Włosi jednak w ćwierćfinałach! Irlandia poza turniejem

Włosi jednak w ćwierćfinałach! Irlandia poza turniejem

Antonio Cassano świętuje swojego gola (fot. PAP/EPA/GERRY PENNY)
Reprezentacja Włoch pokonała Irlandię 2:0 w swoim ostatnim grupowym spotkaniu. Bramki dla Italii zdobyli Antonio Cassano oraz Mario Balotelli. Dzięki wygranej włoska drużyna z dorobkiem pięciu punktów awansowała z drugiego miejsca w grupie C do ćwierćfinałów.
W pierwszych minutach meczu to Irlandia wyglądała jak drużyna, która potrzebowała zwycięstwa do awansu do fazy pucharowej. Podopieczni Trapattoniego zdecydowanie przeważali na boisku, choć z powodu braków technicznych najczęściej po prostu gubili się pod bramką Buffona. Zawodnicy z Italii zachowali się za to jak wytrawni bokserzy: najpierw dali się wyszumieć swoim przeciwnikom, a później wyprowadzili skuteczny cios. W 34. minucie Włosi powinni objąć prowadzenie po akcji Di Natale. Napastnik minął Givena i niemal z zerowego kąta celnie uderzył do bramki. Między słupki zdążył jednak dobiec jeden z obrońców i wybił piłkę. Minutę później Irlandczycy już sobie nie poradzili: Cassano wykorzystał ostrą wrzutkę z rzutu rożnego na krótszy słupek i strącił piłki do bramki. Given jeszcze dotknął piłki, ale ta po jego interwencji odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki tuż za linią bramkową. Duff co prawda szybko ją wykopał, ale sędzia liniowy nie dał się na to nabrać. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie.

Irlandczycy drugiej połowy nie rozpoczęli już tak zdecydowanie jak pierwszej - stracili pomysł na grę z Włochami. O ile w pierwszej odsłonie spotkania często próbowali - w miarę własnych możliwości - kombinacyjnej gry, o tyle po przerwie zawodnicy Trapattoniego wrócili do swojej ulubionej taktyki: długich podań do Keane'a i Doyle'a. Włosi napierali za to dalej. W 49. minucie meczu Cassano był blisko zdobycia drugiego gola. Napastnik dostał podanie na jedenasty metr i z pierwszej piłki uderzył na bramkę Givena. Gdyby strzelił w powietrzu być może byłoby 2:0. Ponieważ jednak uderzył po ziemi, jego strzał został zablokowany. Od około 60. minuty meczu tempo spotkania bardzo opadło. Najlepszą okazję w meczu Irlandia miała w 79. minucie - kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Andrews. Gdyby nie umiejętności Buffona - było 1:1. Bramkarz Włochów odbił przed siebie piłkę po atomowym strzale Irlandczyka. Na szczęście dla siebie - odbił ją w swoją lewą stronę, do Barzagliego. Po jego prawej bowiem nabiegało już dwóch Irlandczyków.

Piłkarze z zielonej wyspy długo szukali gola, który pozwoliłby im zdobyć podczas Euro 2012 choć jeden punkt. Drogę do bramki znalazł jednak Mario Balotelli - napastnik, który wszedł na boisko w drugiej połowie, był niemal niewidoczny, ale w końcu pokazał, na co go stać. Popularny SuperMario wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i trochę przewrotką, a trochę wolejem umieścił piłkę w siatce. Była to 90. minuta spotkania. Dzięki wygranej Włosi awansowali do ćwierćfinałów z drugiego miejsca w grupie. Irlandczycy mogą się już pakować do domów. Szkoda, że ich kibice też będą musieli w końcu wyjechać.

Zapis naszej relacji:

93 min. Przez ostatnie 3 minuty strzał Balotelliego obok bramki i dwa rzuty rożne dla Italii. Włosi awansują do ćwierćfinałów! A kibice z Irlandii śpiewają swoją pieśń.

90 min. Trzy minuty doliczone przez arbitra.

90 min. GOOOL! BALOTELLI! Trochę od niechcenia, ale jednak było to wspaniałe uderzenie. Napastnik wykorzystał dośrodkowanie  z rzutu rożnego i trochę przewrotką (bo tyłem do bramki), a trochę wolejem umieścił piłkę w siatce.

89 min. Druga żółta kartka dla Andrewsa. Piłkarz opuszcza boisko.

88 min. Balotelli wpada w pole karne. Przekłada piłkę na prawą nogę, po czym dalej odbija w prawo. W końcu - już niemal tyłem do bramki - strzela. Uderzenie słabe, które Given bez problemu broni.

86 min. Simon Cox zmienia Robbiego Keane'a.

84 min. St Ledger otrzymuje drugą żółtą kartkę w tym turnieju.

83 min. Włosi jak gdyby lekceważyli Irlandczyków. Balotelliemu w ogóle nie chce się grać. To się może na nich zemścić, bo Irlandczycy mają niespożyte siły.

79 min. Ale bomba Andrewsa! Gdyby nie umiejętności Buffona - było 1:1! Bramkarz Włochów odbił przed siebie piłkę po atomowym strzale Irlandczyka. Na jego szczęście - odbił ją w swoją lewą stronę, do Barzagliego. Po jego prawej nabiegało już dwóch Irlandczyków.

78 min. Bezmyślny faul Diamantiego na Waltersie. Około 20 metrów od bramki Buffona!

76. Jon Walters zmienia Doyle'a.

75 min. Irlandczycy blisko bramki - piłka po uderzeniu głową wylądowała na siatce. Gola mimo wszystko i tak by nie było - Dunne faulował Buffona.

75 min. Balotelli pojawia się na boisku. Zmienia Di Natale.

73 min. Buffon otrzymuje żółtą kartkę za dyskusją z sędzią. Kapitan reprezentacji Włoch domagał się żółtego kartonika dla jednego z Irlandczyków.

71 min. Kartka dla De Rossiego za faul na Doyle'u. Włoch przerwał dobrze zapowiadającą się kontrę.

69 min. Pirlo uderza z rzutu wolnego z osiemnastu metrów. Drugiej bramki w turnieju nie udaje mu się jednak zdobyć - piłka przelatuje nad poprzeczką.

67 min. Rzut rożny dla The Boys in Green. Włosi bez problemu wybijają piłkę.

66 min. Diamanti strzela dystansu - prosto w ręce Givena. Za linią autu rozgrzewa się Balotelli.

65 min. Zmiana - Shane Long zagra zamiast McGeady'ego.

64 min. Rzut rożny dla Irlandczyków. Do piłki szybował Ward, ale nie sięgnął jej.

62 min. Druga zmiana w drużynie Prandelliego: schodzi zdobywca gola Cassano, a zmienia go Alessandro Diamanti.

60 min. Zaskakujący strzał Andrewsa z ponad 30 metrów - prosto w Buffona. To pierwsze celne uderzenie Irlandczyków.

58 min. Strzał z dystansu i woleja Marchisio - było to jednak jedno z bardziej niecelnych uderzeń tego wieczoru.

57 min. Zastępuje go Leonardo Bonucci.

56 min. Uraz Chielliniego - stoper prosi o zmianę.

55 min. Strzał Di Natale w krótki róg - Given odbija piłkę przed siebie. To już piętnaste uderzenie Włochów i jedenaste celne.

53 min. Szczęście po stronie Włochów - sędzia przyznał rzut rożny dla Irlandczyków, ale równie dobrze mógł podyktować dla nich rzut karny po odbiciu piłki ręką. Arbiter uznał je za przypadkowe.

51 min. Irlandczycy nie mają już pomysłu na Włochów - zaczęło się granie długich piłek górą do Doyle'a i Keane'a.

49 min. Cassano blisko drugiego gola! Napastnik dostał podanie na jedenasty metr i z pierwszej piłki uderzył na bramkę Givena. Gdyby strzelił w powietrzu być może byłoby 2:0. Ponieważ jednak uderzył po ziemi, jego strzał został zablokowany.

48 min. Włosi od początku drugiej połowy w natarciu. Irlandczycy na razie w głębokiej defensywie.

46 min. Gramy.

II połowa:

45 min. Sędzia nie dolicza nawet minuty. Koniec pierwszej połowy. Irlandczycy walczą, ale w sumie prowadzenie Włochów zasłużone.

42 min. Irlandczycy trochę oszołomieni utratą gola. Posiadanie piłki: 64% na korzyść drużyny prowadzącej.

37 min. Żółta kartka dla Andrewsa.

35 min. GOL! CASSANO! Ostra wrzutka na krótszy słupek i strącenie piłki do bramki. Given jeszcze dotknął piłki, a ta po jego interwencji odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki tuż za linią bramkową. Jeden z Irlandczyków szybko ją wykopał, ale sędzia liniowy nie dał się na to nabrać.

34 min. Di Natale! Ależ pech napastnika. Włoch minął Givena i z niemal zerowego kąta celnie uderzył do bramki - tam już czekał stoper, który ją wybił zanim wpadła do siatki.

33 min. Akcja Di Natale: napastnik wdał się w drybling w polu karnym, ale St Ledger odebrał mu piłkę. Obrońca zaczął jednak... biec z nią do własnej bramki. Osiem metrów przed linią bramkową zreflektował się i wykopał futbolówkę na aut.

28 min. Balzaretti przegrał walkę o piłkę z McGeadym, ponieważ się pośligznął. Mimo wszystko, Irlandczyka zatrzymał - złapał go... rękoma za nogi. Żółta kartka.

28. Wreszcie bardziej składna akcja Włochów: Cassano zagrał do Di Natale, ale jego strzał z 12 metrów został zablokowany.

27 min. Dośrodkowanie niezłe, ale Irlandczycy faulowali w polu karnym.

26 min. Efektowna akcja Duffa - Włosi zatrzymali go, ale nieprzepisowo. Rzut wolny.

24 min. Kolejna kontra Irlandczyków. Tym razem jednak piłkarze z zielonej wyspy totalnie się pogubili. Na ich szczęście wywalczyli rzut rożny, który też zmarnowali.

20 min. Pierwsze dwadzieścia minut meczu zdecydowanie lepsze w wykonaniu Irlandczyków. Naprawdę. Choć statystyki przemawiają za Włochami, piłkarze Trapattoniego tworzą ciekawsze akcje.

18 min. Krótkie rozegranie Pirlo z Cassano. Rozegranie przed polem karnym i strzał z 30 metrów Balzaretti - bardzo niecelny.

17 min. Rzut rożny dla Włochów.

15 min. Doskonałe - choć trochę przypadkowe - podanie do Keana na wolne pole. Napastnik mógł mieć szansę na bramkę, ale źle przyjął piłkę i ją zgubił.

12 min. Irlandczycy grają zupełnie inaczej niż w pierwszym spotkaniu - wymieniają dużo piłek, unikają długich podań. Czy wystarczy im sił do dziewięćdziesiątej minuty?

8 min. Gorąco pod bramką Givena! Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego w idealnej sytuacji znalazł się Motta, ale... poślizgnął się. Irlandczycy wykopali piłkę.

6 min. Ależ kontra Doyle'a - napastnik przebiegł z piłką całe boisko niczym Ronaldo. W szesnastce zabrakło już jednak umiejętności i piłka została wybita poza linię końcową - na dodatek po jego nogach.

5 min. Jak na razie mecz wygląda tak, jakby to piłkarze z zielonej wyspy walczyli o awans.

4 min. Rzut wolny dla Irlandii - dośrodkowywał Duff, a z futbolówką minimalnie minął się Keane! Buffon mógł być w opałach.

1 min. Błąd Pirlo - i z atakiem rusza Robbie Keane! Piłkę w ostatniej chwili przejął Buffon. Mocny początek Irlandczyków.

1 min. Zaczynamy.

Składy:

Włochy:
Gianluigi Buffon - Ignazio Abate, Andrea Barzagli, Giorgio Chiellini, Federico Balzaretti - Daniele De Rossi, Andrea Pirlo, Thiago Motta, Claudio Marchisio - Antonio Cassano, Antonio Di Natale

Irlandia:
Shay Given - John O’Shea, Sean St Ledger, Richard Dunne, Stephen Ward - Aiden McGeady, Glenn Whelan, Keith Andrews, Damien Duff - Kevin Doyle, Robbie Keane

Przed meczem:

Włosi przed swoim ostatnim grupowym meczem żyją spotkaniem... Hiszpania - Chorwacja. Jeżeli spotkanie mistrzów Europy zakończy się remisem 2:2 lub wyższym, do ćwierćfinałów awansują właśnie oni i Chorwaci. Włochom przy takim wyniku awansu nie da nawet najwyższe zwycięstwo. Squadra Azzurra są jednak sami sobie winni - w pierwszych dwóch spotkaniach wywalczyli tylko dwa punkty. Zarówno Hiszpanie, jak i Chorwaci twierdzą, że nie ma mowy o ustawieniu wyniku meczu i zagrają uczciwie. Wielu Włochów nie wierzy jednak w te zapewnienia: włoskie media przywołują przypadek z mistrzostw Europy w Portugalii. Wtedy historia była identyczna - wynik 2:2 w spotkaniu pomiędzy Danią i Szwecją dawał awans tym drużynom. I Szwedzi, i Duńczycy twierdzili, że mecz nie jest ustawiony, ale bukmacherzy i tak wycofali zakłady na to spotkanie. Mieli rację - spotkanie zakończyło się remisem 2:2, a Włosi wrócili do domów.

Irlandczycy jak na razie wygrywają na Euro 2012... poza boiskiem. Ich kibice zyskali miano najlepiej bawiących się podczas mistrzostw. Na murawie jest jednak już gorzej - piłkarze z zielonej wyspy przegrali dwa mecze, a w dzisiejszym spotkaniu również nie będą faworytami. Nie oznacza to jednak, że Irlandczycy oddadzą pole Włochom - podopieczni Giovanniego Trapattoniego chcą zostawić po sobie dobre wrażenie. Na razie podczas turnieju stracili aż siedem bramek. Gwiazdor irlandzkiej reprezentacji - Robbie Keane - przyznał jednak, że nie chce wracać do kraju nawet bez jednego punktu.