuje prawym skrzydłem, dośrodkowaniem szuka w polu karnym Gomeza ale znajduje tylko duńskich obrońców.

23 min. - Duńczycy przedarli się w okolice pola karnego Niemiec i zdołali wywalczyć rzut rożny. Chwilę później jest już 1:1! Po dośrodkowaniu piłki z rzutu rożnego piłka trafia na głowę Bendtnera, który zagrywa w kierunku bramki, a tam jest już Krohn-Dehli który mocnym uderzeniem głową pokonuje Neuera!

21 min. - Dania pewnie chętnie by zaatakowała - ale jak zaatakować skoro ma się w składzie siedmiu defensywnych zawodników?

19 min. - 1:0! Podolski! Napastnik reprezentacji Niemiec jest świetnie ustawiony w polu karnym, dzięki czemu przejmuje piłkę przepuszczoną przez Gomeza i z kilku metrów strzela tak mocno, że Andersen może tylko wyjąć piłkę z siatki.

15 min. - Gomez próbuje w pojedynkę ograć całą duńską obronę. I odkrywa, że jest to dość trudne.

13 min. - W rewanżu Bendtner uderza z ok. 20 metrów - równie niecelnie.

12 min. - Gomez uderza z 16 metrów. Niecelnie.

11 min. - Oezil zagrywa do Khediry - znów jednak szyki Niemcom pokrzyżował Agger. Gdyby tego nie zrobił - Khedira znalazłby się na 9 metrze sam na sam z Andersenem.

10 min. - Lahm miałby szansę na bramkę, gdyby na drodze między Podolskim a nim nie stanął Agger.

8 min. - Atak Duńczyków, piłka wędruje między skandynawskimi piłkarzami aż do pola karnego, gdzie Bendtner myślał o jednym, a Eriksen o drugim - w efekcie Duńczycy tracą piłkę.

5 min. - Niemcy powinni prowadzić 1:0! Król strzelców mistrzostw świata w 2010 roku Thomas Mueller otrzymał dobre podanie od Lukasa Podolskiego, ale stojąc 6 metrów od bramki strzelił wprost w Andersena.

4 min. - Poulsen atakuje skrzydłem - próbuje dośrodkowywać, ale kończy się na rzucie rożnym dla Danii.

3 min. - Oezil zagrywa do Khediry - ten jednak, naciskany przez obrońców, nie jest w stanie oddać strzału na bramkę Andersena.

2 min. - Niemcy w natarciu - Mueller dostaje piłkę na 11 metrze i uderza natychmiast na bramkę Duńczyków. Niecelnie.

0 min. - Gramy!

0 min. - Obie drużyny są już na boisku. W pierwszej jedenastce Niemiec Lukas Podolski, dla którego mecz z Danią będzie setnym meczem w barwach reprezentacji.

Składy:

Dania: Stephan Andersen - Lars Jacobsen, Simon Kjaer, Daniel Agger, Simon Poulsen - Jakob Poulsen, William Kvist, Niki Zimling , Christian Eriksen - Nicklas Bendtner, Michael Krohn-Dehli.

Niemcy: Manuel Neuer - Lars Bender, Holger Badstuber, Mats Hummels, Philipp Lahm - Bastian Schweinsteiger, Sami Khedira - Thomas Mueller, Mesut Oezil, Lukas Podolski - Mario Gomez.

Przed meczem:

Niemcy są jednym zespołem, który w dwóch kolejkach Euro zgromadził komplet punktów - podopieczni trenera Joachima Loewa pokonali Portugalię 1:0 i Holandię 2:1, a wszystkie bramki dla niemieckiej drużyny strzelił Mario Gomez. Skandynawowie też wygrali z "Pomarańczowymi" (1:0), ale ulegli Portugalczykom 2:3.

Ostatni mecz obu drużyn w grupie B może być szczególne dla Podolskiego - 27-latek urodzony w Gliwicach w niemieckiej kadrze wystąpił już 99 razy (debiutował w 2004 roku). Podolski wielkimi krokami zbliża się do osiągnięcia legendarnego Franza Beckenbauera, który 103-krotnie założył reprezentacyjną koszulkę.

Konfrontacja z groźnymi i nieobliczalnymi Duńczykami to dla Niemców rewanż za przegrany finał Euro'92 w Goeteborgu. Ostatni wielki sukces niemiecki zespół odniósł przed 16 laty, triumfując w mistrzostwach kontynentu. W 2008 roku uległ w potyczce o tytuł mistrzów Europy, z kolei  mistrzostwa świata w 2006 i 2010 roku kończyli na trzeciej pozycji.

Ekipa trenera Joachima Loewa potrzebuje tylko punktu, by wygrać rywalizację w grupie B. W ćwierćfinale zagrałaby wówczas 22 czerwca w Gdańsku (tam jest jej baza pobytowa - hotel Dwór Oliwski) z Grecją.