Mamy to, sen o Euro 2016 trwa!! Piękny, ale trudny mecz. Polacy zachowali zimną krew i grają dalej

Mamy to, sen o Euro 2016 trwa!! Piękny, ale trudny mecz. Polacy zachowali zimną krew i grają dalej

Szwajcaria  -  Polska
Szwajcaria   Polska
1(4) 1(5)
Polska - Szwajcaria
Polska - Szwajcaria Źródło:UEFA.com
Tak, tak i jeszcze raz tak. Polacy zachowali zimną krew i mimo konieczności rozstrzygnięcia meczu w rzutach karnych, to oni awansowali do ćwierćfinału Mistrzostw Europy.

4:5
Krychowiak. Trafił. Tak!Tak!!!!! Jesteśmy w  ćwierćfinale!!!

Rodriguez. Trafił 4:4. Wszystko w rękach, a raczej nodze Krychowiaka.

Do piłki podszedł bohater Polaków. Kuba Błaszczykowski. Jest. 3:4!!

U Szwajcarów Schaer. Trafił 3:3

Trzeci dla Polaków - Kamil Glik. Trafił 2:3!!!

Shaqiri dla Szwajcarów. Trafił - 2:2

Milik jako drugi w polskiej ekipie. Trafił, po rękach bramkarza, ale trafił! 2:1

Xhaka przestrzelił!!! Tak! Tak!! Nadal 1:1

Do piłki podchodzi Lewandowski. 1:1.Trafił!

Pierwszy strzela Lichtsteiner. Trafł 1:0

Koniec regulaminowego czasu gry. Czas na konkurs rzutów karnych.
 120 min.
Koniec
 119 min.
Ale niewiele brakowało. Sommer się pomylił. Piłka zniknęła w chaosie polu karnego, dzięki pressingowi Piszczka. Niestety Lewandowski nie doszedł do odbitej futbolówki.
 118 min.
Mogliśmy przegrać ten mecz, ale Derdiyuk minął się z piłką. Do tego przeszkadzał mu Pazdan, a na koniec Fabiański pewnie chwycił futbolówkę.
 118 min.
Rzut rożny bez historii, wychodziliśmy z akcją, ale Djourou faulował Peszkę i obejrzał żółtą kartkę.
 116 min.
Peszko nie pozwolił Lichtsteinerowi na dośrodkowanie, ale będzie rożny.
 115 min.
Jędrzejczyk po raz kolejny zatrzymał Embolo, który chciał wedrzeć się w pole karne.
 114 min.
Derdiyuk strzelał z rzutu wolnego, ale chyba chciał ustrzelić jakiegoś kibica...
 114 min.
I znów Fabiański. Wybił piłkę z rzutu rożnego, walka o spadająca piłkę przed naszym polem karnym zakończona faulem Peszki.
 113 min.
Genialny Fabiański!! Derdiyuk był sam na sam, ale nasz bramkarz pokazał światową klasę!!!!
 112 min.
Lewandowski przynajmniej dwukrotnie faulowany, a sędzia nic. Gdy jednak tylko Pazdan przewrócił Szwajcara. obejrzał żółtą kartkę.
 110 min.
Szwajcarzy ciągle przy naszym polu karnym.
 109 min.
Dwa rzuty rożne dla Szwajcarów z rzędu. Najpierw Rodriguez, później Shaquiri, kilkadziesiąt sekund walki i kolejny rożny.
 108 min.
Kamil Glik wybił dośrodkowanie Seferovića na rzut rożny/
 107 min.
Jędrzejczyk doskonale wygarnął przed polem karnym piłkę spod nóg Embolo
 107 min.
Zapasy przy linii bocznej. Peszko i Lewandowski walczyli ze Szwajcarami.
 106 min.1:1
Groźnie Seferović, ale Pazdan po profesorsku wyczyścił sytuację w polu karny,
 106 min.
Rozpoczęło się ostatnie 15 minut spotkania.
 105 min.
Sędzia doliczył minutę do pierwszej części dogrywki, a rzut wolny Shaquiriego za mocny. Piłka za bramką.
 105 min.
Peszko faulował przypadkiem Lichtsteinera. Sędzia ostrzegł Polaka.
 104 min.
Druga zmiana Adama Nawałki. Schodzi Grosicki, wchodzi Peszko.
 103 min.
Polacy mądrze. Utrzymują się przy piłce i próbują powoli przesuwać się w kierunku bramki Sommera.
 100 min.
Pierwsza zmiana w polskiej ekipie. Schodzi Mączyński, wchodzi Jodłowiec.
 100 min.
Próbowali Szwajcarzy. Zagrywał Shaquiri, ale Derdiyuk nie doszedł do piłki. VBąd Szwajcara, dobre zagrania Piszczka
 99 min.
Zaczęły się pierwsze skurcze. Leży Mączyński, ale polscy kibice wciąż wierzą. Na trybunach gromkie: "Marsz, marsz Dąbrowski".
 99 min.
Dobry pomysł na akcję, ale Piszczek nie dał rady jej wykończyć i Sommer dalekim wykopem wznawia grę.
 98 min.
Wciąż Polacy przy piłce.
 98 min.
Polacy konstruują atak pozycyjny.
 97 min.
Strzał Grosickiego zablokowany przez obrońcę.
 96 min.
Szwajcarzy w ataku. Na szczęście Shaquiri się pomylił i Fabiański od bramki
 94 min.
Polacy rozgrywają piłkę między sobą na własnej połowie, a kibice śpiewają, że podopieczni Adama Nawałki grają u siebie.
 93 min.
Było groźnie, ale Derdiyuk trafił w boczną siatkę, podczas gdy Sahquiri wcześniej zagrał piłkę zza linii końcowej.
 92 min.
Faul na Shaquirim na połowie Polaków, ale rzut wolny nie zagroził naszej bramce.
 91 min.

90 + 3 min.
Adam Nawałka ma jeszcze trzy zmiany, trener Szwajcarów żadnej.
 90 + 2 min.
Czeka nas chyba dogrywka.
 90 + 2 min.
Milik. po faulu na Lewandowskim. strzela z rzutu wolnego, ale niestety niecelnie.
 90 + 1 min.
Okres rozgrywania piłki przez Polaków. Podopieczni Adama Nawałki naciskają, a kibice zdzierają gardła krzycząc "Polska gola!" i "jeszcze jeden"/
 90 min.
Sędzia doliczył 4 minuty do regulaminowego czasu spotkania.
 90 min.
Embolo źle trafia po dośrodkowaniu Derdiyuka, Błaszczykowski rozpoczął kontrę, ale zabrakło dokładności.
 89 min.
Kolejny spalony. Tym razem Grosicki wychodził na doskonałą pozycję.
 88 min.
Trzy próby strzałów, ale i spalony. Walczymy dalej!
 88 min.
Rzut rożny dla Polaków
 88 min.
Chwila, gdy Polacy utrzymują dłużej się przy piłce.
 86 min.
Fabiański pewnie złapał piłkę wrzucaną w pole karne przez Shaquiriego.
 85 min.
W poczynania polskich zawodników wkradła się nerwowość. Czy damy radę odgryźć się Helwetom?
 83 min.
Mecz zaczyna się na nowo.
 83 min.1:1
I niestety. Shaquiri trafia do polskiej bramki piękną przewrotką.
 82 min.
Helweci naciskają, nie mamy pomysłu, jak wyjść sprzed pola karnego.
 81 min.
Drugi rzut rożny dla Szwajcarów (zagrany dwa razy po interwencji arbitra), ale dwukrotnie świetnie Fabiański.
 80 min.
Szwajcarzy rozgrywają na naszej połowie. Gra po interwencji Błaszczykowskiego zakończona rzutem rożnym dla Helwetów.
 79 min.
Rzut wolny dla Szwajcarów. Wrzucał Shaquiri. Dwa strzały - jeden wybroniony, drugi (Seferovića) trafił w poprzeczkę. Sędzia nie zauważył jednak zagrania ręka w polskim polu karnym jednego z Helwetów.
 78 min.
Faul na Embolo.
 77 min.
Ostatnia zmiana w składzie Szwajcarów. Schodzi Behrami, wchodzi Fernandes.
 76 min.
Xhaka faulował Mączyńskiego, ale rzut wolny bez historii.
 75 min.0:1
15 minut nadziei dla Szwajcarów i 15 minut, które dzielą Polaków od ćwierćfinału.
 74 min.
Rzut wolny dla Szwajcarów, o którym nie można napisać nic, poza tym, że był.
 73 min.
Strzelał Rodriguez, ale Fabiański wyciągnął się jak struna i wybronił piłkę lecącą wprost w "okienko".
 73 min.
Lichsteiner oszukał sędziego, który podyktował rzut wolny 25 metrów od naszej bramki. Powtórka pokazała, że nic nie było.
 71 min.
Polacy wychodzą z kontrą, która zamienia się w atak pozycyjny. Akcja zakończona strzałem Piszczka z 25. metrów przed bramką, ale nad poprzeczką.
 70 min.
Kolejna zmiana u Szwajcarów. z boiska schodzi Mehmedi, wchodzi Derdiyok. Helweci stawiają na ofensywę. Cóż innego im zostało? Jeśli przegrają, odpadną.
 69 min.
Możemy odetchnąć z ulgą, Milik wraca na boisko.
 68 min.
Polacy w dziesiątkę bronią się przed atakami Szwajcarów, którzy rozpoczęli je od rzutu rożnego.
 67 min.
Mocno wykręcona noga Milika, Polak schodzi poza linie boczną. Byle nie złapał kontuzji...
 67 min.
Coś złego dzieje się ze stopą Arkadiusz Milika. Polak leży na murawie, a sędzie nie przerywa meczu.
 66 min.
Fabiański wyszedł do wrzucanej w pole karne piłki, ale został sfaulowany przez wchodzącego Embolo. Bezsensowne zachowanie 19-letniego reprezentanta Szwajcarii.
 64 min.
Okres chaotycznej gry głównie w środku boiska.
 62 min.
Grosicki dobrze wbiegał z piłką, ale dośrodkowanie było złe i futbolówka opuściła murawę.
 62 min.
Dwa rzuty wolne z rzędu na polskich zawodnikach w okolicy linii środkowej boiska.
 60 min.
Polscy kibice śpiewają hymn. Niech poniesie naszych piłkarzy do kolejnej bramki!!
 60 min.
Seferović znów na spalonym, gdy wchodził w nasze pole karne.
 60 min.
Nacierali Szwajcarzy, ale ruszamy z kontrą, którą przerwali obrońcy rywali.
 59 min.
Schodzi Dżemaili, wchodzi Embolo. Pierwsza zmiana u Helwetów.
 57 min.
Krychowiak wykonuje rzut wolny, ale Jędrzejczyk sfaulował Lichtsteinera.
 56 min.
Ekipa medyczna udziela pomocy Lewandowskiemu, który wciąż leży na płycie.
 56 min.
Lewandowski brutalnie faulowany przez Schaera jeszcze przed linią środkową boiska
 54 min.0:1
I znów Polacy w natarciu. Po przejęciu piłki w środku boiska, ruszył Błaszczykowski, oddał strzał, ale Sommer wybił na rzut rożny, który rozegrany został źle i próbujemy ustawić atak pozycyjny.
 53 min.
Kontra Polaków, było 3 na 2, ale Lewandowski źle dośrodkowywał i Milik nie mógł nic zrobić
 52 min.
Rodriguez faulowany przez Błaszczykowskiego. Tak stwierdził Clattenburg. Rzut wolny bez historii.
 51 min.
Dobra wymiana podań Szwajcarów na naszej połowie, Shaquiri oddał strzał, ale wybronił Fabiański.
 50 min.
Doskonale Grosicki minął zawodników szwajcarskich, piłkę przejął Lewandowski i oddał strzał, ale wprost w Sommera.
 49 min.
Seferović dobrze wyszedł. Byłoby sam na sam, ale sędzia odgwizdał pozycję spaloną.
 48 min.
Oskrzydlająca akcja Szwajcarów, ale znów piłka w rękach Fabiańskiego. Helweci rzucili się Polakom do gardeł. Przegrany odpada.
 47 min.
Mehmedi dośrodkowywał, ale niecelnie. Fabiański od bramki.
 46 min.
Zaczęli Szwajcarzy, ale szybko stracili, po czym Szwajcarzy wywalczyli rzut rożny i było groźnie, ale nasi obrońcy nie zawiedli.
 46 min.
Gramy!

Po pierwszej połowie i dobrej grze naszego zespołu prowadzimy, dzięki bramce Błaszczykowskiego. Szwajcarzy co prawda posiadali przez dłuższy czas piłkę - 56 proc. do 44 proc., ale to nasi zawodnicy oddali więcej strzałów (13 do 10), także celnych (3 do 2).

Obie drużyny prezentują dokładność zagrań (88 proc. celnych podań Szwajcarów i 87 proc. wśród Polaków), ale Helweci chyba nie spodziewali się tak trudnych warunków postawionych przez podopiecznych Adama Nawałki, który zapowiadał, że kadra będzie narzucać swój styl. Najważniejsze, ze to zrobiła i prowadzimy. Jeszcze raz: KUBA..... BŁASZCZYKOWSKI!!!!!
 45 +1 min.0:1
Koniec pierwszej połowy. Dobra gra Polaków podkreślona trafieniem Błaszczykowskiego.
 45 + 1min.
Błaszczykowski wrzucał w pole karne, ale wybijają Szwajcarzy, piłka trafia do Grosickiego, który próbuje strzelać przewrotką, ale niecelnie.
 45 + 1min.
Atak pozycyjny Polaków przerwany faulem Mehmediego na Krychowiaku. Rzut wolny wykonany za szybko i sędzie nakazuje powtórzenie.
 45 min.
Miał być atak pozycyjny, ale Mączyński szybko źle strzela sprzed pola karnego.
 43 min.
Szwajcarzy atakują i przynajmniej dwukrotnie sfaulowano Lewandowskiego. Odgwizdany tylko jeden.
 41 min.
Gromkie "Jeszcze jeden" z tysięcy gardeł polskich kibiców zgromadzonych na stadionie w Saint-Etienne.
 40 min.
Znów Błaszczykowski. Kuba, Kuba, i jeszcze raz Kuba!! Grosicki wpada w p[ole karne, podaje do Milika, który przepuszcza piłkę, dopada na do niej Błaszczykowski i spokojnym strzałem przerzuca nad Sommerem.
 40 min.0:1
GOL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/}
 39 min.
Groźna sytuacja po rzucie rożnym dla Szwajcarów, ale Piszczek wybija i ruszamy z kontrą.
 38 min.
Strzał Dżemailiego. Piłka po nogach Pazdana mogła spaść "za kołnierz" Fabiańskiemu.
 37 min.
"Polacy, gramy u siebie, Polacy, gramy u siebie!!!" - niesie się z trybun w Saint-Etienne
 36 min.
Lichsteiner po rajdzie skrzydłem wrzuca w pole karne Fabiańskiego, ale jego koledzy z drużyny wybili poza boisko
 35 min.0:0
Rzut rożny dla Szwajcarów. Wrzuca Rodriguez, ale pewnie Fabiański
 34 min.
Znów strzał Milika po świetnej akcji Polaków, ale znów ponad poprzeczką.
 32 min.
Rzut wolny dla Szwajcarów na wysokości pola karnego po prawej stronie boiska. Doskonale wybił Fabiański.
 32 min.
Doskonałe podanie w tempo na wolne pole od Lewandowskiego do Grosickiego, ale strzał znów niestety niecelny.
 31 min.
Moment spokojniejszej gry.
 29 min.
3 zawodników próbowało przerwać rajd Grosickiego. Akcja zakończyła się rożnym dla Polaków. Doskonała wrzutka Milika, ale niecelny strzał głową Krychowiaka.
 28 min.
Kubie Błaszczykowskiemu na szczęście nic poważnego się nie stało i już na boisku, a Pazdan znów doskonale przerwał akcję Szwajcarów
 27 min.
Kolejna dobra interwencją Kamila Glika. Podać w nasze pole karne próbował Mehmedi.
 26 min.0:0
Statystyka strzałów na korzyść Polaków. 6 oddanych, w tym 1 celny po stronie naszej reprezentacji. 4 oddane przez Szwajcarów, ale żaden nie zmierzał w światło bramki.
 25 min.
Z dystansu strzelał Rodriguez, ale niecelnie.
 24 min.
Faulował Rodriguez. Miejmy nadzieję, że to nci poważnego. Ekipa medyczna przy polskim zawodniku.
 24 min.
Sędzia nie zauważył faulu na Błaszczykowskim, który wciąż leży na boisku.
 23 min.
Rożny dla Szwajcarów zakończony strzałem Dżemailiego, ale dużo nad bramką Fabiańskiego.
 22 min.
Faul Glika, ale strzał Shaquiriego z 40 metra zablokowany.
 20 min.
Rzut rożny bez historii, choć odbitą piłkę przejął Mączyński, ale strzał niecelny.
 19 min.
Kolejny korner.
 19 min.
Milik krótko do Błaszyczkowskiego, oddanie do Milika, ale strzał ponad poprzeczką.
 18 min.
Korner dla Polaków.
 17 min.
Znów dobra akcja Polaków przy polu karnym rywala, ale nie najlepsze dogranie Lewandowskiego.
 17 min.
Atak pozycyjny Polaków. Szwajcarzy zamknięci w polu karnym.
 15 min.
Spokojna gra Polaków, wymiana podań z wykorzystaniem obrońców.
 14 min.
Sędzia uznał, że w sytuacji 1 na 3, Robert Lewandowski faulował obrońcę.
 13 min.
Zły strzał Roberta.
 12 min.
Idealne wejście Pazdana. Przerwał akcję Lichtsteinera.
 12 min.
Krychowiak dobrze przewał akcję Szwajcarów w naszym polu karnym.
 11 min.
Błąd Grosickiego przy polu karnym Szwajcarów, strata i kontra Szwajcarów, ale na szczęście niegroźna.
 9 min.
Akcja Szwajcarów - wiele wymienionych podań, a w efekcie strzał Džemailiego, ale tylko w boczną siatkę.
 8 min.
Dobrze ustawiona polska obrona powoduje, ze Szwajcarzy muszą szybko rozgrywać piłkę między sobą na swojej połowie.
 7 min.
Nasi rywale rozgrywają w środku boiska.
 6 min.
Polacy zdominowali rywali. Milik strzelał głową po wrzutce Grosickiego, ale piłka w rękach Sommera. Szwajcarzy nie wiedzą co się dzieje!!
 6 min.
Dobry pomysł Lewandowskiego wrzutki po ziemi z rogu pola karnego, ale lot piłki przecięło dwóch Szwajcarów.
 5 min.
2 auty dla Polaków na wysokości pola karnego Szwajcarów.
 5 min.
Polacy spokojnie na swojej połowie. Glik podał na połowę rywali, gdzie Lewandowskiemu nie wyszło dośrodkowanie.
 3 min.
Jędrzejczyk przerwał akcję Szwajcarów w środku boiska, Polacy przez obronę, by akcja zakończyła się kontrowersyjnym spalonym, na którym miał znajdować się Lewandowski.
 2 min.
Rywale doszli pod polską bramkę, ale akcja wycofana do linii środkowej, gdzie aut wywalczyli Szwajcarzy.
 1 min.
Pierwsza akcja Polaków zakończona w rekach bramkarza Szwajcarów, po wybiciu błąd bramkarza, ale Milik przestrzelił
 1 min.0:0
GRAMY!!
 14:58
Powitanie kapitanów i rzut monetą. Spotkanie rozpoczną Polacy.
 14:56
Czas na hymny. Pierwszy "Mazurek Dąbrowskiego".
 14:55
Polacy cali na biało, Szwajcarzy na czerwono.
 14:54
Zawodnicy wychodzą na płytę, a trybuny biało-czerwone.
 14:53
Zawody poprowadzi lubiący rozdawać żółte kartki Mark Clattenburg.
 14:52
Drużyny czekają w tunelu.
 14:40
Zawodnicy rozgrzewają się przed spotkaniem na płycie boiska.
 14:25
W Saint-Etienne pogoda doskonała do gry w piłkę. Temperatura wynosi 22 stopnie, a wilgotność powietrza to 64 proc. W porównaniu z tropikalnymi upałami, jakie panują w Polsce - aura wymarzona.
 14:20
Murawa na Stade Geoffroy Guichard w Saint-Etienne jest w doskonałym stanie, co miejmy nadzieję, pozwoli piłkarzom pokazać doskonałe wyszkolenie techniczne.
 14:10
Znamy składy obu zespołów. Nie ma niespodzianki.

Polska: Fabiański - Jędrzejczyk, Pazdan, Glik, Piszczek - Grosicki, Mączyński, Krychowiak, Błaszczykowski - Milik, Lewandowski

Szwajcaria: Sommer - Rodriguez, Djourou, Schär, Lichtsteiner - Mehmedi, Xhaka, Behrami, Shaqiri -  Džemaili - Seferović

O godzinie 15.00 Mark Clattenburg, angielski sędzia, rozpoczął spotkanie na boisku w Saint-Étienne. Życie na ulicach w wielu polskich miastach zwolniło, ponieważ reprezentacja Polski mierzyła się z kadrą Szwajcarii o grę w ćwierćfinale Mistrzostw Europy.

Komentarze przed spotkaniem Polaków z Helwetami zapowiadały jedno z najbardziej wyrównanych spotkań w tej fazie rozgrywek. Zarówno kadra prowadzona przez Adama Nawałkę jak i Vladimira Petkovića od początku turnieju pokazują doskonałą organizację gry, zwłaszcza w defensywnie. Oba zespoły nieprzegrały dotychczas żadnego spotkania, choć należy zaznaczyć, że to Polacy obok Włochów i Niemców są jedynymi zespołami, które w pierwszych trzech meczach nie straciły bramki. Podkreślał to selekcjoner Helwetów. – Polska to silny zespół grający jako jedność. Ma świetną defensywę, dzięki której nie stracili bramki. Robert Lewandowski ciężko pracuje w ofensywie, ale groźni są też Arkadiusz Milik oraz skrzydłowi. Polacy mają też trzech świetnej jakości bramkarzy – mówił Petković.

Szwajcarzy dużą uwagę będą musieli skierować na Artura Jędrzejczyka, jeśli selekcjoner zdecyduje się na "jego usługi", gdyż ostatni mecz Polski z Helwetami to najlepszy występ tego zawodnika w kadrze. Po strzelonym golu piłkarz wpadł na trybunach w objęcia kibiców.

Jeśli mecze wygrywałaby zawsze zespoły wyżej notowane w rankingu FIFA, to Polacy staliby na przegranej pozycji, gdyż zajmują 27. miejsce, podczas gdy Szwajcarzy 15. Na szczęście nie jest tak, a kadrę prowadzi Adam Nawałka, który każdego przeciwnika doskonale rozpracowuje pod względem taktyki i przed meczem zapowiadał, że "choć rywal jest na najwyższym poziomie, to mecz będzie przebiegał pod nasze dyktando”. Równocześnie zapewnił, że zawodnicy do spotkania będą „świetnie przygotowani fizycznie i mentalnie”. Kamil Grosicki dodał, że reprezentacji „bije się o wszystko”.

Warto zauważyć, że zwycięstwo w dzisiejszym meczu otworzy drogę nie tylko do ćwierćfinału, ale pozwoli myśleć o medalu, gdyż drabinka turniejowa jest tak ułożona, że nie ma możliwości, byśmy przed ewentualnym finałem zagrali z Hiszpanami, Francuzami, Niemcami, Anglikami czy Włochami. W razie zwycięstwa, czego życzymy naszej kadrze, rywalem w walce o półfinał będzie reprezentacja Portugalii lub Chorwacji.